Bij vrouwen sneuvelen toppers, bij mannen niet Fans van Brentford zijn opvallend positief over Marinus Dijkhuizen Been sluit Excelsior uit, maar ziet NEC zitten SPORT 21 Jan Siemerink druk bezig met grondige herstructurering tennisbond Opportunisme is technisch directeur Jan Siemerink van de tennisbond vreemd. Roland Garros verontrust hem niet. Vijf academies gaan een belangrijkere rol spelen in de jeugdopleiding De Nederlandse de legatie op Roland Garros, in het en kelspel twee man nen en één vrouw sterk, over leefde de openingsronde niet. Maar volgens KNLTB's technisch directeur Jan Siemerink (45) is de tennisbond druk bezig met een in haalslag. Op alle fronten. „We moeten een topsportomgeving creëren." Siemerink weigert aan score bord)'ournalistiek te doen, oppor tunisme is hem vreemd. In zijn optiek betekent de vroege uitscha keling van het drietal ook niet dat alle alarmbellen in Nederland op eens horen af te gaan. „We zijn wel op een grandslamtoernooi. Al zijn de resultaten niet wat we ho pen. Maar dat moet je nuanceren. Dit is een momentopname. Het gaat om resultaten over een heel jaar. De plaats op de wereldrang lijst geeft wél een indicatie." De spoeling topspelers is na de 'gouden generatie', waartoe Sieme rink in de jaren negentig behoor de, dun. Haase is de enige die zich namens tennisnatie Nederland al jaren handhaaft in de top hon derd, Bertens is daarvoor nog niet constant genoeg. Sinds zijn aantre den als technisch directeur bij de tennisbond eind 2012 is Siemerink de grote aanjager achter een gron dige herstructurering. „We heb ben veel dingen aangepakt, die in elkaar moeten vallen." In septem ber 2016 moet het nieuwe model dat volgens hem 'bij deze tijd en de Nederlandse cultuur past', er staan. Daarvoor keek hij bij meer dere buitenlandse bonden in de keuken. „Zo van hé: waar is voor ons winst te halen?" Het Centre Point in Almere blijft KNLTB's uitvalsbasis voor jong tennistalent. „Daar moet", klinkt Siemerink stellig, „een heel goed team staan met de facilitei ten die voor topsport noodzakelijk zijn." Met het aantrekken van Paul Haarhuis (captain Fed Cup team) en Raemon Sluiter (bonds- jeugdtrainer) heeft de Rijnsburger al veel kennis en kwaliteit van oud-topspelers aan boord gehaald. Verspreid over het land Het past in Siemerinks strategie. Volgens hem gaat het er bij de her vormingen inhoudelijk om 'dat je de beste spelers, beste mensen en het beste programma hebt'. „Maar om dat voor elkaar te krijgen, daar komt wel wat bij kijken", erkent hij. „Je bent van heel veel zaken af hankelijk. Toen ik werd aange steld, vroeg ik me af: hoe ziet het tennislandschap er in Nederland precies uit, wat moet er gebeuren? In de nieuwe structuur was het onontkoombaar om een samen werking met tennisscholen aan te gaan." Om de hoogste kwaliteit daar van te waarborgen, gaat de bond met certificaten werken. Vijf ten- nisacademies zullen na doorlich ting van een onafhankelijk bureau een keurmerk krijgen van de KNLTB, die de eigen bondsjeugd- opleiding geleidelijk afbouwt. „Maar daarmee zijn we er nog niet. Ook de opleiding tot beroeps leraar ligt onder de loep. De kwali teit daarvan moet omhoog. Als er een kindje komt, wil ik dat de ba sis heel goed is. Niet dat vrijblij vende, dat kan niet in topsport. Als je vooruit wilt, moet je mee om je te ontwikkelen. Je moet openstaan om jezelf te willen ver beteren. Ik heb de verantwoorde lijkheid gekregen om de sport vooruit te helpen, we moeten een topsportomgeving creëren. Nu is het zaak dat die over heel Neder land verspreid gaat worden." Caroline Wozniacki is gis teren in de tweede ronde verrassend uitgeschakeld op Roland Garros. De als vijfde geplaatste Deense tennisster verloor in twee sets van de Duitse Julia Gorges, de nummer 72 van de wereld. Op het cen tre court in Parijs werd het 6-4 7-6 (4). Wozniacki, vorig jaar US Open-fïnaliste en voor malig nummer één op de wereldranglijst, was de tweede favoriete die uit geschakeld werd in Parijs. Later op