Oud brood hoort niét in groene bak Op vakantie hebben we altijd een kok BESTE VRIEND VAN Albert de Vries 'Fout' feest op Nederlandse basis in Mali ZEELAND 5 Dj Patrick Roelands uit Hulst is net terug van elf dagen Mali, waar hij draaide op een feest voor de Nederlandse militairen. ingeschakeld." Na een grondige screening kreeg Roelands groen licht. „We kregen een veiligheids instructie. Wat doe je als het kamp door een raket wordt ge raakt? Plat op de grond liggen, werd ons gezegd." Roelands was in maart klaar voor vertrek, toen hij te horen kreeg dat de reis werd uitgesteld. Een Nederland se helikopter was neergestort, de twee piloten kwamen om. Een paar weken later vertrok hij als nog. Via Parijs vloog het gezel schap naar hoofdstad Bamako. „We moesten eerst naar een over gangskamp. De gevoelstempera tuur was 55 graden. De hygiëne was vreselijk. Binnen drie dagen had iedereen diarree." Nadat Roe lands, zangeressen Astrid en Jan- neke en technicus Ronald op het hoofdkwartier van de VN moch ten bijkomen van hun eerste da gen, werd de reis naar het Neder landse kamp in Gao ingezet. „Daar ben ik wel even bang ge weest. Het was volle maan. Dan is de kans op een raketaanval het grootst..." De bom viel niet, dus kon het feest doorgaan. Op 5 mei, Bevrijdingsdag. „We kregen veel waardering. Wij als burgers wa ren er toch maar gekomen, on danks het risico dat we liepen. Ik draaide midden in de woestijn, als eerste Nederlandse dj. Bizar!" Voor de militairen waren hoed jes, brillen en boa's meegeno men. Lekker fout dus. Roelands: „Er mocht geen alcohol geschon ken worden. Probeer dan zo'n meute van 400 man maar aan de praat te krijgen." Dus koos hij de eerste de beste militair uit om het podium op te komen. „Ik liet hem de kabouterdans doen. Na af loop vroegen militairen me: 'weet je wel wie dat was? De kolo nel!'" Dj Patrick Roelands sliep in een gepantserde unit Zijn helm en kogelvrij vest lagen klaar 'voor als er iets zou gebeuren' TERNEUZEN. Wat had raadslid Charles ten Hengel (D66) zich er aan geërgerd, en zijn Terneuzen- se CDA-collega Jos van Ginneken al even erg. Wordt in Zeeland ac tie gevoerd om afval beter te scheiden, verschijnen er posters om ook oud brood in de groene bak te gooien. „Terwijl in de we reld zoveel voedselschaarste is." Als wethouder kun je dan den ken 'laat ze maar zeuren', maar zo zit Frank Deij niet in elkaar. Hij weet als oud-journalist hoe publiciteit werkt en nodigde Ten Hengel en Van Ginneken uit om de omstreden posters eigenhan dig te vervangen. Zo geschiedde donderdag aan de Binnenvaart- weg in Terneuzen. De groene bak-campagne gaat door, zonder de oud brood-actieposters. Appie en Hans zijn ech te boezemvrienden. Hun ijzersterke vriendschap begon al meer dan vijftig jaar geleden op de kleuterschool. „We heb ben veel dingen samen gedaan: verhuizen, kamertjes behan gen. Vaak met zijn drietjes: Al- bert, ik en een fles jenever. Schrijf dat maar niet op." Het is niet dat ze dagelijks de deur bij elkaar platlopen. Dat kan ook niet. Albert treint hele dagen heen-en-weer naar de Tweede Kamer in Den Haag. Hans bestiert als accountant een reeks vestigingen. „Gemid deld zien we elkaar eens in de maand. Als we elkaar een tijdje niet hebben gezien, gaat het weer verder waar het gebleven was. Zonder vragen over-en- weer. Een keer of vier, vijf per jaar eten we samen. Albert kookt wat, of mijn vrouw. Ik