Hoogopgeleiden vinden KLM de beste Vrachtwagen krijgt vleugels Commissie wil zwaardere eisen, de politiek niet 24 ECONOMIE De weerstand is enorm, maar opnieuw is er een commissie die pleit voor het verder beperken van de maximale hypotheek. JA... NEE... Sneuvelt na de hypo theekrenteaftrek een nieuw bastion van de koopwoningmarkt? Het komt allemaal wat vreemd over. Eerst spat er een gigantische financiële zeepbel uiteen. De politiek stelt een parlementaire enquête in en besluit vervolgens in al haar wijs heid om een commissie in te stel len die de stabiliteit van het finan ciële stelsel gaat bewaken. Want een crisis als die van 2008/2009, die mag nóóit meer voorkomen. Nu is die zogeheten Financiële Stabiliteitscommissie (FSC) er, brengt ze een advies uit, en wat roept de politiek in koor? Leuk dat jullie vinden dat de leengrens na 2018 verder omlaag moet, maar we gaan er niks mee doen. De PvdA vindt een verlaging tot 90 procent van de woningwaarde 'overbodig' en 'een slecht idee'. D66 meent dat er al genoeg is gebeurd. Ook het kabinet reageert afwijzend: verdere aanpassingen worden over de verkiezingen van 2017 heen getild. Als de aanbevelingen niet se rieus worden genomen: waarvoor is die commissie er dan? Durft de MINDER LENEN: GOED IDEE? politiek het niet aan om na het in perken van de hypotheekrenteaf trek opnieuw een impopulaire maatregel te nemen die huiseige naren treft? Volgend kabinet Of is het een politiek spel, en zijn de stevige woorden van van daag na de volgende verkiezingen spontaan vergeten? Het is een va- De aanbeveling om de maximale leennorm te verlagen, lijkt vooral aan het volgende kabinet gericht riant waar de leden van de FSC, af komstig van invloedrijke instan ties als De Nederlandsche Bank en de Autoriteit Financiële Mark ten, op speculeert. „De aanbeve ling is aan het volgende kabinet gericht", meldt een woordvoerder. „Zij moeten beslissen over nieu we wetgeving." Het is een proces dat wel wat lijkt op de eerder genoemde aan- passing van de hypotheekrenteaf trek. Ook toen riepen politici ja renlang om het hardst dat die nooit, maar dan ook nooit, zou worden aangepast. Toenmalig CDA-leider Jan Peter Balkenende maakte er in de verkiezingscam pagne van 2010 nog een breek punt van. Royaal Het besef dat het royale fiscale voordeeltje voor huiseigenaren in zijn toenmalige vorm onhoudbaar was, bestond toen al lang. Er wa ren in de loop der jaren tal van rapporten verschenen die die stel ling ondersteunden, en niet lang daarna besloot de politiek er - on danks de eerdere beloftes - de bijl in te zetten. Ook de stapel rapporten over het beperken van de maximale leennorm, in vaktermen de Loan to Value (LTV), reikt inmiddels tot het plafond. Onder meer het Internationaal Monetair Fonds en de door oud-Rabotopman Her man Wijffels voorgezeten Com missie Structuur Nederlandse Ban ken pleitten al voor een verdere LTV-verlaging. Met de gisteren verschenen aan bevelingen lijken de geesten dus verder rijp gemaakt te worden voor een verdere aanscherping, zo als eerder ook het heilige huisje van de ongebreidelde hypotheek renteaftrek na het nodige masse ren sneuvelde. Verschil Toch is er een belangrijk ver schil tussen de discussie van toen en die van nu. Ook een belangrijk deel van de Tweede Kamer was er op een gegeven moment klaar voor. WD en CDA stelden zich weliswaar op als hoeders van het H-woord, partijen als PvdA en D66 zinden al langer op een aan passing. De politiek weet inmiddels wat schokken in de huizenmarkt met de economie kunnen doen, en wa ken voor onrust en verandering te gelijk. Nog een verschil met toen: de belangrijke denktanks zijn het niet met elkaar eens. Ook het Cen traal Planbureau (CPB) publiceer de gisteren een onderzoek naar het verlagen van de LTV, en daar in werd het idee bepaald niet ge spaard. Inefficiënt, slecht voor de economie, slecht voor starters, vindt het CPB. Wat er gaat gebeuren? Er valt weinig zinnigs over te zeggen. Wijffels, groot voorstander van het idee, voorspelt dat het volgen de kabinet voldoende steun zal hebben om het plan er door heen te jagen. Harald Benink, hoogle raar aan de Universiteit Tilburg en criticaster, verwacht niet dat het er van komt. „Zeker niet als de WD in het kabinet zit." Kortom: de starter van 2020 blijft