Sieraden gestolen bij Anky van Crunsven Luxe bedrijfsuitje voor Chinezen: Smiley 4 VANDAAG Manager Toppers zegt dat mensen waarderen dat de '1 COLUMN Ferry Mingelen aren het doods hoofden of smi- leysl Deze pran gende kwestie is het treurige dieptepunt, tot dusver, in de parle mentaire enquête naar het deba cle met hogesnelheidstrein Fyra. Wat een niveau! Twee oud-topbestuurders, minis ter Tineke Netelenbos van Ver keer en Waterstaat en presi dent-commissaris Jan Timmer van de NS, ruziën in het openbaar over de bretels die Timmer in mei 2000 in een gesprek met Nete lenbos droeg. Er stonden doodskoppen op, heel onaangenaam, herinnert Netelen bos zich nog steeds huiverend. Nee hoor, reageren Timmer en zijn echtgenote na grondig onder zoek van de kledingkast, het wa ren lachende mannetjes. Smileys dus. Dat moet cynisme zijn geweest, want Timmer (bijnaam 'de slager' na zijn reorganisatie bij Philips) stond allesbehalve bekend als een lachebekje. En hij zal toch ook geen reclame hebben willen ma ken voor de partydrug xtc, waar voor de smiley in die jaren het symbool was. Netelenbos houdt vol dat het doodshoofden waren. Of dat nou klopt of niet, het zegt veel over de slechte verhouding tussen de overheid en de spoorwegen en de manier waarop topbestuurders met elkaar omgingen. Je vraagt je af of dat tegenwoordig wel heel Wil je de bevoegdheden van de Eerste Kamer wijzigen, dan kost dat jaren en de vraag is of het wat oplevert anders gaat. De Tweede Kamer, die nu de par lementaire enquête uitvoert, was al die jaren natuurlijk nauw be trokken bij het Fyrabeleid. De en quêtecommissie zal de rol van de Kamer zeker kritisch onderzoe ken, maar de vraag is of dit soort onderzoeken in de toekomst toch niet beter door de Eerste Kamer uitgevoerd kunnen worden. De Eerste Kamer heeft meer af stand en er zitten veel leden met ruime ervaring in het bestuur en het bedrijfsleven. De Eerste Kamer heeft net als de Tweede Kamer het recht een par lementaire enquête in te stellen, maar heeft daar tot nu toe nooit gebruik van gemaakt. Er is in 2011 wel een minder ver gaand parlementair onderzoek naar privatisering ingesteld. Dat onderzoek is zeer geprezen. Het zou ook een mooi nieuw punt zijn in de discussie over de taak en bevoegdheden van de Eerste Kamer. WD-fractievoorzitter Loek Her mans probeert al maandenlang een staatscommissie over de toe komst van de Eerste Kamer van de grond te krijgen, maar dat schiet niet erg op. Hermans klaag de deze week in het presidium over 'een soort Processie van Ech- ternach, drie stappen vooruit en twee weer terug'. Andere fracties hebben inderdaad geen haast omdat ze de VVD er van verdenken de lastige Eerste Kamer te willen kortwieken. Las tig is de Kamer omdat het kabinet er geen meerderheid heeft, en na de verkiezingen van de nieuwe Eerste Kamerleden deze week is dat alleen maar erger geworden. Wil je de bevoegdheden van de Eerste Kamer wijzigen, dan kost dat jaren en de vraag is of het wat oplevert. Met een parlementaire enquête bijvoorbeeld over de zorgsector, de pgb's, kan de nieu we Eerste Kamer direct nuttig werk doen. Je zou zeggen: kom op Eerste Kamer, verdien een echte smiley. ERP. Amazone Anky van Gruns- ven is behoorlijk van de kaart van een inbraak die gisteren op klaar lichte dag in haar woning in Erp is gepleegd. De dieven gingen er met sieraden, een paspoort, rijbe wijs en creditcard vandoor. Van Grunsven twitterde over de inbraak, over de mogelijke auto en een signalement van de daders in de hoop dat de gestolen spullen snel gevonden worden. „De siera den hebben voor mij een emotio nele waarde. Er zit iets bij dat ik gekregen heb van een vriend die overleden is en iets van mijn va der. Dat is niet in geld uit te druk ken en kun je niet vervangen", zegt een Van Grunsven. De inbraak is gepleegd tussen 9.30 uur en 13.00 uur. De dieven zijn bij het huis gekomen via een doodlopende straat waar ze een hek openmaakten. Vervolgens bra ken ze een raam open. Er was niemand in de woning, maar op het ernaast gelegen be drijf met paardenstallen was zoals altijd veel bedrijvigheid. Verschil lende mensen hebben volgens de amazone de auto en de mannen gezien. Eén van de medewerkers zou een persoon die bij het huis stond hebben aangesproken. „Er lopen hier de hele dag mensen met paarden. Het is een komen en gaan van auto's. Ik heb er niet bij stilgestaan dat mensen zo brutaal kunnen zijn en overdag je huis binnen dringen." De dressuurlegende laat weten dat ze na deze inbraak extra veilig heidsmaatregelen gaat treffen. „We hebben eigenlijk al veel, maar we gaan het ook overdag nog meer beveiligen." De grootste groep Chinese toeris ten die ooit tegelijkertijd in Ne derland is geweest, toert dit hele weekend met zo'n negentig bus sen door ons land. Dat levert de economie tussen de 7 en 8 mil joen euro op. De eerste vliegtuigen met Chi nezen landden gisteren op Schip hol. De toeristen werken alle maal bij Perfect Co., een bedrijf uit de Chinese stad Zhongshan dat zich specialiseert in tandpas ta met aloë vera, gezonde energie- repen en gezichtscrèmes (soms met kaviaar). Het tripje is een be loning voor medewerkers die hun verkoopdoelen hebben ge haald. Vorig jaar ging de reis naar Amerika, dit keer is Nederland de hoofdbestemming, al doen sommige Chinezen in het gezel schap ook nog andere Europese landen aan. De Chinese toeristen logeren in hotels van Purmerend tot Dor drecht. Ze gaan niet alle 4.500 te gelijkertijd naar Kinderdijk, het Rijksmuseum of een andere toe ristische trekpleister. Ze kunnen kiezen uit verschillende pakket ten zoals natuur (de Veluwe), ste den, musea en winkelen. Designer Outlet Roermond wordt in ieder geval bezocht; het winkelcentrum had speciaal voor dit bezoek al extra vacatures voor Chinees sprekende gastheren en -vrouwen uitgezet. Ook schuiven de Chinezen morgenavond alle 4.500 aan voor een galadiner in de Utrechtse Jaarbeurs. Het Chinese recordbezoek vloeit voort uit het werkbezoek dat minister Henk Kamp van Eco nomische Zaken in januari bracht aan China. Om toeristen w door Aïda Jaber Lastige keuze: door Hanneke Keultjes DEN HAAG. Een Chinees bedrijf doet 4.500 werknemers een week endje Nederland cadeau. 4.500 Voor de 4.500 Chinese werknemers van Perfect Co. is het bedrijfsuitje naar Nederland een beloning voor het behalen van hun verkoopdoelen -4 I I Gerard Joling tijdens het concert van de Toppers, afgelopen weekeinde in de Amsterdam Arena, foto Remko de Waal/ANP/KIPPA.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5