Bacterie stuwt prijzen Italiaanse olijfolie omhoog ECONOMIE 25 EU: Nederland te traag met nieuwe regels voor banken Lagarde ziet 'Crexit' als mogelijkheid Ziggo nu grootste aanbieder breedband 2,3 of 4 nachten Vakantie in Wiedbachtal Westerwald Nederland en tien andere EU-lid- staten moeten haast maken met het toepassen van nieuwe Europe se regels voor banken. Zij krijgen nog twee maanden de tijd, anders dreigt de gang naar de rechter. Dat stelde de Europese Commis sie in Brussel gisteren. Het is de commissie een doorn in het oog dat Nederland en de andere lan den de Europese regels over her stel en afwikkeling van probleem- banken nog niet volledig in natio nale wetgeving hebben omgezet. Dat had uiterlijk eind 2014 moe ten gebeuren. Behalve Nederland tikt de com missie Bulgarije, Tsjechië, Frank rijk, Italië, Litouwen, Luxemburg, Malta, Polen, Roemenië en Zwe den op de vingers. Brussel bena drukt dat de „zeer belangrijke" EU-regels zijn ingevoerd om voor een gezonde en stabiele banken- sector te zorgen. Het gaat onder meer om procedures om de gevol gen van problemen bij een bank te beperken en te beheren, zodat de belastingbetaler niet voor falen de banken hoeft op te draaien. Het vertrek van Griekenland uit de eurozone is een mogelijkheid, die de muntunie uiteindelijk zou overleven. Dat zei IMF-topvrouw Christine Lagarde gisteren tegen de Duitse krant Frankfurter Allge- meine Zeitung. Lagarde benadrukte bij de G7-bij- eenkomst in Dresden dat er een akkoord over de hervorming van de Griekse economie moet zijn, voor er weer noodleningen komt. Kabelmaatschappij Ziggo is na de fusie met UPC goed voor 43,9 pro cent van alle aansluitingen voor breedbandinternet in Nederland. Daarmee is het nu de grootste aan bieder. KPN komt inclusief doch- termerken Telfort en XS4ALL op de tweede plaats met een markt aandeel van 40,1 procent. Dat blijkt uit cijfers over het eer ste kwartaal die marktonderzoe ker Telecompaper gisteren heeft gepubliceerd. KPN kreeg er in die periode wel meer abonnees bij dan de combinatie Ziggo/UPC: 35.000 tegen 10.000. Daarbij profi teert 's lands grootste telecombe- drijf van de groeiende vraag naar snel internet via een glasvezelver binding. De totale breedbandmarkt groeide afgelopen kwartaal met 1,1 pro cent, tot iets meer dan 7 miljoen aansluitingen. Waar de kabel nog altijd goed is voor bijna de helft van de markt, groeit glasvezel het sterkst met zo'n 7 procent meer ge bruikers dan een jaar eerder. De technologie is nu goed voor een marktaandeel van 12 procent. De gemiddelde prijs van hoog staande extravergine olijfolie in Ita lië, ligt nu al rond de zes euro per liter, vorig jaar was dat nog de helft. De gemiddelde prijsstijging ligt nu rond de 68 procent. In de Zuid-Italiaanse streek Apulië, die geteisterd wordt door de verwoestende bacterie, is de prijs zelfs al met 80 procent geste gen. Dit blijkt uit een rapport van ISMEA, het Italiaanse instituut voor de landbouwmarkt. 