'Duitsers tapten internet KPN' weekendje Nederland VANDAAG 5 concerten doorgaan Moet Gerard Joling gaan zingen, dansen, feesten en pret maken met de Toppers terwijl de vrouw die hij aanreed vecht tegen de dood? €6,95 Gerard Joling reed dins dagmiddag de 91-jarige Jo Buis-Van der Laarse aan terwijl ze een zebra pad overstak in het cen trum van Aalsmeer. Kan hij met de Toppers vandaag, morgen en zondag de Arena op stelten zetten of is dat ongepast? De familie Van der Laarseis niet zo bezig met die vraag. Ze maken zich vooral druk om het leven van hun zwaargewonde familielid. Al zegt een neef: „Als ik het mag zeggen, nee, Ge rard Joling moet maar niet het podium op." Jo van der Laarse is een volle tante. Hij kent haar goed en dat kan hij niet van elk familielied zeggen. Jo komt uit een gezin van zeventien, van wie een deei halfbroers en halfzussen zijn uit een eerste huwelijk van haar vader. Het wemelt dus van familieleden in Aalsmeer en sommige kennen ook Ge rard Joling, die slechts een paar hon derd meter woont van het zebrapad waar hij Jo aanreed. De hoogbejaarde vrouw heeft meerdere ribben gebroken en haar milt gescheurd, zegt schoonzus Rita van der Laarse. Rita woont enige tientallen meters van de plek des onheils. Gele lijnen ge ven nog altijd aan waar Jo heeft gele gen. „Het is echt verschrikkelijk. We ho pen zo dat het nog goedkomt. Of Ge rard moet optreden, daar durf ik echt niks over te zeggen. Ik ken hem, hè. Ie dereen kent hem hier, hij woont hier al zo lang. Voor hem zal het ook heel moeilijk zijn." Als een slak Volgens een neef van Jo, die zijn naam liever niet noemt, 'lag ze vol op de mo torkap'. Hij is harder is zijn oordeel: „Tante Jo was nog hartstikke sterk. Woonde op zichzelf, kon alles. Maar ze liep nog trager dan een slak. Hoe kan hij haar niet gezien hebben toen ze overstak? Hij was niet dronken en reed niet te hard, maar hij moet gewoon met z'n vriend hebben zitten lullen. Of heb ben zitten bellen. Of hij moest effe snel naar de Arena racen. Als je een vrouw van 91 aanrijdt op een zebrapad, heb je echt iets niet goed gedaan." Jo van der Laarse heeft zelf vier dochters. Die willen geen commentaar geven. Jo's man is al jaren geleden over leden. Doorgaan Manager Benno de Leeuw van de Top pers blijft bij het besluit om de concer ten door te laten gaan: mét Gerard Jo ling. „Veel fans zijn positief over het feit dat hij onder de gegeven omstan digheden toch optreedt." De Leeuw weet dat een in zijn ogen 'kleine minderheid' het ongepast vindt dat Joling meedoet. „Maar die paar negatieve reacties zijn geen reden om de concerten af te lassen." Hoe 'klein' die minderheid is, is de vraag. Op Facebook zijn de meningen verdeeld, van 'walgelijk' tot 'sterk'. En hoe moet Joling dat doen, uit zijn bol gaan op het grootste meezingfeest van Nederland terwijl hij een oude vrouw het ziekenhuis inreed? Volgens psycholoog Willeke Beze- mer is Joling (55) als ervaren artiest waarschijnlijk prima in staat 'ondanks z'n traumatische ervaring' op te tre den. „Professionals als hij kunnen on der de lastigste omstandigheden hun negatieve gevoelens op het podium uit schakelen. Hij moet zichzelf vóór de show dus niet inprenten: 'niet aan het ongeluk denken'. Want dat heeft het omgekeerde effect. Als je iets bewust uit je brein verbant, blijft het juist rondzingen in je hoofd." Beter is volgens haar traumatische gevoelens toe te laten en te focussen op een doel dichtbij: die show voor 60.000 mensen. „Als hij op het po dium lacht of grappen maakt, moet niemand hem dat kwalijk nemen. Dan is hij de vakman die zijn gevoel onbe wust heeft uitgeschakeld. Na afloop komt het onbehagen bij hem als een boemerang terug." Verzekering Kunnen de Toppers überhaupt onder hun concerten uit? Of betekent afgelas ten een miljoenenstrop? Zeer waar schijnlijk hebben de mannen wel een verzekering afgesloten voor als ze on verhoopt moeten annuleren, zegt Mar tin Streng van Klap Verzekeringen dat 'Ze liep nog trager dan een slak. Hoe kan hij haar niet gezien hebben toen ze overstak?' 