Sicco Mansholt komt weer tot leven in voorstelling bij Rusthove Enquête over Sloeweg is het zwaarste middel Maat KéraÏÏ? ZEELAND 11 www.maatgarant.nl Sicco Mansholt, oud-minis ter van landbouw en de eerste commissaris van landbouw van de EEG, heeft een bepalende rol gespeeld bij de ontwikkeling tot de heden daagse landbouw in het binnen- en buitenland. Over zijn leven, het beleid en de voedselindustrie is een theatervoorstelling ge maakt die van 4 tot en met 7 juni te zien is bij proefboerderij Rust hove in Colijnsplaat. De socialist Mansholt was in de na-oorlogse periode waarin hij minister werd een groot voor vechter van modernisering en schaalvergroting van de land bouw. De voedselvoorziening moest veilig worden gesteld en hij wilde de boeren een fatsoen lijk inkomen geven. Subsidies voor landbouwproducten waren onderdeel van zijn plan. Aanvan kelijk was zijn beleid een succes, maar dat brokkelde af Er ontston den boterbergen en melkplassen. Het beleid had ook verstrekken- De voedselvoorziening moest veilig worden gesteld en Mansholt wilde de boeren een fatsoenlijk inkomen geven. de gevolgen voor het milieu en de natuur. Het lukte Mansholt niet om het tij te keren. De voorstelling Mansholt is een geromantiseerd verhaal over zijn worsteling met zijn beleid en over zijn relatie met zijn sta giaire, Petra Kelly. Daar doorheen verweven is het verhaal van boe rin Wietje Nanninga en haar va der die het moordende tempo in de landbouw niet langer kunnen bijbenen. Verkoop van de boerde rij lijkt de enige uitweg. De rol van Sicco Mansholt wordt gespeeld door Helmert Woudenberg. Het script is ge schreven door Tjeerd Bischoff. vragen over In 2010 stelden Provinciale Staten ook een onderzoekscommissie in, toen naar de gang van zaken rond de fosforfabriek Thermphos. Die commissie bestond uit onafhanke lijke deskundigen, geleid door Jan Mans, oud-burgemeester van En schede. Er zaten geen Statenleden in. Wel was er een begeleidende stuurgroep, voorgezeten door Sta tenlid Kees Bierens (VVD). De commissie die nu gaat beginnen met een vooronderzoek bestaat uit Statenleden. Dat is voor het eerst in Zeeland. De commissie telt maximaal ze ven leden. Zij kunnen zich aan melden bij de Statengriffie. Vol gende week vrijdag worden ze in de vergadering van Provinciale Sta ten benoemd. Gestreefd wordt naar een evenwichtige vertegen woordiging van coalitie- en oppo sitiepartijen. Als zich meer dan ze ven kandidaten melden, verwach ten partijen daar in 'goed overleg' uit te komen. De commissie kiest uit haar midden een voorzitter. De commissie begint met een vooronderzoek om te bepalen wel ke onderzoeksmethode het ge schiktst is. Dat kan een hoorzit ting zijn, waarbij in één of meer dere sessies betrokkenen bij het Sloewegproject en eventueel ook externe deskundigen worden ge hoord, waarschijnlijk in het open baar. Het zwaarste middel is de en quête, zoals de Tweede Kamer nu uitvoert over de Hogesnelheids lijn. Dan kunnen betrokkenen on der ede worden gehoord en zijn ze verplicht om op te komen da gen. Provinciale Staten moeten dan eerst wel een enquête verordening aannemen om dit middel te kunnen gebruiken. Ook kan een beroep worden ge daan op de provinciale rekenka mer. Die kan zelf trouwens ook tot een onderzoek besluiten. Dan zouden de Staten het onderzoek toch weer aan een onafhankelijke instantie geven. Dat lijkt niet de bedoeling. Dan ligt eerder voor de hand dat de commissie bij bijvoor beeld een hoorzitting wordt ver sterkt met enkele externe deskun digen. Het bureau Necker van Naem komt eind juni met een rappor tage over de projectorganisatie. Dat gaat over het functioneren van ambtenaren en de terugkoppe ling met verantwoordelijke be stuurders. De onderzoekscommis sie zal zeker afwachten wat dit on- De Staten stelden eerder een onderzoekscommissie in, over Thermphos. Die werd voorgezeten door Jan Mans. derzoek oplevert, maar richt zich waarschijnlijk meer op de contro lemogelijkheden van de Staten. Was de informatievoorziening in orde? Hebben ze zelf gefaald? Wel ke lessen voor de toekomst kun nen uit Sloewegfiasco worden ge trokken? Volgende week vrijdag wordt de commissie benoemd. Voor de zomer stelt zij in een - desnoods extra - Statenvergadering voor wel ke onderzoeksmethode het best is. Is dat een enquête dan kan in dezelfde vergadering een verorde ning worden aangenomen. Het echte onderzoek loopt dus pas na de zomer en een eindoordeel is waarschijnlijk op zijn vroegst in oktober te verwachten. Keralit dealer van het jaar 2013 en 2014! Correcte levering en/of perfectie montage Gevelbekleding A: 1 VRIJDAG 29 MEI 2015 door Melita Lanting zie ook: www.mansholt-theater.nl 5 onderzoekscommissie Sloeweg Deze week besloten Provinciale Staten een commissie in te stellen om het Sloewegdebacle te onder zoeken. Een uitzonderlijke stap. door Ernst Jan Rozendaal Hoe bijzonder is het instellen ■*- van een onderzoekscommissie door de Staten? Hoe wordt de commissie sa- mengesteld? 3 Welke instrumenten heeft de commissie tot haar beschik king? 4 Er loopt toch nog een onder zoek naar de Sloeweg? 5 Wanneer gebeurt er wat? foto Lex de Meester MaatGarant Gevel- en dakrandbekleding Middelburgsestraat 64 437 I ET Koudekerke 0118-551444 maatgarant@hetnet.nl Uw Keralit-specialist kunststof gevei- en dakrandpanelen Keralit - Nooit meer schilderen - 35 Kleuren op voorraad - Eenvoudige, solide montage - 10 Jaar volledige garantie - Lengtes van 6.00m - Kleurvast weerbestendig MaatGarant - Snelle levering en/of - Perfecte montage - Offerte aanvragen via www.maatgarant.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 97