Spanning, maar geen traantjes bij tbc-test Mansholt kijkt terug en schrikt zich een hoedje Eric tevreden wij tevreden. ZEELAND 5 Een kleine 160 leerlingen en veer tig docenten en onderwijs onder steuners werden gisteren onder worpen aan de mantouxtest. Hier mee kan een tuberculosebesmet- ting (een soms besmettelijke bac- teriële infectieziekte) worden vast- Na injectie van tuberculine ontstaat bij personen die besmet zijn met tuberculose een bultje gesteld. Geen taferelen zoals bij de inentingsronde tegen de Mexi caanse griep in 2009, waarbij gym zalen vol stonden met tafeltjes en naalden, maar een luxe prikbus op het schoolplein. Dian Dijkema, tbc-deskundige van GGD Zeeland, had eerst alle klassen bezocht om uit te leggen wat er stond te gebeuren en waar om de prik noodzakelijk is. „Ik heb het heel eenvoudig gehouden; controleerd. Dijkema: „Als alles in orde is, zie je dan niks meer van de prik. Maar is iemand besmet met tbc, dan is er op de plaats van de prik een bultje ontstaan. Dan is vervolgonderzoek noodzakelijk. Aan de hand daarvan kunnen we pas vaststellen of iemand daadwer kelijk tuberculose heeft. Deze uit slag hebben we dan over twee we ken. Het blijft dus nog even span nend." Voor de meeste leerlingen van De Springplank was de prik op zich ook al een spannende gebeur tenis. Vaders en moeders moch ten hun kind begeleiden en als dat niet mogelijk was, liep iemand van de school mee om de nodige steun te bieden. „Tot nu toe is ie dereen heel stoer, geen traantjes", zegt een begeleidster. Rond tienen waren ook de do- Over drie dagen is de uitslag van de mantouxtest bekend. Bij een positieve uitslag wacht verder onderzoek centen en het overige personeel aan de beurt. Schooldirecteur Ar no van Trigt en juf Marga Baecke gaven geen krimp, stagiaire Eline Possonnier stond buiten een beet je huiverig op haar beurt te wach ten. Ook ballonartiest Walantien 'Wally' de Groote liet zich zien. Niet om de kinderen een ballon als troost te geven. De Groote was zelf het haasje; hij is conciërge op De Springplank. er is een kindje op school ziek en nu moeten we onderzoeken of er niet nog meer mensen ziek zijn. Ze begrepen het allemaal goed." Iedereen had vooraf een vragen lijst gekregen met vragen over de algemene gezondheid, ziektege schiedenis en of ze de afgelopen tijd nog in risicovolle gebieden wa ren geweest. In tweetallen werden de kinderen opgeroepen om naar de bus te komen, waar ze in een aparte ruimte werden geprikt. Bij enkele kinderen werd ter plaatse ook een longfoto gemaakt. Hun ge retourneerde vragenlijst of huidi ge gezondheid maakte dat noodza kelijk. De prik is de zogenoemde man touxtest. Hierbij wordt een beetje tuberculine (een onschuldig ex tract van tuberculosebacillen) on derhuids in de onderarm gespo ten. Er vormt zich dan een klein bultje met vocht, dat binnen enke le uren weer wegtrekt. Na drie tot vijf dagen wordt de huid weer ge- Afgaand op de enthousiaste reac ties vorig jaar - meer dan 12.000 bezoekers - raakt de voorstelling een snaar. Het centrale thema is: zijn er grenzen aan de groei, kan de mens genoegen nemen met genoeg? Die vraag stond ook echt centraal in de laatste levensjaren van Sicco Mansholt. In de voorstelling kijkt de land- bouwvoorman aan de vooravond van zijn pensioen naar de gevol gen van zijn beleid voor natuur en milieu. Die zijn verwoestend: melkplassen, boterbergen, graan overschotten, verwoeste land schappen en kleine boeren die hun bedrijf moeten opheffen. Ge