'Als hij op het podium lacht of grappen maakt, moet niemand hem dat kwalijk nemen' onder meer De Vrienden van Am- stel Live en Symphonica in Rosso verzekerde. „De Toppers hebben geen verzekering bij ons," zegt Streng. „Maar ik neem aan dat ze gedekt zijn bij non appearance." Dat betekent niet automatisch dat als Gerard Joling (of alle Top pers) niet willen optreden vanwe ge het ongeluk, ze hun verzeke ring kunnen aanspreken. Streng: „Dat zal discussie opleveren. Gooien ze het op psychische klachten? En als Gerard afhaakt, kunnen ze dan geen vervangende artiest regelen? Willen ze het hele maal afblazen of alleen verzetten? Het afsluiten van een verzekering is simpel, de afwikkeling is een lang traject." Voorlopig gaat hij zingen, zo lijkt het. Moet Gerard Joling dan bij aanvang van het concert met wat woorden stilstaan bij het on geluk? Psycholoog Bezemer: „Niks zeggen lijkt me geen goed idee. Dan wordt hem mogelijk on gevoeligheid verweten. Maar als hij zich wel tot het publiek richt, zullen sommigen dat hypocriet vinden, omdat hij zielig is maar vervolgens vrolijkheid uitstraalt. Samenvattend: Gerard zal het be hoorlijk zwaar krijgen." Minister Ronald Plasterk (Binnen landse Zaken) heeft iets uit te leg gen, want hij suste de ophef rond deze affaire dinsdag nog met een kort briefje aan de Tweede Kamer dat voor een afluisterschandaal geen 'onderbouwing' was. De Oostenrijkse politicus Peter Pilz, die zich heeft vastgebeten in afluisterpraktijken, kwam giste ren met nieuwe bewijzen dat ze ker 71 internetverbindingen van KPN tussen 2005 en 2008 doelwit waren van de Duitse geheime dienst. Het internetverkeer werd afgetapt in Frankfort. In een e-mail die Pilz kreeg toe gespeeld stond zelfs dat de kabels vanuit Nederland 'topprioriteit' waren. Het ging om lijnen vanuit Rotterdam en Amsterdam naar, voornamelijk, Saudi-Arabië, maar ook Israël en Rusland. Op wat voor informatie Duit sers en Amerikanen uit waren, i onbekend. De vrees is dat het gaat om dataverkeer van grote bedrij ven als Shell, DSM of Unilever of internationale organisaties als Eu ropol of het Internationaal Straf- hof. Het type verbinding dat werd afgetapt is niet voor gewoon inter netgebruik, maar 'de snelle linker baan' van het internet. KPN zegt onaangenaam verrast te zijn en al les te onderzoeken. Door het nieuwe bewijs eisen Kamerleden opheldering van Plas terk. „Ik krijg niet het gevoel dat hij er bovenop zit", zegt Linda Voortman (GroenLinks). Zij wijst er op dat Plasterk vorig jaar maar net een debat over de AIVD over leefde, toen bleek dat hij informa tie had achtergehouden voor de Kamer. Plasterk liet weten dat de AIVD de zaak onderzoekt en dat het 'onacceptabel is' als andere lan den in Nederland spioneren. te verleiden naar Nederland te komen, gaf Kamp op een toeris- mebeurs een presentatie over de bezienswaardigheden in Neder land. Hij raadde toen ook min der bekende steden als Delft, De venter, Gouda en Zutphen aan. De minister begroet vanochtend een deel van de delegatie in het 'De Chinezen gaan niet tegelijkertijd naar Kinderdijk, het Rijksmuseum of een andere trekpleister' Mauritshuis in Den Haag. Het aantal Chinese toeristen dat naar Nederland komt, groeit explosief. In 2014 kwamen er 250.000 Chinezen. Zij gingen niet met lege handen naar huis: in totaal gaven ze bijna 315 mil joen euro uit. Dat is 1.260 euro per persoon. Het Nederlands Bu reau voor Toerisme en Congres sen verwacht dat het aantal toe risten uit China dit jaar met 18 procent zal stijgen. Begin mei nam een Chinese werkgever nog 6.400 personeels leden mee voor een vierdaagse vakantie naar Frankrijk, waar in ze Parijs, Cannes en Monaco ver schillende bezienswaardigheden bezochten. De miljardair vierde het twintigjarig bestaan van zijn Tiens Group Company. -V-] AANBIEDINGEN ALLEEN VANDAAG GELDIG SD kaart (Class 10) Adapter van Emtec Vanaf slechts VRIJDAG 29 MEI 2015 optreden of niet? door Victor Schildkamp en Tom Tates Neef van Jo Willeke Bezemer psycholoog De vrouw belandde hard op het as falt. foto Persbureau Eric van Lieshout door Tobias den Hartog DEN HAAG Er is nieuw bewijs dat de Duitse geheime dienst jarenlang internetverkeer vanuit Nederland heeft afgetapt en dit heeft doorge speeld aan de Amerikaanse inlich tingendienst NSA. r\ 1 CMTEC <gi emtec «g v Ideaal om te gebruiken voor je camera, mobiele telefoon, navigatiesysteem of andere gadgets v Keuze uit 16GB of 32GB v Genoeg geheugen voor wel 8000 foto's en 1280 minuten video v Supersnel: Class 10 Adviesprijs 22,95 Korting 70% U bespaart 16,- f N BESTELLEN j DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.KOOPJEDEAL.NL Met gemak veilig shoppen IlSSD DPDf^jJl NIET TEVREDEN? GELD TERUGl)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6