3FM zwaait gouden duo uit 9 CULTUUR SHOW 31 Groenendijk Jopie Parlevliet krijgt een eigen tv-show. Richard Groenendijk bedacht haar. „Ik liep die trap af en kreeg het ineens benauwd." Met een eigen talkshow op RTL 4 voor zijn theater creatie Jopie Parlevliet, gaat voor cabaretier Richard Groenen dijk een droom in vervulling. Maar na jarenlang knokken voor volle zalen, staat theater nog al tijd boven televisiefaam. Rap van tong, met een groot hart en er heilig van overtuigd dat ze de nieuwe Mies Bouwman is. Toen Jopie Parlevliet de straat- prijs in de loterij won, liet ze haar huis ombouwen tot een tv-studio. Niet met de gebruikelij ke zwartglanzende showvloer na tuurlijk. „Nee joh, pleurt op! Jo pie wil marmer, een ouderwetse kandelaar en een opgezette hond." Cabaretier Richard Groenen dijk (42) speelt de oer-Rotterdam- se al bijna 20 jaar in zijn voorstel lingen, maar kan niet ont kennen dat hij bloedner veus was voor Jopies eerste tv-opname. „Ik liep die trap af en kreeg het ineens benauwd. Waar stap ik in?! Echt, als of ik was aangere den door een bus. In het theater is de code duidelijk. Nu heb ik bekende gas ten waar ik naar moet luisteren, over al zijn camera's, crewleden die con stant aan me trek ken en géén script! En was Jopie maar een man, want die panty's joh. Ik heb al helemaal niets met travestie." Na de opnames voor aflevering 3 verdween de nervo siteit. „Vooral om dat al mijn gasten steeds zeiden wat een leuk wijf die Jo pie is. Heieen van Royen vertelde me dat ze vooraf bang was voor een grote afzeik-nichten- show. Ik zat met haar in Ranking the Stars waar ik best villein kon zijn. Maar ik heb ei genlijk heel weinig met de valse nicht." „Jopie zeikt niet af. Ze wil die warmte in haar show", gaat Groe nendijk verder over zijn alter ego, dat volgens hem uit heel ander 'Nog niet eens zo heel lang geleden stond ik soms nog voor dertien man te spelen, inclusief mijn moeder en haar vriendinnen plus aanhang' hout is gesneden dan Tante Es of Dame Edna. „Maar politiek cor rect is ze niet. In een gesprek met feministe Sophie van den Enk over zwangerschapsverlof roept Jopie: 'Een halfjaar? Wat een on zin. Toen mijn moeder beviel, stond ze dezelfde middag nog de ramen te zemen!"' Jaren terug kreeg Groenendijk als alternate van Arjan Ederveen in de musical Hairspmy de op dracht met een heel eigen perso nage op de planken te verschij nen. Het werd zijn Jopie Parle vliet, voor het eerst in een jurk en met een pruik op. „Tijdens de laatste voorstelling was iedereen emotioneel. Ik niet, want ik wist zeker: met die Jopie ben ik echt nog niet klaar." RTL, dat Groenendijk opzocht nadat die de prestigieuze Poelifi- nario had gewonnen voor de voorstelling Alle Dagen, hoopte dat de Jopie Parlevliet Show afgelo pen najaar al op de buis ver scheen. „Ik stond nog in het thea ter. Dat doe ik nu 18 jaar. Nog niet eens zo heel lang ge leden stond ik soms nog voor 13 man te spelen en dan nog in clusief mijn moeder en haar vriendinnen plus aanhang. Einde lijk zitten die zalen eens vol. Ik ga nu niet het theater op het spel zetten, om dat ik zo nodig een tv-talkshow wil doen." Van vechten voor volle zalen naar een drukbezette BN'er. Groenendijk ver schijnt nu geregeld op de buis, onder meer in Wie Ben Ik?. „Terugkijkend kan ik zeggen dat het wel knokken was, ja. Tot zes jaar geleden leen de ik van Karin Bloe men geld om een re gisseur te kunnen be talen. Als ik nu jonge mensen hoor klagen dat er voor de musi calshow nog geen panty voor ze klaar ligt, denk ik: ga jij eerst maar eens tien jaar met je technicus meerijden omdat je geen geld hebt voor een auto, het decor uit je eigen berging halen, inladen en voor 100 man publiek naar de Duitse grens." Het gouden 3FM-duo Coen Swijnenberg en Sander Lantinga van De Coen Sander Show maakt vanmiddag nog één keer de ether onveilig voordat ze de spraakmakende overstap maken naar het commerciële Radio 538. Vier bekende collega-dj's graven in het verleden en zwaaien hen uit met een memorabel en ty pisch Coen en Sander-moment. „Ik werd in 2011 gebeld door Coen en Sander in hun programma. Of ik het wereldrecord crowdsurfen wilde verbreken. Tja, dan zeg ik geen nee. Dat weten ze natuurlijk! Een paar dagen later werd ik tij dens hun show ruim twee uur lang door zo'n vijftig man hoog ge houden en van het treinstation Hilversum naar de studio gedra gen. Viel me vies tegen. Vooral de pijn in mijn nek zal ik nooit verge ten. En natuurlijk het schaterla chen van die twee." „De kunst van Coen en Sander is dat ze elkaar buiten de show om nooit zien of spreken. Zo blijft hun show fris en spannend. Dat bleek bijvoorbeeld tijdens twee momenten waarop de een de an der vertelt dat hij papa wordt. Dat is écht spontaan en niet van tevo ren ingefluisterd. Je hoorde het al op de radio, maar als je de gefilm de beelden opzoekt op de website zie je ook die prachtige reactie van ongeloof en spontane emotie." „Er was in 2008 een uitwisselings project met Radio 4. In dat kader belde een presentator van het klas sieke muziekstation live met Coen en Sander om ze te vragen naar hun favoriete klassieke werk. Eerst volgt een schitterende opbouw met Sander die bloedserieus zegt dat hij de nu volgende plaat altijd opzet als hij er even helemaal door heen zit. En bam, hij schuift er een vreselijk schunnig nummer van De Dikke Lui Band in. Je hoort ze bij het keurige Radio 4 helemaal in paniek raken." „Ik denk meteen aan hun jaarlijk se Schaamnamen-verkiezing. En dan ook echt nietsvermoedende winnaars als Fokje Modder en Koos Busters in de uitzending op bellen om ze te feliciteren. Je hoort hoe goed ze als duo functio neren. Sander maakt wat gewaag de grappen, Coen zorgt dat er toch een lijn in het item komt. Daar naast: had ik die verkiezing maar bedacht. Dan ben ik echt even pro fessioneel jaloers." VRIJDAG 29 MEI 2015 Bloednerveus voor Jopie foto nick van ormondt door Gudo Tienhooven Richard Groenendijk komiek De Jopie Parlevliet Show, 21.30 uur, RTL 4 door Gudo Tienhooven Giel Beelen, dj in de ochtend op 3FM: Michiel Feenstra, collega dj bij 3FM: Ramon Verkoeijen, 3FM dj. Presen teerde ooit samen met Sander Lan tinga op tv De Klusjesmannen: Na negen jaar bij 3FM gaat het succes-duo Coen en Sander in september naar Radio 538 Mattie Valk, Q Music-dj. Maakte ooit jingles voor De Coen Sander Show: ''E'Eïo! Sander Lantinga (links) en Coen Swij nenberg zijn vandaag voor de laatste keer te horen op 3FM net de 'Coen Sander Show', foto PR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 33