'Westen voert winnende strategie tegen IS' NIEUWS 9 Steppe van Kazachstan ligt vol karkassen Niemand weet waarom 120.000 Aziatische antilopen plotseling het loodje hebben gelegd. weer andere dieren voeden. De vooralsnog onverklaarbare massasterfte heeft geleid tot de nodige speculaties. Gert Polet houdt het erop dat de natuurlijke bacterie, gecombineerd met fysie ke zwakte van de antilopen door een zware winter en een te natte zomer, de dieren fataal is gewor den. Maar de definitieve oorzaak is door wetenschappers dus nog niet vastgesteld. Theorieën Ondertussen doen tal van ande re theorieën de ronde. Die varië ren van luchtvervuiling die tege lijk met de hevige regenval van de laatste maanden is neerge daald, tot vermoedens van een kwalijk geheim experiment met een biologisch wapen. Halverwe ge de vorige eeuw hebben de toenmalige Sovjets in de Aziati sche republieken geëxperimen teerd met biologische oorlogsvoe ring. Toen stierven tientallen bur gers en duizenden dieren. Of zijn deze antilopen slachtoffer van 'gewone' chemische vervui ling na het crashen van een Rus sische ruimtesonde? „We moeten heel goed analy seren wat hier aan de hand is ge weest. Maar een bacterie kan do delijk zijn voor deze antilopen als omstandigheden daartoe aan leiding geven", aldus WNF-bio- loog Polet. Voeg daarbij dat vaste migra tieroutes van de dieren steeds va ker worden onderbroken door bij voorbeeld de aanleg van spoorlij nen voor de almaar uitdijende mijnbouw in Centraal-Azië. Het maakt de kuddes extra kwets baar. „Als heel veel dieren bij el kaar staan kunnen er ook heel veel tegelijk het loodje leggen in geval van ziekte." De bioloog wacht met span ning op de uitslagen van de on derzoeken die binnen een paar weken worden verwacht. Er is voor zover bekend geen Neder landse dierentuin waar saiga-an- tilopen momenteel in de collec tie zitten. uizenden en duizen den dode antilopen. Meer dan 120.000 anti- lopenkarkassen liggen op de steppe van Kazachstan. On derzoekers staan voor een raad sel en doen grootschalig onder zoek naar de oorzaak van de plot selinge massale sterfte die drie weken geleden begon. De Vere nigde Naties spreken van een ca tastrofe. Ook in Turkmenistan, Oezbe kistan en China wordt gevreesd voor een slachting onder de zoge noemde saiga's, waarvan in de oertijd vele miljoenen over de noordelijke continenten zwier ven. Bijna waren deze hoefdieren uitgestorven. Met name door de jacht op de populaire hoorns, die voor de Aziatische markt in zoge naamd geneeskrachtige poeders worden verwerkt, is de kudde flink uitgedund. Ook dodelijke vi russen teisterden de kuddes in Kazachstan. Op het dieptepunt waren er nog 50.000 over. Dankzij herin troductie- en fokprogramma's van onder meer het Wereld Na tuur Fonds (WNF) herstelde de 'We moeten heel goed analyseren wat hier aan de hand is' diersoort de laatste jaren juist weer. Ook de jagers werden aan gepakt. De kuddes groeiden en het aantal liep weer op naar een kwart miljoen dieren. Jaren conservatiewerk van de natuurorganisatie en andere in stanties is nu in drie weken ten- - iet gedaan. „De laatste telling is ruim 120.000 dode dieren, een enorme klap voor die populatie", - zegt Gert Polet, hoofd biodiversi teit bij WNF. Dat de oorzaak van de sterfte deze keer niet bekend is, maakt de onrust in het veld nog groter. Een hoofdverdachte is er overigens wel: het dodelijke pasteurellavirus, dat van nature in het ademhalingsysteem en maag-darmkanaal van de dieren voorkomt. Dikke geit Saiga's zien eruit als dikke geiten met een mislukt olifantenslurfje. De karakteristieke antilopen zijn voor de Centraal-Aziatische step pes wat zebra's of wildebeesten