zorg meestal voor de wijn." De vriendschap van de twee Middelburgers is diep gewor teld. Als ze 20 zijn en allebei een vriendin hebben, trekken ze met de tent een week of drie met zijn viertjes door Europa. „De eerste jaren hebben we op campings veel over politiek ge praat. Ik ben niet van zijn par tij. In mijn leven heb ik één keer op hem gestemd. Maar dat doe ik niet meer. Dat weet hij ook. Ik ben het politiek niet met hem eens. Ik stem WD." Veel hebben ze met elkaar ge meen, al zijn het twee verschil lende persoonlijkheden. „Al- bert wil graag de wereld verbe teren en ik wil geld verdienen. We hebben alle respect en waardering voor elkaar." Ieder is op zijn eigen manier gepas sioneerd. „Als Albert iets beet pakt, is hij heel gedreven. Ik ben van karakter luier inge steld. Als ik het zittend kan be reiken, is het ook goed. Al wil ik ook mijn doel halen." Niet alleen de band tussen Al- bert en Hans is blijvend, ook de dames blijven 'plakken'. Het vieren van gezamenlijke vakan ties is een jaarlijkse traditie. „De groep is steeds groter ge worden. Albert heeft drie kin deren, ik heb er zeven. Een aan tal jaar geleden waren we met zijn achtentwintigen: kinde ren, kleinkinderen en alles wat erbij komt. Bijzonder is dat we altijd een kok bij ons hebben. Albert kookt en goed." Wat de vriendschap zo sterk maakt? „We kennen elkaar erg goed, weten wat we aan elkaar hebben en hoe we moeten rea geren. We kennen eikaars fami lie en vieren eikaars verjaarda gen. Zelfs kinderen en kleinkin deren komen bij elkaar." Hans' kinderen hebben het dan ook over 'ome Ab'. „Tij dens vakanties stoppen we nog al eens, omdat Albert foto's wil maken. De kinderen roepen dan: stop! Een ome Ab-plekje." 'Albert wil de wereld verbeteren en ik geld verdienen. We hebben respect en waardering voor elkaar' keren. Probeer dan maar eens een groot feest te geven. Dat luk te Roelands, die het met zijn Feestchaos wel gewend is een par ty te bouwen. „Met Q_-Music draai ik vaak op foute feestjes. Dat wordt geregeld via een bu reau in Alkmaar. Ze hebben mij Trots laat dj Patrick Roelands uit Hulst een filmpje zien. Op het eerste gezicht lijkt het een filmpje waarvan hij er al veel maakte. Een grote groep mannen die staat te blèren op Een beetje verliefd van André Hazes. Maar het is geen ge wone groep mannen. Het zijn de Nederlandse mili tairen van kamp Castor in Gao, Mali. Roelands mocht in opdracht van Defensie de Nederlandse mili tairen in het Afrikaan se land van een klein verzetje voorzien. De militairen zijn daar in opdracht van de Verenigde Naties, die de stabiliteit in het door rebellen verscheurde Afri kaanse land wil len laten terug- VRIJDAG 29 MEI 2015 Vandaag: Hans Rijkse (60) en Albert de Vries (59) door liepen samen dezelfde kleu ter-, lagere en middelbare school. „We kennen elkaar erg goed en weten wat we aan elkaar hebben." De kolonel deed de kabouterdans We kennen ze allemaal, maar wie kent ze echt? In deze serie laten we de beste vrien den van Bekende Zeeuwen aan het woord. Jos van Ginneken en Charles ten Hengel ondernemen onder toeziend oog van wethouder Frank Deij (vlnr) actie tegen de omstreden campagne poster om ook oud brood in de afvalbak te gooien, foto Ronald den Dekker door Jeffrey Kutterink Hans Rijkse Hans Rijkse (links) en Albert de Vries op vakantie in 1990. door Bob Maes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 74