in het ongewisse. Maar het kan geen kwaad om vast wat geld apart te zetten, voor het geval dat. Het is voor het eerst dat de natio nale luchtvaartmaatschappij is gekozen tot populairste bedrijf om voor te werken. De top drie bij hoogopgeleiden wordt gecom plementeerd door Shell en Phi lips. In het Intermediair imago on derzoek 2015, een jaarlijks enquê te naar de voorkeuren onder hoogopgeleiden, stond KLM vo rig jaar nog op plek zes. Opval lend is verder de vierde plek van de Rabobank. Het is voor het eerst in jaren dat de bank niet in de top 3 staat. Rabo kwam het af gelopen jaar enkele malen nega tief in het nieuws door onder an dere de Libor-affaire en de ver koop van rentederivaten aan mkb-bedrijven. Rabobank is overigens nog wel steeds de meest populaire bank om voor te werken onder hoogopgeleiden. De snelste stij- ger onder popuaire werkgevers is pretpark De Efteling. Hoogopgeleiden zijn nu ook een stuk positiever over de ar beidsmarkt dan de afgelopen ja ren. Bijna de helft van de 4095 ondervraagden ziet een verbete ring van de arbeidmarkt. En één op de zes noemt de arbeids markt zelfs erg gunstig op dit moment. Dat was vorig jaar een op de tien. ICT'ers zijn het meest positief over de arbeidsmarkt, op de voet gevolgd door technici. Zij zijn het meest zeker van hun baan en daarmee ook het minst arbeids- mobiel. Een op de tien verwacht komend jaar zijn baan te verlie zen en nog eens een op de tien is actief op zoek naar een andere werkgever. Hoogopgeleiden in de zorg zijn het minst positief: meer dan de helft van de onder vraagden velt een negatief oor deel over de arbeidsmarkt in die functiegroep. Ongeveer een derde van de hoogopgeleiden denkt binnen twee jaar van werkgever te veran deren. De belangrijkste reden voor vertrek is voor 43 procent dat er te weinig doorgroeimoge lijkheden zijn. Dat wordt dit jaar vaker genoemd als reden voor vertrek dan de afgelopen twee jaar (35% in 2014 en 36% in 2013). Moet maximale hypotheek naar 90 procent? door Sander van Mersbergen Minder restschuld. Als huiseigena ren niet de volledige aankoopprijs financieren met een lening, is het gevaar dat de hypotheek hoger is dan de waarde van het huis min der groot. Een kleine prijsdaling zorgt niet meteen voor proble men. Lagere maandlasten. Als het hypo theekbedrag lager is, geldt dat ook voor de maandlasten. Deels komt dat omdat de rente en aflos sing berekend worden over een la ger bedrag. Daar komt bij dat wan neer een lening minder hoog is dan de waarde van het onder pand, het risico voor de bank even eens lager wordt. Het rentepercen tage zal dus ook dalen en dat drukt weer de maandlasten. Stevigere bankbalansen. Lagere hypotheken brengen ook verlich ting op de balans van Nederland se banken. Daar staat nu voor ruim 600 miljard euro aan hypo theken op. Een aantal jaren gele den moesten banken veel moeite doen om extra geld aan te trek ken om op die manier hun balans in evenwicht te houden. Dat druk te de hypotheekverstrekking. Starters in de knel. Voor starters op de woningmarkt kan het mee brengen van eigen geld een obsta kel zijn. Ze moeten sparen, maar tegelijkertijd ook huur betalen en wellicht ook nog een studieschuld aflossen en kinderen opvoeden. De vraag is of ze wel aan sparen toekomen en dus ooit tot aan koop van een huis kunnen over gaan. Huurhuizen duurder. Wanneer starters later dan nu een huis kun nen kopen, zijn er meer huurhui zen nodig, vooral in de vrije sec tor. Het tempo waarin die nu be schikbaar komen, is echter veel te laag. Het risico van extra leenbe- perkingen is dus dat de druk op de huurmarkt toeneemt, met ho gere prijzen tot gevolg. Er gebeurt al veel. Het kabinet heeft de hypotheekmarkt fors her vormd. Zo moeten nieuwe hypo theken binnen 30 jaar volledig af betaald worden. Dat zet een rem op mogelijke restschulden. Na een paar jaar is de hypotheek im mers al een stukje afbetaald. Ook zou nieuwe onrust slecht zijn voor de woningmarkt, vinden critici. ROTTERDAM. De luchtvaartmaat schappij heeft er wel eens beter voor gestaan, maar onder hoogop geleide Nederlanders is KLM de best denkbare werkgever. Bijzonder transport over de Duitse Autobahn 9, niet ver van het plaatsje Plech, in het zuiden van het land.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 26