Costa Cruises Costa Bootvluchtelingen op Griekse eilanden VANDAAG 3 De stranden en de straten van Kos en Lesbos zijn vol Afghaanse en Syrische vluchtelingen. En Nederlandse toeristen. KOS. Dagelijks arriveren er honder den Afghaanse en Syrische vluchte lingen in rubberen bootjes. Toeris ten op de ook onder Nederlanders populaire Griekse vakantie-eilanden Kos en Lesbos worden hierdoor, soms onverwachts, geconfronteerd met de harde realiteit van de vluchte lingen. „Ik voel me heel lullig, soms zelfs schuldig", aldus Rob Tigelaar, die nu op Lesbos vakantie viert. De asielzoekers kunnen voor 10 tot 15 euro per dag in een hotel sla pen, maar het merendeel van de vluchtelingen slaapt uit geldgebrek op straat. Straten zouden hierdoor volhangen met waslijnen vol kleren die in de zee zijn gewassen, terwijl toeristen in badkleding op het strand ongemakkelijk naar het tafe reel kijken. Alleen al op Kos kwamen sinds begin deze week 1.200 asielzoekers aan. Ook op het eiland Lesbos arrive ren dagelijks zo'n tweehonderd vluchtelingen in rubberen bootjes vanuit Turkije, waar het Griekse ei land relatief dichtbij ligt. De mees ten komen aan in Molyvos, een ha vendorpje, waarna ze nog bijna ze ventig kilometer moeten lopen naar de hoofdstad om zich te melden. „Dat is erg confronterend. Rij ik daar in mijn huurauto met aircondi tioning en een flesje water op de ach terbank naar de kust, terwijl zij tien tallen kilometers naar de hoofdstad moeten lopen. Maar je kunt ze ook niet meenemen", zegt Amsterdam mer Tigelaar (39). Dubbel gevoel Tigelaar vervolgt: „Ik zag dit niet aan komen toen ik in het vliegtuig stap te. Pas in de bus naar de accommoda tie vertelde de reisleider over de vluchtelingen en de reddingsvesten op het strand die we waarschijnlijk tegen zouden gaan komen." Soms zag Melissa Meulebeek (25) uit Nijmegen een busje stoppen om een groepje vluchtelingen op te pik ken. „Maar daar schijnen boetes op te staan", hoorde ze. Zij is net een paar dagen terug uit Lesbos, acht da- gen zon met haar moeder waar ze zich op verheugd had, maar met ge mengde gevoelens van terugkwam. Vanuit een touringcar zag ze de stoe ten lopen. Vooral veel mannen, sjou wend met de laatste bezittingen op hun rug. „Ik had de beelden in het nieuws gezien, maar nu zag ik het met eigen ogen." Ze walgt van de op merkingen die ze geregeld in haar omgeving hoort. „'Ons land is vol.' Vreselijk. Ik voelde me hulpeloos en ook een beetje schuldig. Dat ik hier vakantie kom vieren en uitstapjes maak over het eiland, terwijl zij moe ten vluchten voor hun leven." Ook Tigelaar worstelde bij de aan blik. „Het is echt een dubbel gevoel. Aan de ene kant ben je op vakantie, maar aan de andere kant denk je steeds: moeten we niet iets doen? Ik voel me soms wegkijken. Het komt nu wel heel dichtbij." Levensgevaarlijk Sinds begin dit jaar zouden al 77.224 vluchtelingen de levensgevaarlijke oversteek hebben gewaagd naar een van de zuidelijke EU-landen, zegt de Internationale organisatie voor mi gratie. 40.160 kwamen aan in Italië, 36.018 in Griekenland. Maar dan? Hoewel de lokale bevolking de con stante stroom probeert op te vangen met eten en drinken, en een plekje in de schaduw, zijn er veel te weinig opvangplekken, laat staan overle vingspakketten. Hulpvaardig Op sociale media valt te lezen hoe de hulpvaardige Grieken onder de ac- tienaam 'Help for refugees in Moly vos' toeristen oproepen om extra ba gage mee te nemen: broeken, schoe nen, luiers, een tentje of een dun yo- gamatje desnoods. Opvang is er te weinig op het eiland. De meeste vluchtelingen gaan naar de hoofd stad, vanwaar ze met de boot naar Athene worden gebracht. Ook winkeliers en restauranthou ders vinden de situatie moeilijk. Door de crisis in Griekenland lopen de inkomsten al achteruit, maar eige naren merken nu al dat het niet zo druk is als normaal. Mensen zouden wegblijven uit het land omdat ze niet weten hoe zich te gedragen. De grootste reisorganisatie van Ne derland, TUI, beweert daarentegen dat de situatie meevalt. Er zijn nog geen klachten ontvangen van toeris ten die zich op de Griekse eilanden bevinden. „Het is inderdaad zo dat veel vluchtelingen aankomen in Grieken land, maar die verzamelen zich voor al op een aantal vaste plekken, zoals rond het politiebureau of in een leeg hotel. Daar kunnen toeristen en vluchtelingen elkaar wel tegenko men", aldus een woordvoerder. Meulebeek vindt die reactie veel te laconiek. Ook haar reisleider waar schuwde voor 'mogelijke overlast'. „Ze boden ons verontschuldigingen aan. De aanblik van al die vluchtelin gen zou de pret van onze vakantie kunnen bederven. Ik dacht: Waar gaat dit over? Niemand verlaat voor zijn lol zijn thuis. En de tocht over zee, dat is geen pretje. Nu ik terug ben, laat het me niet meer los. Ik wil iets nuttigs voor hen doen, maar ik weet niet wat." 1269 De wereld is Kras Zeecruises Compleet verzorgd 8 dagen al v.a. GajvaarJ<ras.nl/costacruises - of bél0900-969770cPg jfia VRIJDAG 29 MEI 2015 Confronterende vakantie te midden van de asielzoekers door Hanneke van Houwelingen en Michelle Sakkers Toeristen en vluchte lingen komen elkaar frequent tegen op het Griekse eiland Kos. foto Andrew Styczynski/HH 4-sterren cruises van de rederij Costa Cruises. Inclusief vliegreis, transfers, maaltijden aan boord en havengelden. Alle data met 100% vertrekgarantie! Middellandse Zee Ibiza Vanuit Savona naar o.a. Civitavecchia (Rome), Sicilië, Ibiza, Mallorca en Barcelona. Cruise per Costa Fascinosa***** Optioneel bezoek aan eeuwenoud Rome Vertrek: juni t/m sept. Zie: Kras.nl/37311 Dubai, Oman Abu Dhabi Vanuit Dubai naar o.a. Muscat en Khasab in Oman en Abu Dhabi. Cruise per Costa Fortuna**** Verlenging Dubai stad of strand mogelijk Vertrek: dec. t/m maart Zie: Kras.nl/37038 Caribbean Vanuit La Romana naar o.a. Dominicaanse Republiek, Antigua, Martinique en St. Maarten. Cruise per Costa Favolosa***** Verlenging Dominicaanse Republiek mogelijk Vertrek: dec. t/m maart Zie: Kras.nl/37375 9 dagen v.a. 9 dagen v.a. PrijzëMj" pers!jjön:op basis van 2 personen exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4