Zestig jaar 'Ledel' is reden voor feestelijke tijdreis Badstatus Cadzand is prima, getijdenbad hoeft nog even niet Brandweerinzet Hulst nog wel goed Belgische korpsen springen desnoods bij ZEELAND 7 De Veiligheidsregio moet de hand op de knip houden. Maar ze moet niet doorslaan en investeren als dat nodig is. Programmeur John Bolsius zoekt het komend seizoen in de thema's 'feest' en 'vroeger'. HULST. De Hulster burgemeester Jan-Frans Mulder is blij met de opdracht van de commissie Alge meen Bestuurlijke Zaken om er bij de Veiligheidsregio Zeeland op aan te dringen niet te veel te bezuinigen. Dat de Veiligheidsregio Zee land goed op de centen let, is pri ma. Maar zuinigheid mag er niet toe leiden dat Zeeland, Hulst voorop, onveiliger wordt. Als bur gemeester wil Mulder niets liever dan de inzet van de brandweer en andere hulpdiensten op een hoog peil houden. „Het is mooi dat raadsleden niet alleen denken aan het terugdringen van de kos ten, maar waarschuwen dat we niet te veel moeten bezuinigen. Bij calamiteiten willen we zo snel mogelijk in kunnen grijpen en hulp kunnen bieden." Mulder benadrukt overigens dat Hulst nog steeds een 'kwalita tief goede brandweer' heeft, die voor een verantwoord veiligheids niveau zorgt. Aan de andere kant moet Hulst ook pragmatische keuzes maken. Volgens de wette lijke normering moet er altijd bin nen achttien minuten een brand weerwagen met zes spuitgasten aanwezig zijn. Daarom zou de post Vogelwaarde een tankauto spuit voor zes man moeten heb ben. Vogelwaarde heeft echter ge brek aan brandweerlieden die, vooral overdag, op stel en sprong in de kazerne kunnen zijn. De brandweerpost is dus meer ge baat bij een nieuwe tankauto spuit, waarmee al met vier men sen kan worden uitgerukt. De au to is ook geschikt om vijf of zes mensen mee te nemen, dus lijkt het logisch om zo'n moderne TS 4 in Vogelwaarde te stallen, legde Mulder na de vergadering uit. „Ook met vier personen is de eer ste brandbestrijding geborgd." De burgemeester meldde ook dat gemeenten rekening houden met eikaars materieel. Hulst kan niet alleen een beroep doen op 'Schieten we niet door met bezuinigingen. We moeten verantwoorde veiligheid bewaren' andere Zeeuwse korpsen, maar ook op brandweerlieden van over de grens. Mulder: „We hebben goede afspraken met onze Bel gische buurgemeenten. Wie het eerst komt, blust het eerst. Laatst bij een brand in Kapellebrug kwam de waterwagen uit Sint Ni klaas. En dan krijgen we achteraf geen rekening. Dat is toch gewel dig." Ger van Unen (SP) kreeg vori ge week steun van de overige commissieleden toen ze waar schuwde voor 'bezuinigingen op structurele, essentiële veiligheids uitgaven'. Mulder bezwoer dat de raad daar niet bang voor hoeft te zijn. „Maar ik ben wel heel blij dat ik de Veiligheidsregio uw plei dooi kan meegeven." Het Ledeltheater in Oost burg bestaat zestig jaar. Reden voor program meur John Bolsius om komend seizoen te vullen met veel feest en een blik terug in de tijd. Veel voorstellingen die Bolsius naar Oostburg haalt, passen prima bij het jubileum. Neem nou Pater Moeskroen, The Seeger Session Band en Rapalje: het zijn feest bands, vaak met 'nummers van vroeger'. Ook 'the Simon and Gar- funkel Story' en tributebands als The Stones en Abba Revival flir ten met the sixties. 