Varend erfgoed in gevaar door nieuwe regels Toets voor havisten die onderwijzer willen worden Zeventig banen op het spel Fietsendieven slaan slag Mwhsx Onderzoeksinstituut stuurt vanwege grote financiële problemen aan op samenvoegen met vestiging op Texel. YERSEKE. Het Koninklijk Neder lands Instituut voor Onderzoek der Zee (NIOZ) dreigt te verdwij nen uit Yerseke. Vandaag wordt ge sproken over samenvoeging met de vestiging op Texel. In Yerseke werken zeventig mensen: veertig in vaste dienst en dertig op tijdelij ke basis. Het NIOZ doet onderzoek naar het functioneren van kustsyste men, riviermondingen en kustzee ën. De vestiging in Yerseke is in 2012 voortgekomen uit het Cen trum voor Estuariene en Mariene Ecologie (CEME). Dat werd toen onderdeel van het op Texel geves tigde NIOZ, dat valt onder de Ne derlandse Organisatie voor Weten schappelijk Onderzoek (NWO). Leerlingen bouwen hun eigen museum bij de SCHOUW van 13 t/m 21 juni Verzameling van musea met kunst of gekkigheid Lees het in het Kunstschouw magazine www.kunstschouw.nl Kort na de overgang bleek dat NIOZ al langer met grote finan ciële problemen kampte. Deze ma ken harde maatregelen noodzake lijk. Het sluiten van de Zeeuwse vestiging is daarbij de belangrijk ste optie. De medewerkers in Yer seke vrezen dat het algemeen be stuur van NWO vandaag het lot van hun locatie bezegelt. In een brandbrief doet het per soneel een dringende oproep om Yerseke niet te sluiten. Het wijst erop dat 'Zeeland zijn grootste in stelling voor academisch onder zoek zal verliezen' en dat de socia le gevolgen ingrijpend zijn. Een deel van het personeel zal worden ontslagen; de rest krijgt de 'ver scheurende keuze' mee te verhui zen naar Texel. Vestigingsdirecteur Peter Her man betreurt het dat uitsluitend financiële argumenten een rol lij ken te spelen bij de dreigende slui ting van de locatie in Yerseke. „We doen onderzoek dat voor Zee land interessant en belangrijk is." De afgelopen periode zijn de mogelijkheden onderzocht voor nauwe samenwerking met onder meer Imares, HZ University en University College Roosevelt. „In houdelijk liggen er goede moge lijkheden, maar dat vraagt ook een financiële injectie van de pro vincie." Dat is op dit moment ech ter niet realistisch. Woordvoerder Olivier Morot van NWO bevestigt dat vandaag wordt gesproken over de toe komst van het NIOZ in Yerseke. „Maar het is niet de verwachting dat er een besluit valt. Het is een proces dat al langer loopt en dat we heel zorgvuldig doen. We kij ken goed naar alle opties." De fractie van Zeeland Lokaal in Provinciale Staten heeft giste ren vragen gesteld over het NIOZ. De financiële schade is met 40.000 euro enorm. Maar erger is wat de diefstal van ruim twintig fietsen uit zijn winkel op emotioneel vlak met eigenaar Tonnie Cornelis en zijn vrouw doet. „We zijn er he lemaal kapot van." Dieven namen de fietsen in de nacht van vrijdag op zater dag mee uit de zaak van Corne lis aan de Bredestraat in Oost burg. De daders wisten precies wat ze wilden, verklaart Corne lis. „Ze waren goed voorbereid. Ze hebben alleen de racefietsen gepakt, uit meerdere delen van de winkel. Van de goedkopere merken tot de duurste. Die zijn 5000 euro waard." De totale schadepost bedraagt 40.000 euro. „Ik hoop dat de verzekering alles uitbetaalt, maar dat weet ik nog niet zeker." De politie onderzoekt de zaak, maar de daders zijn spoor loos. „Achteraf bekeken waren er wel aanwijzingen", vertelt Corne lis. „Mijn medewerkers hebben een vreemde snuiter door de zaak zien lopen, die steeds een Oost- Europese taal sprak in zijn tele- De totale waarde van de ruim twintig Cannondales, Koga's, Giants en Zannata's bedraagt 40.000 euro foon. Naderhand denk je: die heeft vast niet gebeld, maar alles hier gefilmd." Als hij eerlijk is, wijst Cornelis richting het oosten van Europa. „Natuurlijk: ik weet het niet ze ker. Maar ik zou de eerste fietsen handelaar niet zijn die het slacht offer wordt van een Oost-Europe- se bende. In België is dit de afgelo pen tijd meerdere keren gebeurd." Cornelis keek de afgelopen da gen regelmatig op de Poolse va riant van Marktplaats. „Maar mijn fietsen zijn daar nog niet aangebo den." Tips zijn er ook nog niet. „Ik blijf zeggen: wie iets gezien heeft, meld je!", geeft Cornelis aan. Het echtpaar krijgt veel steun. „Dat doet goed." Maar het ver zacht de pijn slechts een beetje. „We hebben hier bijna veertig jaar hard gewerkt. Dit komt hard aan." 'De daders waren goed voorbereid, ze wisten precies wat ze wilden. Ze hebben racefietsen gepakt uit meerdere delen van de winkel' Pagina 8 9 www.pzc.nl zeeuws-vlaanderen@pzc.nl WOENSDAG 3 juni 2015 Zeeland Einde nabij voor NIOZ in Yerseke De Oostburgse fietsenhandelaar Tonnie Cornells met de standaards waar de gestolen fietsen in stonden. foto Camile Schelstraete door Rolf Bosboom door Martijn de Koning Tonnie Cornelis, bestolen fietsenhandelaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 81