2 WEN fir BUT TIPS NIEUWTJES Met kunstgras is je gazon altijd groener clan bij de buren. En dat zonder het eeuwige maaien zaaien besproeien. Niet gek dus dat het oprukt in de Nederlandse tuin. Alleen jammer voor de wormen. door renske schriemer Ncpgazons Pot zorgt zelf voor de plantjes Pel tafel geeft warmte Nieuw bakeliet in je oude huis Altijd frisgroen gras in de tuin. Zonder mos en ver geelde of kale stukken. Voor veel mensen gaat er weinig boven een keurig gazon: hoe het voelt aan je blote voeten, hoe het ruikt als het pas is gemaaid. Voor een mooi veldje is de liefhebber dan wél veroordeeld tot regelmatig zaaien, kalk strooien, be mesten, besproeien en de grasmat verluchten. Maar lang niet iedereen heeft tijd of zin om veel energie in de tuin te steken. Als mensen wordt gevraagd wat ze belangrijk vinden aan een tuin, zeggen ze: er moet niet te veel tijd in gaan zitten en het onderhoud moet niet te moeilijk zijn, zo onderzocht Tuinbranche Ne derland. En in die trend past het al- tijd-groen-gazon-zonder-onderhoud. Stofzuigen Als de grasmat eenmaal ligt, hoefje aan kunstgras niets meer te doen. Nou ja: één keer per jaar moet je de mat borstelen, maar dat kan met de stofzuiger. Vorige maand leidde een televisiefragment waarin kunstgras wordt gestofzuigd nog tot grote hi lariteit op Twitter. In de serie Jouw vrouw, mijn vrouw stuurde Rob de Geus (bekend van De Smaakpolitiè) Kunstgras, de voors tegens 6 de vrouw van tv-persoonlijkheid Peter Jan Rens met een stofzuiger de tuin in. De kunstgrastrend waait uit over de hockey- en voetbalwereld. Veel clubs zijn overgestapt op nepgras. Wereldwijd groeide het aantal vier kante meters in particuliere tuinen van 15,6 miljoen in 2003 naar 22,1 miljoen tien jaar later. De verwach ting is dat dit in 2017 zal zijn geste gen naar 32,3 miljoen vierkante meter, een verdubbeling ten op zichte van 2003. Landscape Solutions in Uden, dat zich als een van de eerste Neder landse bedrijven volledig richt op de productie van kunstgras voor tuinen, groeit flink volgens direc teur Freek Verhoeven. „Wij draai den de afgelopen twee jaar 60 procent meer omzet en collega's laten een vergelijkbaar beeld zien." Waarom kiezen veel mensen voor kunstgras dat in aanschaf al gauw tien keer zo duur is? Wat meehelpt, is dat kunstgras al lang geen groen tapijt meer is, maar steeds meer op écht gras lijkt. Het is er met korte grassprieten, langere, in verschil lende tinten en zelfs met kunstmos. Het gras is zacht en laat niet los als kinderen of de hond eraan trekken. Royal Grass, het merk dat wordt ge produceerd door Landscape Soluti ons, heeft een gepatenteerde V-vorm zodat het gras langer rechtop blijft staan. De sprieten hebben zelfs nerven. Ook komen er geen gifstoffen bij de productie aan te pas. Keurmerk Dat laatste is een belangrijk punt, want dat geldt niet voor al het kunstgras. Er is veel kaf onder het koren, weten ze bij de European Synthetic Turf Organisation (Esto), een vereniging die zowel de belan gen behartigt van kunstgrasprodu centen als -gebruikers. En daarom lanceert Esto op 16 juni een keur merk voor kunstgras, een label waaraan je kunt aflezen in welke kwaliteitsklasse het gras valt en waarvoor je het kunt gebruiken. „De kwaliteit wisselt nogal. Dat zie je wel vaker bij jonge producten," zegt Esto-voorzitter Nigel Fletcher. Het lastige is, zegt hij, dat in de winkel alle rollen er mooi uitzien, terwijl het ene kunstgras bijvoor beeld verkleurt en het andere niet. „Wij maken ons ook druk om giftige stoffen en brandbaarheid," zegt hij. Het idee dat Chinees kunstgras al tijd slechter is dan nepgazonnetjes van Europese makelij, wuift Flet cher weg. „Herkomst zegt niet alles, zelfs prijs niet. Duur kunstgras kan net zo goed van lage kwaliteit zijn als een koopje. We moeten de soor ten eerst onderzoeken." De voorzit ter hoopt dat alle producenten zich het komende jaar melden bij Esto. Zodat consumenten voortaan met één blik op het label kunnen zien hoe duurzaam, veilig en brandbaar de nepgrasmat is. Kunstgras - met of zonder keur merk - kan niet bij iedereen op ap plaus rekenen. Want net als bij tegels of andere tuinverharding vrijdag 29 mei 2015 Handig voor mensen zonder buren: een pot die zelf zorgt voor de plantjes. Deze plantenpot van Aqua4Weeks heeft een ingebouwd watergeefsys- teem dat automatisch de juiste hoe veelheid water geeft. In de pot zit een waterreservoir en de wortels van de plant bepalen hoeveel water ze nodig hebben. Het reservoir heeft genoeg water voor zo'n vier weken. De sierpot (plastic of keramiek) kost 6,99 euro bij bouwmarkten en tuincentra. GO 's Avonds buiten eten wordt nog fijner aan de stovetable. In het frame van de stalen tafel zit een heuse houtkachel gebouwd die warmte geeft terwijl je wacht op je pizza of grillgerecht. Ont werper Reinier Bosch komt regelmatig met nieuwe modellen voor de stove table, dus zijn er verschillende forma ten verkrijgbaar. De prijzen beginnen bij 2800 euro. Bosch deed het idee op in China, waar hij mensen rondom een haard zag zitten, koken én eten. Woon je in een huis uit begin 1900 waar de authentieke de tails vakkundig uit zijn ge sloopt? De klassieke sfeer breng je terug met nieuw ba keliet. Het bedrijf All Bakelite maakt reproducties van ze ventig jaar oude deurbellen, klinken, lampen, lichtknopjes en schakelmateriaal. Bakeliet (uit 1909) is de eerste volle dig synthetische kunststof. EN STOFZUIG JU DAN EVEN HET Voordelen - altijd groen - geen onderhoud (I keer per jaar borstelen) - snel droog na regen - Nadelen: - kostbaar in aanschaf - het gras kan in de zon flink warm worden - madeliefjes, wormen en vogels hebben er niets aan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 56