'Met Nina June, Jeroen Kant en Roos Blufpand nemen we wat risico, maar die kan ik niet laten lopen' Het feestje moet niet alleen óp het podium gevierd worden. „We willen onze gasten een compleet avondje uit bezorgen", geeft Bol sius aan. Zo richten steeds meer restaurants in Oostburg zich op theaterbezoekers. „We hebben al een arrangement met restaurant 't Stadhuis", vertelt Bolsius. Andere horecagelegenheden adverteren ook met de boodschap dat ze er voor zorgen dat hun gasten 'op tijd in het theater zijn'. Ook na de voorstelling moet het feestje doorgaan, vindt Bol sius. „Veel artiesten sluiten hun show af in de foyer, waardoor er niet zo'n hard einde is van de show." Natuurlijk staat komend sei zoen niet alles in het teken van feest en vroeger. Het programma vermeldt traditiegetrouw ook ca baret (Maikel Harte, Javier Guz man) en toneel. Al kan Bolsius daarin niet zo ver gaan als hij ei genlijk zou willen. „Sommige pa reltjes zou ik zó graag naar hier ha len, maar we kunnen het risico ge woon niet nemen. Engels toneel bijvoorbeeld: dat trekt zo weinig mensen, dat we ons dat niet kun nen permitteren." Al speelt Bol sius niet altijd op safe. „Met na men als Nina June, Yentl en De Boer, Jeroen Kant en Roos Bluf pand nemen we misschien wat ri sico, maar die kan ik niet laten lo pen." De regionale muziekverenigin gen ('we verdienen er niets aan, maar het is onze taak als regionaal theater') zijn komend seizoen ook weer welkom. „We hebben ook maandelijks een kindervoorstel ling", wijst Bolsius naar onder meer poppentheater Gnaffel en de Van Hoorne-musical Rapunzel. En uiteraard houdt het theater ook een bioscoopfunctie: er draaien weer een paar honderd films. Een deel ervan is, passend in het jubileumthema, van vroe ger. Het neerzetten van een aantrek kelijk programma wordt volgens Bolsius, die nog altijd als onbetaal de vrijwilliger bij het theater 'in dienst' is, steeds wat gemakkelij ker. „Ik heb heel wat tijd gestoken in het bezoeken van collega's en feestjes, en me laten introduceren. Dan gaan ze je op den duur wat gunnen." Daar komt bij dat het Ledelthea ter een uitstekende naam heeft in de kleine artiestenwereld. „We houden het hier klein en intiem, geven iedereen een warm wel kom. Oók de techneut, die hier im mers langer is dan de artiest en óók urenlang moet rijden. We heb ben geen douches, maar wel een heel goede naam. En dat gaat rond in het wereldje. Neem nou Hans Liberg. Die doet alleen de theaters die hij leuk vindt. Daar zitten wij bij. Dat moet je verdiénen." Sluis wil een half miljoen euro Europese subsidie aanvragen om de badstatus van Cadzand-Bad uit te werken. Ondernemers zouden daar drie ton bijleggen, en de ge meente Sluis ruim twee ton in de vorm van ambtenareninzet. Het idee om Cadzand-Bad op de kaart te zetten als wellnesspara- dijs geniet brede steun in de Slui se raad. In de voorlopige subsidie aanvraag stond echter ook dat het college een getijdenbad, een zwembad op het strand, wil. Dat loopt bij vloed onder water, waar- Gemeente Sluis vraagt een half miljoen euro Europese subsidie aan om de badstatus van Cadzand-Bad vorm te geven na er bij eb water in blijft staan. Een aantal fracties - D66 en PvdA voorop - kwam woorden tekort om de 'absurditeit' van dat plan te beschrijven. „We dachten dat de aanvraag juist wat minder abstract zou wor den als we er een concreet plan in zouden opnemen", reageerde wet houder Peter Ploegaert. „Maar we kunnen er straks net zo goed iets anders van doen." Ploegaert kon zich dan ook wel vinden in het voorstel van D66 om plannen voor de concrete besteding van het geld later onderbouwd aan de raad voor te leggen. Een meerder heid van de raad ging erin mee. Al leen SP en Lijst Babijn stemden te gen; zij vonden de aanvraag te vaag om een goede afweging te kunnen maken. DINSDAG 2 JUNI 2015 Veiligheid voor bezuinigingen' door René Hoonhorst Ger van Unen, (commissielid SP) de feestgangers in het komende Ledelseizoen. foto Ledeltheater door Martijn de Koning John Bolsius, programmeur The Seeger Session Band is één van door Martijn de Koning CADZAND-BAD. Het is prima dat Sluis Europese subsidie aanvraagt voor het vormgeven van de on langs verkregen badstatus van Cad- zand-Bad, maar de aanleg van een getijdenbad mag in de koelkast, vindt de Sluise gemeenteraad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 89