PZC COLOFON 'Knullig* gemeentehuis verdient opknapbeurt NIOZ hoort in Zeeland Examen Start van hangcultuurseizoen 2 ZEELAND Primeur voor Sluiskiltunnel 'Asbestschip' eindelijk weg Doe mee aan Familieloop Zeeuwse hangcultuurmosselen, goed voor twee procent van de Nederlandse productie, vanaf morgen in de handel. Stikstof zit natuur niet in de weg COMMENTAAR De Yersekse vestiging van het NIOZ gaat mogelijk dicht. Dat is geen verrassing. Het Nederlands Insti tuut voor Onderzoek der Zee heeft al een paar jaar financiële problemen. Als onderdeel van de Neder landse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek is het NIOZ voor een groot deel afhankelijk van opdrachten uit de pu blieke sector. Daar stroomt het geld de laatste jaren veel min der overvloedig. De oceaan- en zeestudies die het NIOZ ver buiten Zeeland kan verrichten, bieden goede commerciële kan sen. Daar geldt alleen de voorwaarde dat de diensten van het NIOZ ook voldoende beschik baar blijven voor de weten schap. Dat is zoeken naar balans. In het kustonderzoek en qua fa ciliteiten aan land heeft het insti tuut kennelijk behoefte aan schaalverkleining. Daarom staan nu tientallen Zeeuwse banen op het spel. Dat is zeer pijnlijk. Maar er is meer. De Yersekse ves tiging past perfect in de Zeeuw se zilte cultuur en bij de ambities om de zilte economie uit te bouwen. Onderzoek van het NIOZ kan daarbij mogelijkheden en grenzen aangeven. Ook in de samenwerking met het Zeeuwse onderwijs zitten kansen. Texel is niet het eind van de wereld. Maar makkelijker wordt het er niet van. De Yersekse vestiging van het NIOZ past perfect in de Zeeuwse zilte cultuur T: 0118-43 4050 T: 0113- 31 5670 T: 0115- 64 5740 T: 0111- 45 4650 T: 088-0139995 088- 0139 999 0900- 6743 836 Almanak Eindelijk was het einde van haar vierjarige opleiding in zicht voor dat Zeeuws-Vlaamse meisje. Ze moest alleen nog een gesprek voeren met een leraar van haar school en dan zou het felbegeerde papiertje eindelijk binnen zijn. Ze studeerde in Tilburg, maar woonde nog altijd gezellig thuis bij haar ouders in Ter- neuzen. Toen de dag van het mondeling exa men was aangebroken toog ze vol goede moed en hopelijk voor de laat ste keer naar school. Daar aangeko men keek ze vreemd op toen de le raar met wie ze het gesprek had, haar belde. Ze hoopte maar dat hij niet zou afzeggen. Waar ze was, vroeg hij zich af toen hij bij haar ouders thuis op de bank zat. Het was een echte primeur, gis terochtend. Voor het eerst sinds de opening 23 mei moest de Sluiskiltunnel onder het Ka naal Gent-Terneuzen dicht. Een auto was in de tunnel ge strand. Heel ernstig was het niet. Een tunnelwacht van de Westerscheldetunnel kon de auto met zijn wagen uit de tun nel slepen, omdat de gestrande auto nog 'rolbaar' was, zoals woordvoerder Ingo de Moor het omschreef. Om de auto vei lig te kunnen bergen, is de Sluiskiltunnel acht minuten dicht geweest. Het pechgeval was in de noordbuis; richting Westerscheldetunnel. 'Asbestschip' Diamond Prin cess dat sinds augustus 2012 bij scheepswerf De Schroef in Sluiskil lag, vertrekt. Rijkswa terstaat heeft het schip ver kocht voor de sloop in Gent. Vandaag om 10.00 uur gaat de Diamond Princess daarheen. De Schroef zou het eerder in Antwerpen afgemeerde hotel schip in 2012 klaarmaken voor een reis naar Marokko. Het kan kerverwekkende asbest bleek erin te zitten. De eigenaar was opeens spoorloos. Rijkswater staat heeft op aandringen van De Schroef na enige tijd inge grepen, officieel omdat het schip op een illegale ligplaats lag en een gevaar vormde voor de scheepvaart. Wie zaterdag 20 juni mee wil doen aan de PZC Familieloop, heeft nog een week de tijd om zich in te schrijven. Woensdag 10 juni is de laatste kans. Daarna gaan de startnummers op de post. Tot nu toe hebben 487 hard lopers zich aangemeld. De afstan den zijn 3,10 en 21,1 kilometer. Starttijden: 3 kilometer om 9.30 uur, 21,1 kilometer om 10.15 uur en 10 kilometer om 10.30 uur. Voor elke deelnemer is er een T-shirt en energiedrank. Mensen YERSEKE. Morgen zijn ze weer te koop: mosselen van Zeeuwse bo dem, of liever gezegd, van tou wen in de Oosterschelde. De verkoop van de hangcul tuurmosselen begint meestal een week of vier, vijf voor de start van het nieuwe seizoen voor bodemmosselen. „Donder dag beginnen we met het leve ren van mosselen aan de horeca en groothandel. Vanaf dat mo ment liggen ze ook bij ons in de winkel", zegt Simon Schot van Viskwekerij Neeltje Jans. Schot rept van een goede kwa liteit. „Als het vleesgewicht