schrokken slaat hij alarm, om de wereld te redden is er een politie ke en economische ommezwaai nodig. Die noodkreet past hele maal in de lijn van de milieurap porten van de Club van Rome. En in het gedachtegoed van Petra Kelly, de 24-jarige minnares van Mansholt en latere oprichter van de Duitse Grünen. Hoofdrolspeler Helmert Wou denberg typeert de landbou wer-politicus: „Sicco Mansholt was een boer, een visionair. Hij ging de politiek in, omdat ze het hem vroegen, en toen is hij politi cus gebleven. Bevlogen en duide lijk. Hij stond voor zijn zaak, in casseerde tegenstand in alle rust. Je kon alleen maar voor of tegen hem zijn. Net als Abraham Kuy- per, over wie ik een solo-voorstel ling heb gemaakt, was Mansholt bezig om er op het eind nog een schep bovenop te doen, ten koste Sicco Mansholt was een boer, een visionair. Hij ging de politiek in, omdat ze het hem vroegen van een hartaanval." Gevraagd naar zijn favoriete serene, zegt Woudenberg: „Dat is een letterlijk, kenmerkend ci taat van Mansholt. Op de vraag of de toekomst die hij schildert niet heel triest is, zegt hij: Hoezo: triest? Je moet de 21ste eeuw recht in de ogen zien, en de pro blemen erkennen en aanpakken zonder ingesleten redeneringen, theorieën en vooroordelen. Als je de wereld wilt veranderen, zul je jezelf moeten veranderen." Heeft het spelen op locatie voor u een meerwaarde? Wou denberg: „Spelen in een tent, een boerderij, informeel, zonder plu che, zonder dat theaterkeurslijf, heel dicht bij het publiek, zonder drempel. Dat heb ik jaren gedaan met het Werktheater. Aanspre kend toneel, zonder hersenspin sels. Als je Mansholt begrijpt, dan begrijp je wat politiek bedrij ven is, of liever gezegd: hoe poli tiek bedrijven eigenlijk zou moe ten. Staan voor je zaak, spraakma kend zijn. En hoe dat positief maar ook negatief kan uitwer ken." WOENSDAG 3 JUNI 2015 door Sheila van Doorsselaer terneuzen. Het leek dinsdag wel lopendebandwerk voor de drie me dici in de GGD-bus, op het school plein van basisschool De Spring plank in Terneuzen. In een constan te stroom togen leerlingen en het (onderwijzend) personeel van de speciale school voor basisonder wijs naar de prikbus, waar de naald wachtte. Een noodzakelijk kwaad na de ontdekking van open tuber culose op school, begin mei. Ook Springplank-stagiaire Eline Poissonnier moet de mantouxtest ondergaan. Een GGD-verpleegkundige spuit een beetje tuberculine onder de huid. Nu is het een paar dagen afwachten of een bultje ontstaat, foto Camile Schelstraete door Eric Brassem en Jan van Damme COLIJNSPLAATDe locatievoorstel ling Mansholt trok vorig jaar zo mer al volle boerenschuren in de noordelijke provincies. Deze zo mer is het theaterstuk ook bene den de grote rivieren te zien. Te beginnen morgen (donderdag) 4 tot en met zondag 7 juni op proef- boerderij De Rusthoeve in Colijns- plaat. Helmert Woudenberg speelt de voormalige landbouwmi nister en eurocommissaris Sicco Mansholt (1908-1995). Mansholt: voorstelling op proefboer- derij De Rusthoeve in Colijnsplaat: donderdag 4 en vrijdag 5 juni om 20.15 uur, zaterdag 6 juni om 15 en 20.15 uur, zondag 7 juni om 15 uur. Tjeerd Bischoff schreef het stuk, de spelers zijn Helmert Woudenberg, José Kuijpers, Paul Hoes, Stefanie van Leersum en Trudi Klever. Jeroen van den Berg regisseert. Waarom Eric zo tevreden is over ons verzekeringspakket? Lees zijn verhaal op zlm.nl of vraag het uw ZLM adviseur. verzekeringen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 33