'Een van de mooiste pleintjes van 't land' n Niet veel veranderd sinds 17 54 id ÜifcS w Archeologen teleurgesteld Beleidsregel toedeling oniwikkelingsruimte stikstof (PAS) WALCHEREN 7 WAT WATERPUTTEN, EEN VORK EN EEN FIETSWIEL VLISSINGEN. Een van de belang rijkste, maar ook een van de meest onleesbare geschiedschrij- vingen van Vlissingen is binnen kort toegankelijk voor publiek. Het was dat bierbrouwer Jas per Jaspersen Brasser zo'n 'nering- loze' tijd doormaakte. Zo had hij in 1754 mooi de tijd om een gede tailleerde stadsbeschrijving van Vlissingen te maken. Van Beschryvinge der Stadt Vlis- singe bestaat maar één exemplaar, dus het ligt sinds lange tijd veilig opgeborgen in het archiefdepot. Het wordt wel eens geraadpleegd door historici, onlangs nog door Peter van Druenen die het Vlis- singse geschiedenisboek schreef, maar verder komt niemand erbij. Publicist Joep Bremmers brengt daar verandering in. Hij heeft de tekst in opdracht van stadsarchi varis Ad Tramper ('Joep heeft hart voor de stad en diept zaken als geen ander uit') getranscri beerd. Mensen met een beetje ge voel voor Nederlandse taal en nog meer voor historie krijgen binnenkort digitaal toegang tot al le 898 pagina's. Ze kunnen lezen hoe Vlissingen er in 1754 uitzag. „Brasser beschrijft het reilen en zeilen in de stad. Van de vismijn tot het gemeentebestuur. Molens, scholen, kerken, Dokje van Perry: alles staat erin. Hij legt uit en hij geeft soms prachtige beschrijvin gen, bijvoorbeeld van het later ka potgeschoten stadhuis. Alsof je er zelf doorheen loopt. Het is echt heel knap gedaan." Zeker aangezien Brasser zake lijk blijft, vertelt Bremmers. „Hij noemt mensen zonder over ze te roddelen. Alleen in het hoofdstuk Verval der Stadt klinkt zijn eigen mening door. Dan moppert hij op de Vlissingers. Hij heeft het over haat en nijd, schrijft dat de betere baantjes in hetzelfde cir- cuitje blijven en moppert op bu- tendiekers in het stadsbestuur. Ei genlijk is er niet veel veranderd." VLISSINGEN. Het Ravesteijnplein slopen? Voormalig rijksbouwmees ter Wytze Patijn wist niet wat hij hoorde. „Daar zou Vlissingen juist zuinig op moeten zijn." Patijn kent Vlissingen goed. Als kind mocht hij mee met zijn va der, als die naar de Schelde moest, en later was hij stedenbouwkun dig adviseur van de gemeente Vlis singen. Hij begeleidde de renova tie van het stadhuis en was betrok ken bij de bouw van de brede school aan wat nu Pablo Picasso- plein heet. „Indertijd liet iemand van l'Escaut me nog heel trots het Ravesteijnplein zien. Ik moest er voor waken dat het nieuwe school gebouw de zichtlijn vanuit het poortje niet zou verstoren." Nu heeft diezelfde woningcor poratie het plan de huisjes op en om het pleintje te slopen. Ze zijn te oud, zegt l'Escaut. Niet slopen, zegt Patijn. „Zeker niet uit kosten overwegingen. Dat doe je met fa miliezilver toch ook niet? Daar ben je juist zuinig op, en dat moe ten ze in Vlissingen ook zijn op het Ravesteijnplein." Restaureren dus. „Dat kan pri ma, ook al zijn het kleine huisjes. Je kunt ze samenvoegen, zoals in de Engelse Wijk, maar dat hoeft niet eens. Geloof me, goede reno vatie is even duur als nieuwbouw. Ook al zeggen corporaties van niet. Zo'n pleintje als dit, daar zijn er niet veel meer van. Een paar in Den Haag en Rotterdam, maar de ze steekt er bovenuit. Het is vrien delijk, kleinschalig en historisch heel waardevol. Als ik de kans krijg, ga ik me ervoor inzetten." Houterman Verbouwing? www.ajhouterman.nl 'Molens, scholen, kerken, Dokje van Perry: alles staat erin. Prachtige beschrijving van het stadhuis. Of je er zelf doorheen loopt' Joep Bremmers, publicist WOENSDAG 3 JUNI 2015 door Wendy Wagenmakers -wAüz.-~s\ ■KSH VLISSINGEN. De opgravingen aan de Willem Ruysstraat steld. „We gingen erin met de hoop resten van de ze- in Vlissingen hebben weinig bijzonders opgeleverd. Wat ventiende-eeuwse bebouwing aan te treffen. We hoop- waterputten, een vork en een fietswiel; meer eigenlijk ten op wat beerputjes, maar helaas. We zijn snel klaar." niet. Archeoloog Bernard Meijlink is een beetje teleurge- Op de plek worden huizen gebouwd.foto Lex de Meester door Wendy Wagenmakers Aannemingsbedrijf vraag vrijblijvend offerte aan: 's-GRAVENPOLDER 0113-311221 Gedeputeerde Staten maken bekend dat zij op 26 mei 2015 de beleidsregel toedeling ontwikkelingsruimte stikstof in Zeeland 2015 hebben vastgesteld. Met dit besluit tot vaststelling wordt invulling gegeven aan de wijze waarop Gedeputeerde Informatie over Provincie Zeeland: www.zeeland.nl Staten invulling geven aan de wijze van toe deling van de vrije ontwikkelruimte (segment 2) voortkomend uit de Programmatische Aanpak Stikstof (PAS). Vergunningaanvragen die een beroep doen op deze vrije ontwikkelruimte zullen worden behandeld overeenkomstig deze beleidsregel. De beleidsregel ligt van 3 juni t/m 1 5 juli voor een ieder ter inzage bij het informatie centrum van de Provincie Zeeland, Abdij 6 in Middelburg, tijdens werkdagen van 08.00 - 1 7.00 uur en desgevraagd buiten kantoor uren. Tevens is de beleidsregel raadpleegbaar via de provinciale website onder publicaties en bekendmakingen. Voor nadere informatie of een mondelinge toelichting op de beleidsregel kunt u zicht wenden tot dhr. W.N. Hage (tel: 0118-631118) of dhr. P.C.M. Broekhuis (tel: 01 18-631945). Provincie Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 35