op 26 procent komt, gaan we oog sten. Ook de vleeeskleur is nu mooi wit." De mosselkweker ver wacht dat het gewicht de komen de weken snel toeneemt tot der tig procent. Voor zover hij weet, is hij de eerste hangcultuurkwe- ker die begint met leveren. „Dan zet je ook de prijs, al letten we daarvoor ook op de mosselen uit andere landen en de prijs van vo rig jaar." Grote mosselen kosten 5,50 per kilo, een maatje kleiner kost 4,50 euro op Neeltje Jans. Volgens Nathalie van der Endt van het Nederlands Mossel bureau is er nog niets te zeggen over de start van het seizoen voor bodemcultuur. „Eind juni nemen verschillende kwekers monsters en testen we de kwali teit. Op basis daarvan kunnen we zeggen wanneer het seizoen begint." Vorig jaar jaar was het 16 juli, in 2013 begon de verkoop van bodemmosselen pas 24 juli. „Doordat het haringseizoen een week is uitgesteld, denken mensen wel eens dat ook de mos selen later komen. Daar zit ech ter geen verband tussen. Mossels en haring eten allebei plankton, maar haring zwemt in een veel noordelijker gebied, die omstan digheden zijn niet te vergelijken met de beschutte Oosterschelde en Waddenzee." MIDDELBURG. Het dagelijks pro vinciebestuur heeft regels vastge steld voor de uitstoot van stik stof in Zeeland. Dat is gebeurd na overleg met de landbouworga nisatie ZLTO. Er is een even wicht gevonden tussen de be scherming van Natura 2000-ge- bieden en de ontwikkelingsmo gelijkheden van nabij gelegen be drijven. Knelpunten in Zeeland als het gaat om de uitstoot van stik stof zijn de Grevelingen, de kop van Schouwen, de Manteling van Walcheren, de Oosterschel de en het Zwin en de Kievitte- polder. De norm die daarvoor is vastgesteld maakt het omliggen de agrarische nog steeds moge lijk zich te onwikkelen. De nieu we normen gelden per 1 juli. Met dit statement schaarde de oppositiepartij zich gisteravond in het kamp van de coalitiepart ners. Tijdens de Opinieraad lie ten zij blijken dat het door de PvdA geagendeerde punt eigen lijk niet op de tafel van de raad thuishoort, zoals CDA'er Peter Koeman het uitdrukte. Immers, het werk kan onder onderhoud worden geschaard en het college van B en W mag in zo'n geval het benodigde geld uit het potje daarvoor halen. Daar was Kees Verburg van de PvdA het niet mee eens. Hij vindt het een 'ver fraaiing' en daarom had de raad toestemming moeten geven. Wethouder Izak Vogelaar stel de dat het werk al in de planning lag. „En als gastheer mag je best wat doen om je bezoekers niet op rotzooi te laten kijken." De PvdA kreeg enkel bijval van Leefbaar Reimerswaal. Edisonweg 37E, Vlissingen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen 0118-43 4000 www.pzc.nl Uitgever Erik van Cruijthuijsen Hoofdredactie Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Sales manager Marcel Schreur Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: Kleintjes: Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/geenkrant U ontvangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Vragen? Bel: 088-0139910 Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitge verij Provinciale Zeeuwse Courant, onder deel van Koninklijke Wegener NV. Publicatie recht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer informatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Weg ener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereen komst. Deze gegevens kunnen gebruikt wor den om u op de hoogte te houden van inte ressante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig gese lecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar ma ken bij PZC Lezersservice. Zie ook het priva cy statement op www.pzc.nl Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN SLUISKIL VLISSINGEN www.pzc.nl/familieloop GENT Daniël Termont aan darmkanker geopereerd Daniël Termont, burge meester van Gent, is geo pereerd aan darmkanker. Op zijn verzoek heeft de stad dit gisteren bekend gemaakt. Termont: „De Gentenaars hebben mij verkozen. Zij hebben het recht te weten waarom ik een tijdlang (vier a vijf we ken) niet kan werken." Mosselen vinden weg naar schap door Joeri Wisse door Joeri Wisse KRUININGEN. In vergelijking met andere gemeenten in Zeeland heeft Reimerswaal maar een 'ake lig, klein, knullig gemeentehuisje', vindt Andries Jumelet van de Christenunie. Hij vond de uitgave van 30.000 euro om een trappen huis en pantry op te knappen én de printer uit het zicht van het pu bliek te halen, ook op z'n plaats.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 30