Creatieve smokkel: 338 kilo coke in zee gegooid Roy Hendriksen wil omhoog met Brentford FC Dokter zal/ vaker naar jou komen Schoonmaak ovenhuis gestopt Beheersmaatschappij beziet diverse maatregelen om schoonmaak installaties toch binnen de planning af te ronden. In december 2013 werd zo'n trans port onderschept. De negen ver dachten stonden gisteren in de Rotterdamse rechtbank. Vistochtjes organiseren doet hij wel vaker, Gerard V. (65) uit Wissenkerke. Dat de twee man nen die hem benaderden voor een tocht op 1 december naar een plek wilden waar in die tijd van het jaar geen vis zit, vond hij vreemd. „De mannen zeiden dat ze er toch heen wilden. En dat ik een pakke tje moest ophalen. Ik had er geen goed gevoel bij." En nu wordt V. samen met zijn vrouw Sjaan van V. (61) en 7 ande ren verdacht van de smokkel van 338 kilo cocaïne. De rechtbank in Rotterdam trekt drie dagen uit voor de behandeling van de zaak. Vandaag worden de laatste twee verdachten, Erik van L. (40) en Paul M. (38) uit Bergen op Zoom, gehoord en maakt de officier van justitie zijn strafeis bekend. De pakken drugs werden op 1 december, net na het vallen van de avond, vanaf het passerende containerschip MSC Soraya in de Noordzee gedumpt. De pakken co ke zaten in tassen en plunjezak- ken en die zaten met touwen vast aan jerrycans met een lampje er aan, zodat de ophalers ze terug konden vinden. De verdachten wisten niet dat het transport na een tip uit Engeland in de gaten werd gehouden. Het marineschip Hr Ms Holland observeerde het containerschip én de bootjes die er die avond omheen cirkelden. Justitie toonde gisteren tijdens de zitting de beelden van een bootje, stuiterend op de golven en met - volgens justitie goed zichtbaar - mannen die iets overboord gooien. „Wij zien niets!", riepen de advocaten van de verdachten ongeveer in koor. En ook de recht bank was niet echt overtuigd. De marine liet een snelle boot te water om de achtervolging in te zetten: het team zag twee boten bij de Soraya: het bootje van waar af pakketten werden gedropt en een boot die heen-en- weer voer in het zog van het containerschip. Vier mannen werden gearresteerd op het eerste bootje. Een paar dagen later spoelden pakketten cocaïne aan op de Zeeuwse kust. De eerste melding van een pakket cocaïne op het strand kwam de vrijdag erna. De politie zette de Walcherse stran den af, de douane ondernam een zoektocht: in totaal werden ruim honderd pakketten van elk een ki lo cocaïne gevonden. Terwijl de vier mannen wer den aangehouden, voer Gerard V. de Roompotsluis in richting de Oosterschelde. Aan boord had hij uit zee opgevist drugs in koel boxen zitten. In totaal 73 kilo. Twee maanden later werd eerst Sjaan de V. aangehouden. Die was die nacht op de sluis gezien door het onderzoeksteam. Gerrit werd een week later opgepakt. Dat zijn vrouw had verklaard dat hij 10.000 euro had gekregen voor de klus, ontkende Gerard voor de rechtbank. En zijn vrouw achteraf ook. RITTHEM. In het ovenhuis van de voormalige fosforfabriek van Thermphos in Vlissingen-Oost is asbest aangetroffen. De daadwer kelijke schoonmaak van de fabriek- installaties, waarmee vorige week zou worden begonnen, is om die reden uitgesteld. Van Citters Beheer BV, de be heersmaatschappij die is opge richt voor de ontmanteling en sa nering van het Thermphos-ter- rein, wil geen enkel risico nemen. Het ovenhuis is daarom direct af gesloten, zeggen bestuurder Dick Engelhardt en projectdirecteur Carl de Cock. Op drie plaatsen in het oven huis is bij een eerste onderzoek witte asbest geconstateerd. „Daar bij is ook gebleken dat er in elk ge val geen asbest in de lucht zit. Voor de huidige medewerkers is er dus geen acuut blootstellingsge vaar", aldus De Cock. Momenteel wordt bekeken waar de asbest precies zit en wel ke maatregelen noodzakelijk zijn om de werkzaamheden te kunnen hervatten. De eerste resultaten worden volgende week verwacht. De complete rapportage moet bin nen vier weken gereed zijn. Van Citters Beheer heeft alle be trokken partijen bij de ontmante ling van Thermphos direct geïnfor meerd. Medewerkers hebben er vervolgens op gewezen dat als er in het ovenhuis asbest zit, dat mo gelijk tevens het geval is in de sin- terfabriek. Die is daarom ook met een afgesloten. Eind deze week moet duidelijk zijn of het vermoe den van asbest daar terecht is. Het is gissen of medewerkers in het verleden asbestrisico's heb ben gelopen, aldus De Cock. „On ze arbodienst is permanent be- 'Er zit in elk geval geen asbest in de lucht. Voor de huidige medewerkers is er dus geen acuut blootstellingsgevaar' Carl de Cock, projectdirecteur menst. Wie zich zorgen maakt, kan daar terecht." In het ovenhuis is onlangs een speciaal apparaat gebouwd om fos- forslik te kunnen verwerken. In mei 2016 moeten alle installaties fosforvrij zijn, zo is de planning. Of dat nu nog haalbaar is, wordt binnenkort duidelijk. Volgens Engelhardt zijn diverse scenario's denkbaar. „We kunnen de installatie verplaatsen, de ar beidsomstandigheden aanpassen door bijvoorbeeld met bescher mende kleding te gaan werken of we kunnen een deel van het ande re werk naar voren halen. Allicht zal de oplossing een combinatie van die mogelijkheden zijn." De werkzaamheden op het ter rein van Thermphos liggen niet helemaal stil. Zo gaat bijvoorbeeld het reinigen van de 'FOG-leidin- gen' gewoon door. „Er is meer dan genoeg werk. Het zal alleen enigs zins moeten worden herschikt." www.pzc.nl zeeuws-vlaanderen@pzc.nl DINSDAG 2 juni 2015 Zeeland -■ foto Zeehavenpolitie Rotti door Nadia Berkelder ROTTERDAM. Uit angst voor contro les in de Rotterdamse haven, kie zen drugssmokkelaars voor creatie ve oplossingen: de pakken cocaïne van een varend schip gooien om ze te laten ophalen door kleine, snelle boten. Asbest rem op sanering Thermphos Spullen van de drugssmokkelaars. door Rolf Bosboom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 83