2014 was al een rampjaar voor de Italiaanse olijfolieproductie in Italië. Extreem warme temperatu ren afgewisseld met hevige regen val, zorgde - met name in Umbrië en Toscane - voor een grote ver spreiding van de Olearia vlieg, die daar de oogst vernielde. Dit jaar baart de Xf-bacterie zorgen. De olijfbomenpest, tot nu toe enkel in Zuid-Apulië waarge nomen, droogt de soms eeuwen oude bomen binnen twee jaar vol ledig uit. Een remedie bestaat nog niet. Een Europees plan van aan pak is er enkel op gericht de bacte rie niet verder te laten versprei den, door preventieve kap van bo men in de buurt van broeinesten. Zaak is de ziekmaker te isole ren ten zuiden van Brindisi en Ta- ranto, in de hak van de laars. Vol gens Daniela Pastore van boeren bond Coldiretti, is de bacterie een ramp voor de getroffen streek, waar zo'n 11 miljoen olijfbomen staan: „Naar schatting is nu onge veer 10 procent aangetast, maar de ziekte verspreidt zich razendsnel. De economie in het hele gebied draait om de olijfbomen. Of het nu de productie van olie gaat, of om het toerisme, waar luxe vakan tiebestemmingen omgeven zijn door olijfbomen." Ook bij Luigi Coronese, in de provincie Lecce, heeft de bacterie toegeslagen. Zijn olijfbomengaard is al generaties lang in de familie en telt zo'n 450 eeuwenoude bo men en nog eens zo'n 300 jongere exemplaren. „Eind vorig jaar bij de oogst ontdekte ik de eerste teke nen van uitdroging. Bij de volgen de pluk zal ik misschien nog maar de helft overhouden. Binnen twee jaar zal alles verloren zijn." Italië produceert jaarlijks zo'n 470.000 ton olijfolie. In het ramp jaar 2014 zakte de productie naar ongeveer 300.000 ton. Apulië is normaal goed voor zo'n 180.000 ton olijfolie. Hoe groot het verlies bij de volgende oogst dit najaar zal zijn, is nog onduidelijk, maar men vreest 50 tot 60 procent. Italië heeft inmiddels 11 mil joen euro vrijgemaakt om de eer ste schade te kunnen dekken. Het is nog onduidelijk hoe de bacterie in Italië terecht is gekomen. Wel staat vast dat de ziekte geïmpor teerd is uit Zuid-Amerika. Moge lijk bij de import (via Rotterdam) van plantensoorten uit Costa Ri ca, waar de olijfbomenpest ook is waargenomen. De bacterie wordt door de boomkrekel en andere in secten verspreid. DE EU EN DE XF-BACTERIE Verblijf in knusse Hotel Wiedfriede Duitsland VRIJDAG 29 MEI 2015 Een vrachtwagen vervoert een be schadigde Eurofighter naar de Air- busfabriek in Manching. Daar wordt het gevechtsvliegtuig, dat in juni 2014 in Sauerland beschadigd raak te na een crash met een ander vlieg tuig, gerepareerd. Het bijzondere transport van ruim elf meter breed, hield het verkeer urenlang op. foto Daniel Karmann/EPA BRUSSEL Christine Lagarde foto EPA DRESDEN HOUTEN door onze correspondent Hedwig Zeedijk ROME. De prijs van een flesje Itali aanse olijfolie schiet de lucht in. De kans is groot dat ook de consu ment in Nederland snel meer zal moeten gaan betalen. Het is het ge volg van de verwoestende Xf-bacte- rie (Xylella fastidiosa) ofwel de olijf- bomenpest. De Europese Commissie heeft de bestrijdingsmaatregelen tegen de bacterie Xylella fastidiosa (Xf) aan gescherpt Sinds 19 mei mogen 160 planten soorten en 27 plantengeslachten niet langer geïmporteerd worden in de Europese Unie. Nieuwe import is pas mogelijk wanneer een land duidelijk heeft gemaakt dat Xf daar niet voor komt. In 2013 was er al een uitbraak van de Xfbacterie in de zuidpunt van Italië. Toen nam de EU ook al een aantal uitroeiingsmaatregelen. In Nederland werd vorig jaar tij dens een controle door de Neder landse Voedsel- en Warenautori teit (NVWA) Xf aangetroffen bij een aantal uit Midden-Amerika geïmporteerde Coffeaplanten. De planten zijn meteen vernietigd. Sinds dinsdag controleert de NVWA op naleving van de nieuwe maatregelen uit Brussel. L»tf0239l Tot 40% korting 8,3 Beoordeling op Zoover.nl Geniet van de schilderachtige natuur ndusief heerlijke Schnitzel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 27