Hier een leuk kopje over twee regeles 'DEZORG MAG NIET WORDEN' 'Van diëten word je ongelukkig' 6 I HART& VRAAG HET DE DESKUNDIGE Met zijn pas verschenen boek 'Wal denkt u, dokter?' wil Ruiger Y^erhoelT (33) per se op de koffie bij minister Schippers van Volksge zondheid. Om de alledaagse praktijk van een jonge huisarts te bespreken. door cathérine van der linden Hier een quote as dasljz xlkjclkj xcl kjzxlcjlz kxjclkzjxl ckjlzxkj dklask;dkas Voedingsdeskundige Vv I An Rho (38) Rutger Verhoeff is huisarts Elke week beantwoordt een des kundige lezervragen over gezond beid. Vandaag: Xxx kasjdlasj dl KLASjdljaslj dl ka skd lask dlkasl kd lask Idk aslkd lkas dik asld Dit is, in tegenstelling tot wat Michael Jack son had, geen vitiligo, maar pityriasis versico lor. Een moeilijk woord voor een schimmelinfectie van de huid die vaak ont staat in de zomer. En die daarom ook wel de 'zomergist' wordt genoemd. Deze schimmel is bij iedereen op de huid aan wezig maar waarom het bij de één wel en bij de ander geen infectie veroorzaakt is ondui delijk. Zwangere vrouwen, mensen met sui kerziekte of een lage weerstand hebben wel meer kans op het krijgen ervan. Ondanks dat het een schimmel is, is het niet besmettelijk. Het ontstaat vaak in de zomer omdat de huid dan warm en vochtig wordt. Het ideale klimaat voor een schimmel om te groeien en de bovenste laag van de huid aan te tasten waardoor het pigment verloren gaat. Bij een donkere huid ontstaan er dan bleke plekken en bij een witte huid donkere plek ken die licht schilferig zijn en soms jeuken. Zomergist slaat vaak toe in hals, op borst en rug maar ook de rest van het lichaam kan aangedaan zijn. Om te voorkomen dat het erger wordt, moet je de huid vooral niet met zeep wassen en moet de huid na het douchen goed worden afgedroogd. Gebruik daarna geen crèmes en bodylotions. Pityriasis versicolor is gelukkig goed te be handelen met een antischimmelcrème, sham poo of tabletten. Hierdoor zal de schilfering na enkele dagen verdwijnen maar de vlekjes niet. Pas na drie of vier maanden heeft de huid weer voldoende pigment aangemaakt zodat het er weer normaal uitziet. Voor men sen die daar niet op willen wachten kan zon licht of een zonnebank dat proces bespoedigen. Helaas kan pityriasis versicolor terugkomen maar ook dan is het weer te behandelen. HET PANEL "Ik mocht voor die foto niet lachen van de fotograaf. Maar dat is niet wie ik ben. Ik ben een open, sociale, goedlachse huisarts. Met een luiste rend oor. Ik wil weten hoe de men sen in mijn spreekkamer zich werkelijk voelen. Vaak pik ik die in formatie op uit verhalen die er op het eerste gezicht niet toe lijken te doen. Als huisarts in opleiding heb ik de stijl van mijn begeleider Wou ter van der Valk gevolgd. Wouter on derzoekt een klacht en vraagt een patiënt tegelijkertijd hoe het met zijn broer is. Zo voelt die man zich ontiegelijk gehoord. Als huisarts kun je anders te werk gaan dan in een ziekenhuis waar een mens een nummer blijft, omdat je hem zo zel den ziet. Ik weet bijvoorbeeld: dat is Henk van daarachter, hij heeft geld zorgen. Of dat in haar familie borst kanker voorkomt, dus even opletten." "Ik krijg het niet meer zo snel warm als in mijn tijd als coassistent. Het kan me niet menselijk genoeg zijn. Ik hou ervan met patiënten te pra ten. Mijn werk voert mij overal naar toe. Soms naar het bed van een zieke thuis en soms ben je daar dan een hele nacht. Terwijl je elkaar voordien nooit hebt gekend. Zo'n contact heeft meteen waarde. zondag 31 mei 2015 GO In de zomer krijg ik witte, schilferige plekken op mijn borst. Ik lijk net Michael Jackson. Wat is dit? En hoe kom ik er vanaf? Bijschriftvef: Bijschrift de rest. fotoxxxxxx Ook een vraag aan het deskundigenpanel? Mail naar hartenziel@persgroep.nl f VOEDINGS RELATIE PSYCHOLOOG DESKUNDIGE THERAPEUT Steven Ay Lin Kho Caroline Franssen Pont Op de achterkant van uw boek staat een strak kijkende man. Zien uw pa tiënten u ook zo? In 'Wat denkt u, dokter?' blijft u een nette huisarts die zelden een oordeel over zijn patiënten velt, ook al gebrui- ken ze vijf xtc-pilletjes, twee speed- bommetjes, een lijntje coke en ghb ach ter elkaar, maar u heeft het wel vaak heet of u begint te zweten. U beschrijft ontmoetingen variërend van een schaatser met bedorven voe ten, een vrouw die wil horen hoe groot haar boezem wel niet is tot een patiënt wiens doodswens u niet mag vervullen. Voor wie schrijft u die korte verhalen? "Een huisarts verstrekt niet alleen "Als kind was ik al gefascineerd door voeding en gezondheid. Mijn vader was arts en maakte mensen beter. Dat wilde ik later ook. Mijn ouders letten goed op dat ik niet te veel suiker binnenkreeg. Sinaasappelsap en frisdrank kwa men het huis niet in. Maar ze waren niet te streng hoor, want ik mocht weieens een cake bakken en mijn moeder serveerde altijd lekkere koekjes bij de thee. Na mijn studie Voeding en Ge zondheid aan de Universiteit Wa- geningen schreef ik het boek 'Gezond Blij zonder diëten' en richtte mijn bedrijf NutriKho op, dat voedingsadvies geeft aan mensen die gezonder willen leven. Ook adviseer ik werkgevers die verzuim van hun werknemers wil len tegengaan. Ik zit in de redac tie van het magazine 'Vork-prikken in de voedselketen' en ben hoofdredacteur van het Nederland Tijdschrift voor Voe ding en Diëtiek. Ik ga uit van drie overtuigingen: van diëten word je ongelukkig, je moet weten wat je eet en je brein houdt je vaker voor de gek dan je lief is. Houd je van cola, dan mag je best eens cola drinken. Schenk het dan alleen wel in een long drinkglas, want dan drink je er minder van. Maar doe water en thee, de gezonde drankjes, juist altijd in een whiskeyglas. Nog zo'n tip: eet nooit voor de tv, want dan eet je meer dan je denkt. Ik laat me ook inspireren door Azië. Mijn ouders komen uit Indo nesië en ik heb twee jaar in Shanghai gewoond, waar ik mijn eerste boek schreef. In Azië eten de mensen over het algemeen ge zonder. Ook hebben ze meer aandacht voor hun voed sel. Zo heeft elke feest dag zijn eigen speciale snacks, die de mensen gezamenlijk klaarma ken. Ik wil de lezers van op een leuke en onder bouwde manier tips geven om hun leven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 124