i De Europese Unie vindt in Noorwegen een solide partner. Maar olie uit Noorwegen kan nooit de hele oplossing zijn voor de afhankelijkheid van Rusland. 14 NIEUWS Ruim baan voor Noorse olie door Europese sancties tegen Rusland Aandeel van de in Nederland geïmporteerde olie uit Rusland en Noorwegen. DEN HAAG. Noorwegen is de grootste leverancier van olie aan Nederland. Daarmee heeft het Scandinavische land Rusland van de eerste plaats verdrongen. Handig, want de Noren gebruiken hun olie en gas niet als po litiek wapen. Europa is al tijden op zoek naar een alternatief voor Rusland voor zijn energie-import, en in Noorwe gen lijkt zo'n partner gevonden. Die trend ia al langer bezig. Een paar jaar geleden was een derde van de in Nederland olie afkomstig uit Rusland. Het afgelopen jaar was dat nog een kwart. Sinds de Russische annexatie van de Krim en het neerschieten van vlucht MH 17 daalt de import van Russische olie pas echt spectaculair. De sancties tegen Rusland van de Eu ropese Unie bijten dus behoorlijk. Dat succes van de sancties bete kent wel dat er alternatieven nodig zijn. Olie is het grootste importpro duct voor Nederland. Vorig jaar kocht ons land voor 36 miljard euro aan olie. Die wordt hier geraffineerd tot brandstof en vervolgens weer gro tendeels geëxporteerd. Koken en ver warmen doen Nederlanders vooral met het eigen aardgas. Naast Noor wegen zijn ook Nigeria en Irak spec taculair meer naar Nederland gaan exporteren. Noorwegen spant de kroon. Het land is vooral bekend om zijn natuur- 'Noorwegen kan de productie van Rusland voor Europa niet opvangen met aardgas lukt dat wel.' schoon, de zalmen en de groene stroom uit waterkracht. Minder be kend is dat het land een reus op olie- en gasgebied is. Noorwegen is de op 6 na grootste olieproducent ter we reld. En die olie gaat voor het over grote deel naar Europa. De Europese afhankelijkheid van Rusland is daarmee drastisch ver minderd, maar het kan nooit de hele oplossing zijn. Daarvoor heeft Noor wegen, dat 1,5 miljoen vaten olie per dag produceert, niet genoeg olie. „Rusland produceert 10 miljoen vaten per dag, waarvan een groot deel naar Europa gaat. Dat kan Noor wegen niet opvangen", waarschuwt Hans van Cleef, energie-econoom bij ABN Amro. Als Europa minder afhankelijk van Russische energie wil worden, kan het continent beter overstappen op gas. De Noren zijn met 100 mil joen kubieke meter gas per dag de op één na grootste producent van aardgas ter wereld. „Als het om aardgas gaat kan Noorwegen Rusland wel vervangen" weet Van Cleef. „Dat speelt dan voor al voor Midden- en Oost-Europa. Ne derland produceert zelf veel gas en is niet afhankelijk van import. Hoewel dat ook kan veranderen..." Bevriend door Peet Vogels Hans van Cleef Energie-econoom bij ABN Amro

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 14