Het drukke gezin 8? 7 WAARVAN AKTE Proef op de som WAT GEBEURT ER ALS ER NOG EEN SCHULD IS? Hoe zal ik ze vertellen dat ze een halfbroer hebben van wie zij het bestaan niet weten? OPTIE 1 Rekenvoorbeeld voor een fictief druk gezin, bestaande uit fulltime- IT-er Dennis (38), part time kapster Michelle (35) en kinderen Kevin (4) en Jasmijn (2). Ze hebben geen schulden maar ook geen spaar geld. Wel een koophuis. Dennis en Michelle hebben een hypotheek van 200.000 euro. In 2005 sloten zij deze 100 procent aflossingsvrije hypotheek af, tegen 5 pro cent rente. Zij betalen maandelijks 833 euro bruto aan rente. Dennis en Michelle willen vanaf nu 200 euro per maand gaan aflossen. Daar mee bouwen ze in twintig jaar een kapitaal van 48.000 euro op. Als zij hun hypo- theek na de einddatum ver lengen, zijn hun rentelasten (tegen 5 procent rente) dan nog 633 euro per maand, in plaats van de 833 euro die ze nu betalen. Toch mooi meegenomen. Wekelijks tekent Johan Nebbeling anekdotes op uit een notarispraktijk. Erfeniskwesties hoeven niet altijd tot ruzies te leiden, zo blijkt uit dit praktijkvoorbeeld met een vergeten halfbroer. Een paar jaar geleden is hun vader over leden, en onlangs hebben ze hun moe der begraven. Verdrietig, maar ook opgelucht dat langer lijden haar be spaard is gebleven, zitten broer en zus tegenover me. De erfenis moet worden afgehandeld. Veertigers zijn het, die al weer jaren in de Randstad wonen. Met plezier denken ze terug aan hun Brabantse jeugd. „We waren een hecht gezin," zegt de dochter. Als ik de papieren pak, repeteer ik in mijn hoofd hoe ik ze zal vertellen dat ze een halfbroer hebben van wie zij het be staan niet weten. Lang voordat hun moeder met hun vader trouwde, kreeg ze een kind. Ze heeft deze buitenechte lijke zoon altijd geheim gehouden. Ze baarde, heb ik achterhaald, het kind bij de nonnen. Die hebben het onderge bracht bij een gezin in het dorp. Daar is het jongetje opgegroeid, zonder dat hij weet had van het bestaan van zijn half broer en -zus. De onbekende biologische vader van de halfbroer heeft zijn kind nooit erkend. Daarom staat de moeder onder haar meisjesnaam als enige ouder van het kind in de burgerlijke stand. Zo heb ik de halfbroer kunnen traceren. Als kind heeft hij recht op een erfdeel. Het nieuws komt hard aan. Hoe bestaat het dat hun moeder altijd heeft gezwe gen over haar eerste kind? Ze accepteren mijn voorstel om later verder te praten. Verdoofd lopen ze naar buiten. De halfbroer, een vijftiger, die ik later in licht, is niet minder onthutst. Hij her pakt zich snel en zegt dat hij geen behoefte heeft aan de erfenis. „Ik kén die mensen niet eens." Om problemen achteraf te voorkomen, lijkt het me goed dat de kinderen elkaar zien. Het wordt een emotionele ontmoe ting van drie mensen die het wonderwel met elkaar kunnen vinden. Ze blijken jaren vlakbij elkaar te hebben gewoond. De halfbroer blijft erbij: hij ziet af van zijn erfdeel. Maar als het ouderlijk huis is verkocht en de balans wordt opge maakt, accepteert hij toch het bedrag dat zijn halfbroer en -zus hem aanbie den. Erfeniskwesties leiden vaak tot venij nige familieruzies, weet ik uit ervaring. Maar heel soms brengen ze mensen ook bij elkaar; de drie zijn contact blijven houden. ten naar een andere hypotheek- vorm. Er zijn op dit moment nog slechts twee mogelijkheden: een annuïteitenhypotheek of lineaire hypotheek, die beiden binnen der tig jaar volledig afgelost moeten worden. Je moet die overstap dus wel kunnen dragen. Je betaalt niet alleen voor het oversluiten, zoals taxatiekosten en notariskosten. Het levert ook - vaak fors - hogere maandlasten op. In plaats van al leen rente leg je immers ook geld in om de hypotheek af te lossen. Heb je geen tijd meer om nog een spaarpot op te bouwen via optie 1, 2 of 3? Dan is er nog één uitweg: de hypotheek verlengen. Maar let op: na die dertig jaar is rente fiscaal niet meer aftrekbaar. Wie dan nog met een onafgeloste lening zit, be taalt dus de volle hypotheekrente. Niet iedereen mag zijn hypotheek zomaar voortzetten. „Er moet wor den bepaald of de klant de hypo theek bij verlenging kan blijven betalen", legt Marit Holman van ABN Amro uit. Redeneert de bank datje die hogere maandlasten niet kunt opbrengen, dan moet je in één keer aflossen. Vaak rest dan niets anders dan verkoop van je huis. Want écht aflossingsvrij bestaat niet. woensdag 3 juni 2015 GO '"i o-o h t Halfbroer Bovenstaand relaas is waargebeurd. Van wege beroepsgeheim zijn de namen van de be- betrokkenen niet vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl 44 Banken stellen zich verschillend op aan het einde van de looptijd van een aflossingshypotheek. Aflossingsvrije hypotheken sinds: Wat gebeurt er als er nog een schuld is aan het einde van de looptijd? ABN Amro 1994 Klant mag de hypotheek voortzetten, als hij dat kan betalen. ING Eind jaren tachtig Klant mag de hypotheek met tien jaar verlengen, als hij dat kan betalen. Rabo bank Beginjaren negentig Er is geen aflosplicht na dertig jaar omdat de looptijd oneindig is. De bank houdt tussentijds wel vervolggesprekken. SNS Bank Eind jaren tachtig Klant mag hypotheek voortzetten, als hij dat kan betalen. VERLENG DE HYPOTHEEK VRAGEN? Heb je naar aanleiding van dit verhaal een vraag over jouw financiën? Mail naar irene.van.den.berg@persgroep.nl. Een selectie van de vragen die binnen komen op dit onderwerp wordt vol gende week behandeld in de brievenrubriek onder op deze pagina's.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 51