100 Koffiecups op 1 va» de Win de nieuwe roman 10 van Leon de Winter! r IeïEBP^I Word gratis lid, doe Dizzieni 22 NIEUWS Koraalrif niet op rode lijst 'Keer je Kans' oogt bedrieglijk simpel Tbs-instelling de Pompekliniek heeft een game ontwikkeld om patiënten te Verleiden1 tot behandeling. Als het aan de Unesco ligt, komt het koraalrif Great Bar rier Reef bij Australië voorlo pig nog niet op de rode lijst van bedreigd werelderfgoed. Dat advies heeft de VN-organi- satie voor cultuur gegeven voor afgaand aan de stemming van volgende maand, meldde de Britse krant The Guardian. Nu Australië heeft besloten meer te doen tegen watervervuiling, de uitbreiding van havenactivi teiten wil tegengaan en geen bagger uitstort in de buurt van het rif, lijkt een plek op de rode lijst niet nodig. Milieuorganisa ties hopen dat de Unesco druk blijft zetten op Australië. Het Great Barrier Reef. Kind vastgezet tijdens inbraak Twee inbrekers hebben gisteen in Echt een 9-jarig jongetje vastgebonden in een woning. Ze gingen er na de inbraak van door in een auto met Belgisch kenteken, maakte de politie be kend. De verdachten waren het huis binnengeslopen en kwa men toen oog in oog met het jongetje. Hij is niet gewond. Koe vlucht uit slachthuis Een koe is gisteren ontsnapt uit een slachthuis in het Lim burgse Pey, gemeente Echt-Sus- teren. Het beest brak uit en sloeg op de vlucht, meldde de politie. De koe was behoorlijk wild en bleek niet te vangen. Er werd een jager bijgehaald, die het dier doodschoot. Het dier werd vervolgens geslacht. Geschikt voor nespresso®-machines Bestellen doe je op sweetdeal.nl Maakkans exemplaren'. ■■■§*- GERONiMo mee en wjn Geronimo! Gesigneerde exemplaren.' Ga naar 1 Dizzie.nl/win Dizzie.nl, dé boekensite van PZC. Al je favoriete boeken op één plek! Alles voor boekenliefhebbers: Recensies Boekennieuws Blogs Winacties Ze hebben niet zelden een le ven vol hulpverleners achter de rug. Zijn hun vertrouwen onderweg kwijtgeraakt, ge ven de boze buitenwereld daarvan de schuld. En dan worden ze door de rechter op nieuw tot behandeling veroordeeld. Ver plicht. In een tbs-kliniek, of een forensische polikliniek - een cursus agressieregulatie, bij voorbeeld. „Hoe krijg je die mensen in beweging", is de kernvraag die Erik Bulten van de Nijmeeg se Pompekliniek zichzelf stelde. Hoe zorg je ervoor dat ze zich openstellen, treatmentrea- dy worden? „Een paar jaar geleden zag ik een documen taire op tv over e-health, gezondheidszorg op afstand, via de computer", vertelt Bulten. „Als probleem bij e-health werd genoemd: de afwezigheid van een behandelaar. Ik dacht: voor ons soort patiënten is dat geen nadeel maar, aan het begin van de behande ling, juist een voordeel." De kiem voor het spel 'Keer je Kans' was ge legd. De opdracht waarmee de Pompekliniek samen met het Trimbos-instituut en het Ex pertisecentrum Forensische Psychiatrie aan de slag ging: bedenk een spel, een zogenaam de serious game, waarbij de patiënt met zich zélf in gesprek gaat. „Ze moeten een beetje hun eigen behandel- haar worden. We zeggen: jij bepaalt wanneer je begint, doorgaat of stopt, jij hebt de touw tjes in handen. Dat geeft deze patiënten een gevoel van autonomie, van regie." Alles wat in de game wordt ingevuld, blijft geheim. Deelnemers beslissen zelf wat ze hun behandelaars laten zien. Simpel 'Keer je Kans' oogt bedrieglijk simpel. Het is in visueel opzicht bepaald geen Grand Theft Auto V, maar houdt de 'gamer' een kraakheldere spiegel voor. Het spiegel beeld kan nogal confronterend zijn, blijkt uit de inmiddels voltooide pilotfa- se. „Op een laagdrempelige manier be handelen we moeilijke, zware thema's, vergroten we kennis en zelfinzicht. Dat kan heel pittig zijn." Om te voorkomen dat patiënten afha ken, wordt, net als in een spelgame, ge werkt met 'een mix van fun, stress en beloning'. „Zodat je door wilt naar het volgende level." Uiteindelijk doel: het aantal drop-outs verlagen, de effectiviteit van de behandeling vergroten, waar mogelijk de behandelduur verlagen. „Maar we gaan er echt niet vanuit dat we de gemiddelde tbs-behan deling verkorten van acht jaar naar twee jaar. We moe ten reëel blijven. SYDNEY foto AP ECHT PEY 60% korting m Game als spiegel voor tbs'er door Harm Graat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 23