8 ZEELAND Nieuwe toelatingseisen voor hbo-opleiding leerkracht basisonderwijs Ben je net klaar met de eindexamens, moet je wéér aan de bak. Havisten die aan de hbo-opleiding voor leerkracht basisonderwijs willen beginnen, moeten een toelatingstoets maken als ze geen examen gedaan hebben in geschiedenis, aardrijkskunde en natuurkunde of biologie. De HZ in Vlissingen biedt opfriscursussen aan. Had ze maar eerder gewe ten over de nieuwe toe latingseisen voor de pa bo. Dan had Ilse ten Voorden (17) uit Tho- len aardrijkskunde als extra vak gekozen op de middelbare school. „Dan hoefde ik nu alleen een toets te maken voor geschiedenis." Vorige week zwoegde ze in een gym zaal van haar middelbare school nog op haar havo-examens. En nu zit de Tho- lense samen met drie andere aankomen de pabo-studenten in een klaslokaal op de HZ in Vlissingen. „Alle anderen heb ben gewoon vakantie. Ik heb wel een paar dagen niks gedaan, maar daarna moest ik meteen mijn boeken weer pak ken. Echt balen." Maar ze weet waar ze het voor doet. „Ik wil gewoon heel graag met kinderen werken. Ik vind het mooi om te zien hoe ze leren." Ilse koos op de havo voor het profiel natuur en gezondheid. Aardrijkskunde en geschiedenis zitten daar niet in. Daarom moet ze voor die vakken een toelatingstoets doen. Voor natuur techniek heeft ze vrijstelling, omdat ze havo-examen deed in biologie. De HZ helpt havisten zoals Ilse om zich goed voor te bereiden op de toela tingstoets, die dit jaar voor het eerst af genomen wordt. Deze week biedt de Zeeuwse hogeschool voor aardrijkskun de, geschiedenis en natuur techniek bijspijkercursussen aan: online en in het gebouw in Vlissingen. Ook voor mbo'ers - die allemaal voor de drie vak ken toetsen moeten maken - zijn er cur sussen gehouden. Docent Wim Westerweele frist dins dagmorgen de geschiedeniskennis van zijn studenten op. In twee cursusblok- ken van elk tweeënhalf uur bespreekt hij tien tijdvakken. „Ik heb twintig mi nuten voor elk onderdeel. Het is een vrij heftig gebeuren", waarschuwt hij zijn studenten vooraf. De cursus begint met de belangrijkste kenmerken van ja gers en verzamelaars en boeren uit de prehistorie. Westerweele is een ervaren leerkracht. Hij geeft al jaren les op een basisschool in Goes. Hij geeft zijn stu denten alvast wat tips mee voor hun toekomstige beroep. „Zoals het hier be schreven staat, vertel je het later natuur lijk niet in de klas", zegt hij. „Dan pro beer je aan te sluiten bij de belevingswe reld van kinderen. Neem wat materia len mee en probeer het beeld te maken voor de leerlingen." Om te zien hoe het met hun kennis gesteld is, oefenen de studenten vragen uit een voorbeeldtoets. „Hoe kwam het NIEUWE TOELATINGSEISEN dat Nederland tussen 12.000 en 8000 jaar geleden grotendeels onbewoond was?", luidt de eerste meerkeuzevraag over de prehistorie. Omdat het ondoor dringbaar oerwoud was, gokt één van de studenten. Helaas, ze moet de boe ken nog eens induiken. „Nederland was destijds een toendra", legt Westerweele uit. „De gemiddelde temperatuur lag rond het vriespunt." Opleidingscoördinator Riaan Lous kent wel een paar mbo'ers die door de toelatingstoetsen niet aan de opleiding begonnen. Maar de drempel voor de pa bo wordt niet te hoog, vindt hij. „Ik denk wel dat aankomende studenten zich hierdoor bewuster gaan afvragen hoe graag ze leerkracht willen zijn. Als je het écht wilt, dan neem je het toela tingstraject op de koop toe. Daar geloof ik in." Bovendien zorgen de nieuwe toe latingseisen ervoor dat tijdens de oplei ding meer ruimte is voor andere zaken. „We kunnen nog meer focussen op het handelen van de leerkracht. In de oplei ding komen deze vakken zeker nog te rug, maar dan ligt de nadruk op het overbrengen van de stof aan kinderen. De basiskennis is er al. Die termen en begrippen moeten studenten op de her- senplank hebben liggen, om iets te kun nen doen voor leerlingen." De HZ gebruikt de opfriscursussen voor havisten en mbo'ers ook om alvast kennis te maken met toekomstige stu denten. „Om leraar te zijn, moet je top sport beoefenen. Het is een prachtbe- roep, maar het is soms ook zwaar. Dat proberen we tijdens de cursussen met de studenten te bespreken. Een goede relatie met studenten is een voorwaar de om goed te leren." Na de vijf vragen over de prehistorie maken de studenten de balans op. De 'Ik wil graag op kamers en weg uit Zeeland. Maar ik kan nog geen kamer gaan zoeken' Dennis Busé uit Vlissingen 'Ik wil gewoon heel graag met kinderen werken. Ik vind het mooi om te zien hoe ze leren' Ilse ten Voorden uit Tholen 'Ik heb lang getwijfeld of ik pabo zou doen. Daarom moet ik nu alles in korte tijd leren' Marina Ernest uit Bergen op Zoom De prehistorie moet in je hoofd door Cornelleke Blok Havisten en mbo'ers die de opleiding le raar basisonderwijs willen volgen, moe ten vanaf het nieuwe studiejaar aan toe latingseisen voldoen. Ze moeten aantonen dat ze voldoende kennis hebben van aardrijkskunde, ge schiedenis en natuur en techniek. Minister Jet Bussemaker van Onderwijs wil daarmee de opleiding leerkracht ba sisonderwijs verbeteren. Mbo'ers moeten voor alle vakken een toelatingstoets maken. Havisten moeten alleen toelatingstoets doen als ze geen examen hebben ge daan in het vakgebied. Wie een vwo- of hbo-diploma heeft, mag zonder voorwaarden aan de oplei ding beginnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 63