Euro blijft na Grexit Nederlandse arts omgekomen bij helicrash Nepal mmtm VANDAAG 5 ■Éllttv Vaker riskante CT-scan jeugd Rijinstructrice met slok op Minder boetes dan vorig voorjaar Debat over 'Dikke ik' - I WlM Wmm h,wËi 1wm JÊmÊÈm BRUSSEL. Als Griekenland on verhoopt de eurozone verlaat en weer met 'eigen' geld zou gaan werken, dan is dat een operatie van jaren. De drachme is, net als de gulden en andere niet meer gebruikte valuta, ver nietigd. De weinige exempla ren die er nog zijn, zitten in col lecties of een vergeten oude sok. De Europese Centrale Bank in Frankfurt, één van de partijen die werkt aan een akkoord dat er uiterlijk deze maand moet zijn, gaat niet uit van een Grexit. Maar als die toch zou plaatsvin den, 'dan valt Griekenland niet meer onder onze jurisdictie', en is het monetaire beleid dus weer volledig in handen van de Griekse nationale bank, al dus een bron in Frankfurt. Het meest waarschijnlijke scenario bij een Griekse uittreding is dat Athene, in elk geval de eer ste jaren, gewoon in euro's za ken blijft doen. Daar zijn prece denten van, aldus de ECB, die dat oogluikend toestaat. In Kos ovo en Montenegro - beide niet behorend tot de eurozone - is de euro, bij gebrek aan een eigen munt, al sinds 2002 het wettige betaalmiddel. Daar voor was dat de Duitse mark. Volgens Nepalese media gaat het om Jessica Wilford (31) uit Rotter dam. Ze was met drie anderen op weg naar hoofdstad Kathmandu. Mogelijk vloog het toestel, op 60 kilometer van de hoofdstad, tegen een hoogspanningskabel, meld den lokale media. De helikopter zou in brand zijn gevlogen. Wil ford, twee Nepalese collega's en de piloot overleefden het niet. Wilford verplaatste zich met klei ne helikopters van Mountain Heli copters Nepal. Een woordvoerder van het bedrijf zegt dat er een on derzoek wordt gestart. Het is na melijk niet het eerste ongeluk. Be gin deze maand stortte een Ameri kaanse helikopter neer met hulp verleners in hetzelfde gebied. Acht inzittenden overleden. 'Na dit ongeluk rijst de vraag: moeten wij hiermee doorgaan?' Hulporganisatie Care bracht vlak na de aardbeving noodgoede- ren rond met kleine helikopters. „Na dit ongeluk, en dat met de eer der neergestorte Amerikaanse heli kopter rijst de vraag: moeten wij hiermee doorgaan? We proberen al zoveel mogelijk voorraden over de weg te vervoeren, maar sommi ge plekken zijn slecht bereikbaar." Het is moeilijk werk, schreef collega Anne Kluijtmans recent op een blog van Artsen Zonder Grenzen. Zij was eveneens in het onherbergzame gebied. 'Wij moes ten met kleine helikopters vliegen om te kunnen landen op de terras sen, de stukjes vlak land tegen de bergen.' Het nieuws komt hard aan bij Artsen Zonder Grenzen in Am sterdam. Verslagenheid ook bij an dere Nederlandse hulpverleners die in het rampgebied zijn. „Het is ontzettend triest. Ze komen naar Nepal om te helpen en dan loopt het zo beroerd af', zegt Lex Kas senberg, landendirecteur van hulp verleningsorganisatie Care in Ne pal die nu zelf in Kathmandu is. Jessica Wilford groeide op in Valkenswaard, studeerde genees kunde in Maastricht, ging daarna aan de slag als assistent-kinder arts in een ziekenhuis in Sittard, maar werd in 2011 tropenarts. Een jaar later ging ze voor het eerst op pad met Artsen Zonder Grenzen. Ze verbleef een tijd in Nigeria maar keerde vorig jaar terug. Sinds de aardbevingen in Nepal is ze nauw betrokken bij de hulpver