de dag kwam de als zesde geplaatste Cana dese Eugenie Bouchard daar nog bij. Een dag eer der ging de als tweede ge plaatste Roemeense Simo- na Halep in de tweede ronde ten onder tegen de Kroatische Mirjana Lu- cic-Baroni. Bij de mannen gaat het toernooi voorlopig hele maal 'volgens planning'. Novak Djokovic bereikte gisteren zonder veel pro blemen de derde ronde. De nummer één van de wereld versloeg de Luxemburgse tennisser Gilles Muller in drie sets. Het werd 6-16-4 6-4. Ook Rafael Nadal hoefde geen set af te staan. De als zes de geplaatste titel verdediger was in Parijs in ruim twee uur klaar met zijn Spaanse landge noot Nicolas Almagro: 6-4 6-3 6-1. Andy Murray, de nummer drie van de plaat singslijst, versloeg de Portugees Joao Sousa. Hij had wel een set meer nodig: 6-2 4-6 6-4 6-1. In plaats van de scheidend suc- cescoach van Borussia Dort mund, maakt Marinus Dijkhui zen de overstap naar Londen. De Excelsior-trainer reist begin vol gende week opnieuw af naar En geland. Hij is een tegenpool van Klopp, vinden veel Britten. Onbe kend, onervaren en dus onge schikt. Dan is daarentegen juist uitermate enthousiast. „Tot zon dag had ik nog nooit van Dijkhui zen gehoord. Sindsdien hebben wij als supporters van alles over hem opgezocht. Dat hij goed met zijn spelers overweg kan, van aan vallend voetbal houdt en alles tot in de puntjes voorbereidt. En hij weet hoe het is om creatief te werk te gaan met beperkte finan ciële middelen. Klopp leek me al tijd al een grap." Op het al dik twintig pagina's tellende forum van fansite Grif fin Park over Dijkhuizen wordt opvallend positief over hem ge sproken. De algemene strekking: als eigenaar Matthew Benham het in hem ziet zitten, zal het wel goed zijn. Benham gebruikt zijn wiskundige modellen nu om Brentford naar de top te brengen. Statistieken, en niet prestaties, vormen zijn basis. Daarom moest trainer Mark Warburton weg, ook al werd hij knap vijfde. Dan: „Benham is een visionair die op zijn manier, en met aantrekkelijk voetbal, de Premier League wil bereiken. In ons land wordt hij daarom uitgelachen. Maar het En gelse voetbal loopt zo ver achter. In plaats van een dinosaurus krij gen we nu misschien een intelli gente en jonge trainer, die zich wil bewijzen." ROTTERDAM. Mario Been gaat met NEC praten over een terugkeer als trainer bij de club uit Nijme gen. De Rotterdammer, die na zijn vertrek bij KRC Genk uit Bel gië een kleine anderhalfjaar gele den zonder club zit, staat bij de kampioen van de eerste divisie hoog op het verlanglijstje. Na het vertrek van Ruud Brood naar PSV is de club op zoek naar een nieuwe hoofdtrainer. „En ik ben gepolst", zegt Been onom wonden. „Binnenkort gaan we praten. Ik zie een eventuele terug keer wel zitten. Er zal wel wat moeten gebeuren om ervoor te zorgen dat NEC in de eredivisie blijft." Excelsior hoeft bij Been niet aan te kloppen voor een terugkeer. „Nee, van de clubs die nog een trainer zoeken, zie ik alleen NEC zitten. We zullen wel nog verdere gesprekken moeten voeren over een aantal zaken. Er zullen spe lers bij moeten komen, dat is dui delijk." Been loodste de club in het sei zoen 2008-2009, onder meer door zeges op Udinese en Spartak Mos kou, naar de zestiende finales van de Europa League. In Nijmegen staat hij er geweldig op bij de sup porters en suikeroom Marcel Boekhoorn. „We zullen zien of we er uit gaan komen. We gaan in elk geval serieus praten." VRIJDAG 29 MEI 2015 'Niet dat vrijblijvende, dat kan niet in topsport' door André Venema Technisch directeur Jan Siemerink van de tennisbond keek bij meerdere buitenlandse bonden in de keuken. „Zo van hé: waar is voor ons winst te halen?" foto Koen van Weel/ANP door Tim Niemantsverdriet LONDEN. Heel even mocht Brent ford-supporter Dan Suh (39) dro men van Jürgen Klopp. Wie afgelo pen zaterdag geld inzette op de Duitser als trainer van de ambiti euze Championship-dub (tweede niveau), kon daar nauwelijks aan verdienen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 22