Is ons brein NIEUWS 15 Doop prinsesje in oorlogsjaar 1943 moest morele opkikker zijn Zeventig beurzen In de kerk in Ottawa waar de tante van koning Willem-Alexander gedoopt is, wordt de geschiedenis met trots bewaard. De authentieke hou ten doopvont staat er nog steeds. Net als de katheder waarin krullerige margrie ten zijn gesneden, een geschenk van het Nederlands ko ninklijk huis. En het koperen herin neringsplaatje, bevestigd aan de twee de kerkbank met het opschrift Her Royal Highness Princess Juliana of the Netherlands, wordt regelmatig ge poetst. St. Andrew's Presbyterian Church in Ottawa ademt Oranje. Het 187 jaar oude godshuis met zijn indrukwek kende gebrandschilderde ramen is in de jachtige regeringswijk van de Ca nadese hoofdstad een spiritueel ba ken van rust. En een stukje Neder landse monarchie aan de andere kant van de Atlantische Oceaan. „Elk jaar komen er honderden Ne derlandse toeristen naar de plek waar prinses Margriet op 29 juni 1943 is ge doopt", vertelt dominee Karen Di- mock, sinds een halfjaar de eerste vrouwelijke predikant in de geschie denis van St. Andrew's. „Die historie conserveren we zorgvuldig, we zijn er trots op." In de tuin van de kerk zieltogen nog wat Hollandse tulpen. „Het was de afgelopen tijd echt te warm voor ze", zegt de voorganger, die elk jaar een fors pakket bloembol len bij de Nederlandse ambassade op haalt - een lange traditie die de inni ge band tussen Canada en Nederland fleurig en kleurig onderstreept. Dimock: „Prinses Margriet be schouwen we door haar geboorte en doop in Ottawa ook een beetje als on ze prinses. Zeker de vele van oor sprong Nederlandse leden van onze gemeente koesteren die gebeurtenis." In de archieven van St. Andrew's is veel informatie, vaak tot in detail, te vinden over de doop van het Holland se prinsesje, waarvan in de Tweede Wereldoorlog een grote symbolische werking uitging, in het bijzonder voor het bezette Nederland. Dat zuchtte al drie jaar onder het juk van de Duitse overheerser, versto ken van zijn Oranjefamilie die in 1940 was uitgeweken naar Engeland (koningin Wilhelmina en frequent prins Bernhard) en Canada, waar prinses Juliana met haar dochters Bea trix en Irene in Ottawa neerstreek. Het Oranjegezinde vaderland smachtte naar goed nieuws over de koninklijke familie en dat kreeg het op 19 januari 1943 toen Margriet Fran- cisca werd geboren. Het nieuws druppelde via de ver boden BBC-uitzendingen vanuit Lon den door naar Nederland, vergezeld door de waarschuwing van prins Bernhard aan zijn landgenoten om 'uitingen van vreugde' te vermijden die Duitse represaillemaatregelen zouden uitlokken. Overigens werd de kamer in het ziekenhuis waarin baby Margriet werd geboren door de Canadese rege ring tijdelijk tot Nederlands grondge bied verklaard, zodat de prinses de Nederlandse nationaliteit zou verkrij gen. „Maar vooral de doop", vertelt Karin Dimock, „moest een morele op kikker zijn." De gebeurtenis werd live uitgezonden in Engeland door het Office of War Information in New York en vervolgens via Radio Oranje doorgeleid naar bezet Neder land. In bloemrijk proza meldde de krant de Ottawa Citizen: 'Prinses Margriet murmelde een beetje en stopte vervolgens een mollig duimp je in haar rozenknopmondje. Een glanzende microfoon stond vlakbij opgesteld om ook maar het geringste geluid te registreren dat via Radio Oranje in Nederland te horen zou zijn. Maar de kleine prinses gaf geen kik. Ze keek met grote ogen naar het hoge plafond, daarna naar de kring van notabelen rondom haar en glim lachte zichzelf een baby-glimlach toe...' Een foto van de plechtigheid, waarbij onder anderen koningin Wil helmina en de Canadese premier McKensie King aanwezig waren, hangt nog altijd in het kantoor van St. Andrew's Church. Een prachtig, ontroerend plaatje, vooral door de aanwezigheid van de kleine Irene met typerende witte strik in het haar die op haar tenen het ritueel poogt te volgen. En zo is de tante van koning Wil lem-Alexander nog altijd een be roemdheid in haar geboorteplaats, niet in de laatste plaats door haar bij zondere band met de Canadese oor logsveteranen die altijd op haar war me belangstelling mogen rekenen. Met de krans die de koning en ko ningin woensdag in Ottawa bij het National War Memorial legden en de gesprekken die het paar met vetera nen voerde, moesten veel aanwezi gen ongetwijfeld denken aan prinses Margriet, die ook een beetje van Ca nada is. Koning Willem- Alexander en ko ningin Maxima brachten dag twee van hun staatsbezoek aan Canada gisteren door in Waterloo. Minister Koen- ders overhandig de in hun aanwe zigheid zeventig beurzen aan stu denten, als teken van dankbaar heid voor het Ca nadese aandeel in de bevrijding van Nederland. 'Prinses Margriet murmelde een beetje en stopte vervolgens een mollig duimpje in haar rozenknopmondje' PAPER. Meer hoef je niet te weten Probeer PAPER nu de eerste maand gratis op PAPERmagazine.nl VRIJDAG 29 MEI 2015 Voor Canada is Margriet nog altijd een beetje 'onze prinses' door Arno Gelder Krant Ottawa Citizen De koninklijke familie tijdens de doop- ceremonie van Margriet, foto ANP Het internet is fast food voor de geest. We snacken tweets. Slurpen koppen. Snaaien feitjes. We lezen meer, maar weten minder. Daarom is er nu PAPER, een nieuw digitaai magazine met de beste verhalen uit de beste kranten. Elke dag 15 artikelen. 6 dagen per week. Je dagelijkse portie nieuws, opinie, columns, interviews en de laatste roddel. te vet?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 16