PvdA: Nederland moet meedoen aan banenmotor 24 maanden 50% korting 400MB DATA \180SMS ;45öe- 'B öi n e Ry m m s loo* 0 m ECONOMIE 21 Minder huizen verkocht Bestel exclusief op: www.vodafone.nl/pzc IÖ) asi P/MND inci. iPhone 5c t.w.v. €399,- t ÖJ hem milieuvoordelen op. „Er zijn geen pesticiden nodig. Bo vendien zuivert zeewier het wa ter. Door de landbouw komen veel meststoffen in het water te recht en uiteindelijk ook in de Noordzee. Zeewier haalt die nu triënten uit het water en sluit zo de kringloop. Verder is een boer derij op zee een mooie plek voor vissen en andere dieren om te schuilen." Zeewierteelt is niet nieuw in Nederland. Het wordt al ver bouwd in de Oosterschelde. Maar wier verbouwen op volle zee is een andere tak van sport. „Het is echt pionieren", zegt Van Swam. „Rijkswaterstaat heeft een gebied aangewezen om de boerderij te beginnen maar het was niet onze eerste keus. De stromingen zijn zeer sterk op die plek. Niemand wist hoe het wier zich zou houden. Nu weten we dat het gewas stevige stromin gen en stormen kan doorstaan." In de toekomst zien Van Swam en zijn stichting mogelijk heden boven de Waddeneilan den en voor de Noord- en Zuid- Hollandse kust zeeboerderijen te ontwikkelen. „Nederland heeft een naam hoog te houden als het gaat om voedselproductie. Zeeboerderijen zijn een logische stap. De aarde bestaat voor twee derde uit zee. Als je daar gewas sen verbouwt, put je het land en de zoetwatervoorraad minder uit. Zeewierteelt is heel duur zaam. Tot nu toe werd er alleen over gesproken. Wij zijn het ge woon gaan doen." Tekort babypoeder na brand in fabriek Er is opnieuw sprake van een tekort aan babymelkpoeder. Dit keer zijn het niet Chinezen die de schappen in de supermarkten plunderen, maar is het tekort het gevolg van een brand in een fabriek van Nutri- cia in Cuijk eerder dit jaar. Bepaalde typen Nutrilon-babyvoeding wor den hierdoor al een hele poos niet meer geleverd, waardoor ouders misgrijpen. Het betreft onder meer een speciale variant voor baby's met een verhoogde kans op koe- melkallergie, bevestigde Nutricia gisteren. In de fabriek in het Brabantse Cuijk woedde eind februari een grote uit slaande brand. Op de vestiging werd speciale babyvoeding voor kin deren met allergieën gemaakt. De woningverkopen in Neder land zijn vorige maand tegenge vallen. Volgens Makelaarsland werden er minder huizen ver kocht dan in mei vorig jaar. De naar eigen zeggen grootste make laar van Nederland telde in de markt 14.300 verkochte wonin gen, tegen 15.000 een jaar gele den. Ook ten opzichte van de voorgaande maand was sprake van een daling. In april verwissel den nog 17.200 huizen van eige naar. Bij elkaar genomen, pres teert de woningmarkt dit jaar iets beter dan vorig jaar. De wo ningvoorraad slinkt licht en is er sprake van een kleine prijsstij ging- De net begonnen junimaand is cruciaal voor het 315 miljard tellen de investeringsfonds waarmee Commissievoorzitter Jean-Claude Juncker straks de recordwerkloos heid in Europa wil uitbannen. Van zijn tien prioriteiten is dit de grootste. Eind deze maand moet de banenmotor op gang komen. Zeker zes landen - Spanje, Frank rijk, Polen en Italië elk acht mil jard - hebben al fors de portemon nee getrokken om het investe ringsfonds extra slagkracht te ge ven. Veel lidstaten zijn daarnaast al projecten aan het selecteren zo dat ze maximaal kunnen meelif ten. In Nederland is het oorverdo vend stil. „Ik begrijp daar hele maal niets van", zegt Tang. „Ne derland heeft een enorme investe ringsachterstand, we zitten twaalf miljard euro onder het niveau