lening. Nederlandse ziekenhuizen gebrui ken steeds vaker een CT-scanner met een relatief hoge dosis röntgen straling bij kinderen. Het gebruik van deze methode is sinds 2006 met 83 procent gestegen, zegt het Rijk sinstituut voor Volksgezondheid RI VM. Volgens de onderzoekers verho gen CT-scans het risico voor jonge ren om later kanker te krijgen met 24 procent. „Dit effect is groter dan eerder werd gedacht", stelt het RIVM. Naar schatting worden jaar lijks bijna 22.000 CT-scans bij kinde ren gemaakt, waarvan ruim drie kwart in algemene ziekenhuizen. Het RIVM wil een vervolgonder zoek naar de redenen voor de toena me. Een 35-jarige Rotterdamse rijinstruc trice is door de politie aangehouden omdat ze auto reed terwijl ze een rij ontzegging heeft. Ze had op het mo ment dat ze werd opgepakt alcohol op en gaf les aan een 18-jarig meisje uit Rotterdam. Bovendien was de auto waarin ze reed niet verzekerd. Bij een controle zagen agenten al snel dat haar rijbewijs voor zeven maanden was ingenomen, nota be ne omdat ze te veel alcohol had ge bruikt. Op het politiebureau roken agenten een sterke alcohollucht. Uit de blaas- test bleek dat ze nog net de toegesta ne hoeveelheid alcohol had gedron ken. De instructrice kreeg een be keuring voor de misstappen. In de eerste vier maanden van 2015 zijn minder verkeersovertredingen vastgesteld dan in dezelfde periode vorig jaar. In totaal zijn 2.528.928 boe tes opgelegd voor onder meer te hard rijden, door rood licht rijden, fout parkeren, het niet dragen van een gordel of helm, onverantwoord telefoneren en kapotte fietsverlich ting. In dezelfde periode in 2014 wer den er 2.798.509 verkeersboetes uit geschreven. Dat meldde het ministe rie van Veiligheid en Justitie giste ren. Te snel rijden is de meest ge pleegde overtreding. In totaal werd dat 2.020.559 keer geconstateerd in de eerste vier maanden van 2015, te- gen 2.300.913 keer in dezelfde perio de vorig jaar. In de eerste vier maanden van 2015 zijn twee trajectcontrolesystemen opnieuw in gebruik genomen na ver- vangingswerk: op de A58 tussen Ber gen op Zoom en Roosendaal en op de A12 bij Den Haag. Een samenleving waarin niet het 'Grote dikke ik' regeert, maar die ge baseerd is op de waarden van hard werkend Nederland. Daarover sprak premier Mark Rutte vorige week op het WD-congres in Arnhem. Arie Slob van de Christenunie wil daar over meer horen van de minis ter-president. Hij kreeg gistermid dag steun van een grote meerder heid in de Tweede Kamer voor een debat over zulke waarden. Premier Rutte mopperde over bankiers met bonussen en over mensen die har der achter een uitkering aangaan dan achter een baan. Hij wil een sa menleving waarin je anderen behan delt zoals je zelf behandeld wilt wor den. WOENSDAG 3 JUNI 2015 haar hoede /.•••-• S&iÖÉ® Angela Merkel foto Thomas Imo/Photektek door onze correspondent Frans Boogaard Hulpverleners brengen het lichaam van een slachtoffer van de helikopter- crash naar een ziekenhuis in Kathmandu. foto Niranjan Shrestha/AP door Raymond Boere en Hanneke van Houwelingen KATHMANDU. Een Nederlandse tro penarts van Artsen Zonder Gren zen is in Nepal omgekomen bij een tragisch ongeluk met een helikop ter. Het toestel stortte neer vlak na dat ze met haar team hulpgoede ren had afgeleverd in de bergen. Lex Kassenberg Care DEN HAAG ROTTERDAM DEN HAAG foto ANP DEN HAAG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5