UNNEN8? BUITEN I 5 Groen Stoer Sjiek ROMKE TUNIERT Retro Pink! Met deze kuipstoeltjes wanen we ons weer even in cle seventies. De kleurtjes zijn dan wél weer eigentijds. De buxushaagjes in de tuin van Prins Charles behoorden tot de eerste slachtoffers Tuinexpert Romke van de kaa laat zijn licht schijnen over planten en artikelen die de Nederlandse tuincentra uitvliegen. Vandaag: de buxus. Buxus, het groenblijvende struikje dat va gelijk naar kattenpis ruikt, is in tuincen tra nog altijd een van de meest verkochte producten. Je kunt er dan ook veel mee: je kunt er bollen of blokken van knippen, of er haagjes van planten om een perk af te zetten. Je kunt buxus in de tuin plan ten, maar ook in een terraspot. Of naast de voordeur. uit hun ei. Bij wijze van spreken dan, want motten komen uit een pop. De buxusmot is de nieuwste plaag, alsof we nog niet genoeg ellende met onze buxus hadden. Sinds het einde van de vorige eeuw waar den er verschillende buxusziektes door Europa. Het blad wordt bruin of zwart en de struikjes beginnen kale plekken te ver tonen. De buxushaagjes in de tuin van de Britse Prins Charles behoor den tot de eer ste slachtoffers. Een koninklijke ziekte dus. Niet lang daarna woei de kwaal over naar Het Loo, ook al koninklijk, en het vlaggen schip van de Nederlandse tuinen. Prins Charles tobt nog steeds met zijn zieke buxus, maar bij Het Loo heeft men radi caal ingegrepen en 27 kilometer buxus- haag vervangen. De eerste buxuskwaal was een schimmel; schimmels houden van vocht en in de dichte buxus blijft het vocht lekker lang hangen. Na de eerste schimmel werd een tweede geïdentificeerd. En nu hebben we sinds een paar jaar dus de buxusmot die zich vanuit de Bommelerwaard met een snelheid van 10 tot 15 kilometer per jaar over Nederland verspreidt. In Delfzijl en Cadzand zit je dus nog heel even goed. Natuurlijk, alle kwalen zijn chemisch te be strijden -fungiciden en insecticiden ge noeg. En voor de bewuste tuiniers zijn er ook biologische middelen. Alsof biologi sche oorlog beter is dan chemische. Maar de vraag is: blijft tuinieren leuk als je voortdurend naar de strooibus of de gif spuit moet grijpen? Ik zou zeggen: ver vang die buxus. Op Het Loo kozen ze voor Ilex crenata, een struikje dat op buxus lijkt. Alleen -die Ilex groeit nogal stijf en het blad is deprimerend donker- goen. Bovendien is Ilex duur. een struikje met piepklein, glimmend blad uit de kamperfoeliefamilie. Je kunt er alles van maken wat je met buxus kunt: bollen, blokken en haagjes. En het mooiste: het blad ruikt neutraal. €79,95 LiL.nl €159 Wehkamp €116,90 Crystal Elke week een tuinproduct onder de loep €369 Housedoctor €199 LODSH vrijdag 29 mei 2015 GO Afgelopen maand kwamen alle buxusmotten Nee, als het mijn tuin was zou ik de buxus vervangen door Lonicera nitida 'Maigrün', 44 Reageren? binnenenbuiten@persgroep.nl Kuipjes met kleur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 67