Examen Spaans was aansprekend ZEELAND 9 Eindexamen Vwo'ers van het Ostrea Lyceum in Goes maakten gisteren het allerlaatste examen Spaans. De teksten waren niet te lang en toegankelijk, vonden de leerlingen. Eindexamens Terwijl alle andere eindexamenleerlin gen al konden re laxen, moesten der tien vwo'ers van het Ostrea Lyceum in Goes gistermiddag nog aan de bak. Ze maakten het examen Spaans. „Het was wel even vervelend dat voor mij de examens nog niet afgelopen waren. Er waren woens dagavond al allerlei examenfeest jes", zegt Laurens Dourleijn (18) uit Wemeldinge. Hij kon de verlei ding weerstaan. „Ik dacht: straks ben ik zo lang vrij. Er komen nog genoeg examenfeestjes." Gelukkig waren de laatste lood jes niet zo zwaar. „Het examen ging beter dan verwacht", zegt Laurens. Hij heeft na de toets met een de antwoorden bekeken op in ternet. „Ik zou tussen de 6,8 en 8,8 moeten scoren. Dat is een hele op luchting, want Spaans is mijn slechtste vak. Ik ben overgestapt van havo naar vwo. Daardoor liep ik met Spaans een jaar achter." Toch wilde hij graag examen doen in Spaans. „Het is één van de grootste wereldtalen." Rowenna Otte (18) uit Nieuw- dorp kwam al even opgelucht de examenzaal uit. „Ik ben eindelijk klaar! Top!", zegt ze. Het examen ging goed. „De lengte van de tek sten viel in vergelijking met Frans en Engels wel mee." De tekst over standbeelden vond ze het moei lijkst. „Dat onderwerp vind ik niet interessant. Als een tekst je aanspreekt, dan is het vaak makke lijker." Na de zomervakantie gaat Ro wenna de academische lerarenop leiding doen in Utrecht. „Je doet de pabo-opleiding op hbo-niveau en daarnaast studeer je onderwijs kunde. Het is mijn droom om kin deren te helpen. Ik vond het zon de van mijn vwo-opleiding om naar het hbo te gaan. Daarom heb ik voor deze studie gekozen." Ze heeft zin om op kamers te gaan wonen. „Maar ik kom wel elk weekend terug naar Zeeland hoor", zegt ze er meteen bij. 'De lengte van de teksten viel in vergelijking met Frans en Engels wel mee' Laurens kiest voor een studie bedrijfskunde in Rotterdam. „Ik ben geïnteresseerd in het bedrijfs leven en in handel. En dit is een brede studie. Rotterdam vind ik een hele leuke stad. Ik wil daar graag mijn eigen leventje begin nen en eindelijk weg uit Zeeland." Komend weekend gaat hij al vast kennis maken met zijn toe- komstige woonplaats. „Ik ga met een paar klasgenoten naar een fes tival in Rotterdam. Maar de échte feesten komen natuurlijk pas na de uitslag van de examens." Of hij geslaagd is? „Daar durf ik nog geen uitspraken over te doen." 'Rotterdam vind ik een hele leuke stad. Ik wil daar graag mijn eigen leventje beginnen en eindelijk weg uit Zeeland' Laurens Dourleijn, Wemeldinge Het examen Spaans was dit jaar goed te doen, zegt docente José Ro mero Liebanas van het Ostrea Lyceum in Goes. „Ik had het gevoel dat de teksten wat kor ter waren dan andere jaren." Ze vond de onderwerpen van de teksten ook aansprekend voor leerlingen. „Soms bevatten exa mens technische teksten, waarin bijvoorbeeld wordt uitgelegd hoe een machine werkt. Dat is moei lijk, omdat er veel vreemde woor den in zitten. Maar dit examen was heel toegankelijk. Als je de teksten één keer doorlas, dan wist je al waar het over ging. De onder werpen waren internet, e-boeken, hondenbescherming en monu menten." Eén van de teksten kwam uit de Spaanse krant El Pais. „Daar hebben leerlingen veel mee geoefend." De docente denkt dat de leerlin gen tekst vier - over honden - het moeilijkst vonden. Daarbij moes ten in de tekst woorden ingevuld worden. „Ze vinden open vragen vaak ook lastig." Maar dit jaar wa ren alle vragen - op twee na - mul tiple choice. Spaans is de laatste jaren steeds het laatste examen in de rij. Dat vindt de Goese docente jammer. „De leerlingen zijn dan vaak al moe van de andere examens. En als het buiten warm is, kunnen ze zich helemaal niet goed concentre ren. Gelukkig was dat dit jaar niet het geval." VRIJDAG 29 MEI 2015 'Eindelijk klaar! Top!' door Cornelleke Blok Rowenna Otte, Nieuwdorp Milou van Riet vloog in een Cessna. „Mijn vader en ik besloten ter 'voorbereiding' van het aardrijkskunde-examen een rondje te vliegen boven Zeeland!", schrijft ze. „Dit natuurlijk niet echt ter voorbereiding, maar mijn topografie is wel weer bijgespijkerd... Het helpt trouwens ook goed tegen examenstress!" Laurens Dourleijn foto's Marcelle Davi Rowenna Otte Bekijk alle examenrubrieken op www.pzc.nl/eindexamen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 95