zijn voor Afrika. Enorme kuddes begrazen het land en zorgen zo voor nieuw leven voor planten en insecten die op hun beurt Ronduit positief waren ze, de ver tegenwoordigers van de landen die in Irak en Syrië tegen IS vech ten. „We zetten onze winnende strategie voort'", zei de Ameri kaanse onderminister Antony Blinken gisteren tijdens de top in Parijs. „IS heeft nu een kwart min der grondgebied in handen dan toen we begonnen. De weg is nog lang, maar het is wel de juiste weg." Het getuigt van een grenze loos optimisme. Want IS boekt de laatste weken de ene klinkende overwinning na de andere. Zelfs in Irak, waar het westen kan sa menwerken met het regeringsle ger, vordert de strijd bijzonder moeizaam: IS heeft zich terugge trokken in de steden in het wes ten van Irak, waar bombardemen ten nauwelijks nog effect hebben. De grondtroepen van het Iraakse leger zijn veel te zwak om IS zelf standig te kunnen verslaan. IS her overt zelfs weer steden. Irak wil dan ook veel méér hulp van het westen. Dat beperkt zich tot nu toe tot luchtsteun en het trainen van Iraakse militairen. „De coalitie doet te weinig om IS te verslaan", zei de Iraakse pre mier Abadi gisteren onverbloemd. „We hebben meer materieel en in lichtingen nodig." Achter de scher men smeekt Irak het westen dan ook om grondtroepen te sturen, zodat een nieuwe opmars van IS in het land kan worden voorko men. Maar dat bleek gisteren op nieuw ijdele hoop. Irak krijgt wel extra geld en Europese landen be loofden nog harder hun best te doen om de toestroom van wester se jihadisten een halt toe te roe pen. De Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Laurent Fabius, stelde dat de coalitiepartners hun 'eenheid en toewijding' opnieuw hebben benadrukt. Maar Fabius, de initiatiefnemer van de top, er kende ook dat een oplossing er nog lang niet is. Nederland was, in tegenstelling tot veel andere landen, niet vertegenwoordigd door de minister van Buitenland se Zaken. Minister Koenders is met koning Willem-Alexander in Amerika. Een hoge ambtenaar nam zijn plaats in. Nederland wil doorgaan met het trainen van Iraakse militairen en het bieden van luchtsteun met Fió's. Dat laatste zal vanaf oktober mogelijk samen met België gebeu ren, omdat Defensie niet genoeg capaciteit heeft om de missie zelf standig voort te zetten. In Syrië wil Nederland vooralsnog alleen financiële steun geven aan gema tigde gewapende groepen, die het opnemen tegen IS én de troepen van president Assad. COALITIE TEGEN IS WOENSDAG 3 JUNI 2015 Saiga-antilopen bij een meer bui ten Almaty in Kazachtsan foto AFPAANATOLY UST-INENKO Mysterieuze dood antilopen Veel vrouwelijke antilopes met kalveren zijn de afgelopen drie weken ge storven. foto Kazachstaans ministerie van Landbouw/Reuters door Bob van Huët Gert Polet WNF-bioloog door Peter Groenendijk DEN HAAG. Er moet veel meer ge beuren om IS te kunnen verslaan, concludeerde de internationale coa litie gisteren in Parijs. Maar grond troepen stuurt het westen voorlo pig niet. „We zijn aan de winnende hand." In totaal kwamen delegaties van 24 landen in Parijs samen om zich te beraden over de strijd tegen IS. Meer dan zestig landen landen, waaronder Nederland, deel aan de strijd tegen de extremisten. Ondanks de luchtaanvallen van de internationale coalitie gaat de op mars van IS verder. De afgelopen weken ging het hard. Op tien kilometer van Bag dad werd de stad Palmyra in Syrië veroverd, een week nadat Ramadi in Irak in handen van de radicale IS-strijders viel. Net zo als de laat ste grensovergang tussen Syrië en Irak die nog in handen van het re geringsleger was.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 9