van voor de crisis, en toch doen we niks. Dit baart mij zorgen, want ie dereen weet: zonder investerin gen geen groei en geen banen. Ne derland is aan het klaplopen op de toekomst. Vroeg of laat betalen we hiervoor de rekening. Of beter: on ze kinderen, want naar hen schui ven we de rekening door." Exclusief voor de lezers van deze krant Ander toestel of abonnement? Kijk op de website! Tang verklaart de Nederlandse passiviteit door een eenzijdige blik op verminderen van het te kort en hervormingen. „Ik ga niet zeggen dat die onbelangrijk zijn, maar het kabinet vergeet de derde poot: de investeringen. Wat we zo ook missen is de opbouw van een gezonde publiek/private samen werking. Voor mij is het plan-Jun- cker niet het wondermiddel dat sommigen ervan maken, maar het is wel een schitterende aanleiding om dingen in gang te zetten. Ne derland laat die kans liggen, het is blijkbaar makkelijker om water in wijn om te zetten dan geld in in vesteringsprojecten. Het kabinet is op safari in het heden, we dur ven niet meer naar de toekomst te kijken." En dat dan ook nog op een moment, onderstreept de econoom/politicus, dat geld goed koper is dan ooit. „De rente is nog nooit zo laag geweest. Wie nu niet investeert, doet het nooit." Het verwijt van Tang treft niet al leen het kabinet, hij verwijt de pensioenfond sen en verzeke raars gebrek aan daadkracht. „Ik zou ze allemaal het oud-Hollandse ge zegde willen voor houden dat de kost voor de baat uitgaat. Want als we die nu niet maken, lopen we straks nog verder achterop." Beter nog is om provincies en gemeenten te steunen, die wel po gingen doen om investeringspro jecten te zoeken. „Het één zonder het ander zal trouwens niet gaan, want wel projecten indienen en zelf niks bijdragen maakt je onge loofwaardig." In contacten met het Interprovinciaal overleg (Ipo), zijn eigen Tweede Kamerfractie, maar zeker ook andere partijen hoopt Tang alsnog geld en projec ten los te peuteren. „Zo moeilijk is dat trouwens niet. Een warmte- net in Rotterdam, snel internet op het platteland, woningisolatie of verduurzaming van de economie in ruimere zin - dat zijn projecten die werk opleveren en waar we la ter veel plezier van hebben. Maar ik zou het ook prima vinden om de bevolking projecten te laten aandragen. Het is typisch Haags om te denken dat je het zelf alle maal het beste weet." 'Een warmtenet in Rotterdam, of verduurzaming van de economie. Dat levert werk op' WOENSDAG 3 JUNI 2015 ZOETERMEER ALKMAAR door Frans Boogaard BRUSSEL. Nederland moet als de bliksem vier miljard investeren in het plan-Juncker én met investe ringsprojecten komen. Dat zegt PvdA-leider in Europa Paul Tang, die het kabinet - waarvan ook zijn partij deel uitmaakt - passiviteit en kortzichtigheid verwijt. „Vroeg of laat betalen onze kinderen hier voor de rekening." Paul Tang foto Robin Utrecht 1150 Telefonisch bestellen kan ook. Bel: 0900-0603 (£0,45 per gesprek, ma t/mvr van 8-18 uur) Een actieabonnement heeft een contractduur van 2 jaar. De aansluitkosten bedragen £30,- en de bezorgkosten zijn gratis. Actie geldig tot minimaal 31-05-2015 en alleen online verkrijgbaar. Typ-, druk- of zetfouten voorbehouden. Berichten 1fenB S 41 '00% Camera Weer Klok o Kaarten t». Notities 1 1 S Herinneringen Aandelon Game Center Kompas (Tunes Store Instellingen App Store Passbook 1 Telefoon Mail Safari Muziek J Koen van Swam verbouwt zeewier op de Noordzee. Het gewas zit bom vol eiwitten en zuivert het zeewater, foto Desirée Schippers Europarlementslid Paul Tang

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 21