Nederlan ders zijn 'great' en 'amazing', vinden ze in het dorpje Holland in de VS. Vandaag komt daar koninklijk bezoek. 14 NIEUWS Amerika, maar wel saucijzenbroodjes bij de bakker, tulpen en trapgevels oeten we eigenlijk bui gen voor de koning en koningin?", vraagt een leerlinge uit het muziek- klasje van Nancy Van- Noord in de christelijke school in het dorpje Ada in de Amerikaan se staat Michigan. Want hoe moet je om gaan met zulk hoog bezoek? Spontaan be ginnen de kinderen hun sierlijkste en diep ste buigingen te oefenen. Ze zijn er klaar voor. „En niet vergeten, hè", roept Van- Noord boven het enthousiaste gekrakeel van de kinderen uit. „Als jullie straks voor ze gaan zingen als ze uit het vliegtuig ko men, moeten jullie dat uit volle borst doen, hè. Anders kunnen ze jullie niet horen." De leerlingen zetten nog eenmaal in, zo hard als ze kunnen. In een blauw geruiten kiel, draaide hij aan 't groote wiel, schalt het in het door het muzieklokaal. Nee, ze heb ben geen idee van wat ze precies zingen, vertellen de leerlingen, ze spreken geen Ne derlands. Maar op de vraag wie Nederland se familie heeft, of misschien nog een opa of overgrootvader uit Nederland, steekt driekwart de vinger in de lucht. Hoe zit dat? Een deel van het antwoord op die vraag is drie kwartier rijden verder op te vinden. In het stadje Holland. Neder- landser kan het bijna niet. Burgemeester Kurt Dykstra die zijn gast verwelkomt in het restaurant van bakker Jakob de Boer (uit het Friese Kollum) waar een mede werkster saucijzenbrood (pig in a blanket, letterlijk vertaald 'varken in een dekentje') en suikerbrood serveert. De banketstaven liggen in de oven en de zoons bereiden hutspot en erwtensoep. Aan de overkant van de straat zit doe-het- zelf-zaak Van Wieren, even verderop autohandel Van Dam, praktisch naast loodgieter Hoeksema. In het centrum zijn sommige huizen voor zien van typisch Hollandse trapgevels. In het voorjaar bloeien er volop tulpen, in mei dragen honderden deelnemers aan het jaar lijkse Holland-festival klederdracht en klompen, in december vieren ze Sinter klaas, het telefoonboek staat vol met achter namen die met 'Van' beginnen. Eén groot verschil: dit is niet Nederland, dit is Amerika. Het westen van de staat Michigan, in het noorden van de Verenigde Staten, om precies te zijn. „Niet normaal hè, zo Nederlands als het er hier uitziet", zegt Dykstra, een verre nazaat van Neder landse immigranten. Hij is getrouwd met Leah, die eveneens Nederlandse wortels heeft. Hun 13- en 17-jarige dochters heten Juliana en Emma-Wilhelmina. „Als het jon gens waren geweest, had ik ze naar Neder landse schaatsers willen vernoemen", lacht Dykstra. Het gezin is dol op Nederland. De burgemeester haalt z'n telefoon tevoor schijn en swipet door het fotoalbum. „Hier zijn we tijdens het voetbal op de Grote Markt in Groningen, hier krijgen we van Jan-Peter Balkenende, die ook hier in Hol land op bezoek is geweest, een rondleiding in de Ridderzaal." Het is duidelijk dat er nog behoorlijk wat is overgebleven van de Nederlandse cultuur van anderhalve eeuw geleden? Bur gemeester Dykstra: „Het is een typisch Amerikaans verhaal. De eerste generatie im migranten strijkt hier neer en houdt nog sterk vast aan waarden en normen uit het vaderland. De tweede generatie probeert juist waar kan aan te passen aan het nieu we land, de derde streeft volledige assimila tie na. Maar na een tijdje gaat het toch kna gen en dringt de vraag zich op: 'Wij komen toch ergens vandaan? Laten we daar eens meer over gaan uitzoeken.' Ook al spreken we jullie taal niet meer, er is nog altijd veel affectie. Voor sommige mensen hier blijft Nederland vooral een associatie met klom pen, tulpen en molens, zoals we dat hier ook jaarlijks vieren tijdens het Tulip Time festival. Maar er is ook een groep mensen die juist de banden met het moderne Ne derland wil aanhalen. Ook op zakelijk vlak. Er zijn altijd sterke economische banden ge weest." In een kort gesprek met deze krant zegt gouverneur Rick Snyder van de staat Michi gan bijzonder trots te zijn op de Nederland se wortels van zijn staat. Hij noemt het za- keninstinct van de Nederlanders great en amazing. Dat het koninklijke koppel zijn staat aandoet, maakt hem erg trots. „Ze ma ken maar drie stops in de VS, waaronder hier in Michigan. Ik denk dat het koninklijk paar erg onder de indruk zal zijn van wat het hier te zien krijgt van de Dutch spirit hier in Michigan. Het is jammer dat ze hier maar zo kort zullen zijn. Hopelijk raken ze zo excited dat ze snel weer terugkomen." 300.000 NEDERLANDSE AMERIKANEN Heel Holland houdt van Holland door Stijn Hustinx M De ogenschijnlijke overeenkomst met het Nederlandse landschap is één van de redenen dat genera ties geleden zo veel Nederlan ders in Michigan zijn neergestre ken, zo wil de overlevering. Maar grotendeels is het toeval, weet de Nederlands-Amerikaan- se historicus Robert Swierenga. Dat er zoveel Nederlanders juist hier zijn neergestreken is te dan ken aan de Rotterdamse domi nee Albertus van Raalte. Hij was de kerk, de armoede en werk loosheid in Nederland beu en stak daarom in 1846 met een groep volgelingen de Atlantische Oceaan over. De landverhuizers waren eigen lijk onderweg naar de staat Wis consin, maar door het winterse weer strandden ze in Michigan. Daar bleven ze uiteindelijk ook maar gewoon. Alleen volgden in hun kielzog enkele honderden Nederlanders. Rond 1900 huisvestte Michigan een derde van alle in Amerika ge boren Nederlanders, blijkt uit cij fers van Swierenga. Ze woonden vooral in het wes ten van de staat, in plaatsen als Grand Rapids (30.000 Nederlan ders in 1930), Holland (17.000 Nederlanders), Harderwyk en Zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 14