Pgb-chaos gaat nog maanden duren 12 NIEUWS Man al maand vast in Turkije Islamitische scholen worden steeds Geen vervolging van activist die fiick de koning' riep Bijzonder gesprek bij tuinfeest 200 duiven in vieze woning 'Alcoholslot zelf betalen' Een 23-jarige man uit Amsterdam zit al bijna een maand vast in Tur kije. Anil Sayar, van Turkse af komst, werd volgens zijn familie op het Taksimplein in Istanbul op gepakt tijdens een demonstratie op de Dag van de Arbeid, 1 mei. Zijn zus heeft de kwestie aange kaart bij de Nederlandse ambassa de, meldde het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Den Haag gis teren. Bij het beteugelen van de rellen zette de politie rubberen ko gels en traangasgranaten in. Op het plein werden ruim tweehon derd betogers gearresteerd, ruim twintig raakten gewond. De Turk se autoriteiten hebben nog niet be vestigd dat de man vastzit. Drinkende fysio moet stoppen Een fysiotherapeut uit Ermelo is definitief geschrapt uit het artsen- register BIG. Hij mag zijn werk niet meer doen omdat hij alcohol dronk voor en tijdens behandelin gen van patiënten. Dat heeft de In spectie voor de Gezondheidszorg (IGZ) gisteren bekendgemaakt. De fysiotherapeut kan nog in be roep gaan tegen dit bevel, maar dat schort de doorhaling niet op. 1.371 doden door hittegolf India Het dodental door de hittegolf in India is opgelopen tot 1.371, aldus lokale autoriteiten gisteren. In mei en juni stijgt het kwik door gaans tot boven de 40 graden maar de laatste jaren zijn er vol gens meteorologen steeds meer da gen met meer dan 45 graden.De hitte zou binnenkort enigszins ver dreven worden door regen. Moeder redt 4-jarige van kinderlokker Een Franse moeder heeft weten te voorkomen dat haar dochtertje (4) werd ontvoerd. De vrouw ging het kind van school halen, maar bleef op het plein met de juf pra ten. Even later was het meisje ver dwenen. De moeder zag haar nog net verderop in de straat in een au to zitten. Ze kon het meisje pak ken voordat de auto wegreed. Activist Abulkasim Al-Jaberi wordt niet meer vervolgd omdat hij tijdens een demonstratie tegen Zwarte Piet 'fuck de koning, fuck de koningin, fuck het konings huis' heeft geroepen. Het Openbaar Ministerie (OM) heeft de zaak geseponereerd om dat zijn uitlatingen niet strafbaar zijn. De aanklager oordeelt uit dat Al-Jaberi (26) zijn uitspraken deed 'binnen de context van het publieke debat'. Al-Jaberi werd opgepakt tijdens de intocht van Sinterklaas in Am sterdam op 16 november. Het OM legde hem een boete van 500 euro op wegens majesteitschennis, maar Al-Jaberi verzette zich daar tegen. Pas in mei startte het OM een on derzoek. Dit had eerder gemoe ten, aldus het OM. „Voorafgaand aan het opleggen van de strafbe- schikking." De activist reageerde opgetogen. „De politie en het OM hebben hun spierballen getoond, maar de intimidatie heeft niet ge werkt." Ook bij de intocht van Sinterklaas in Gouda vond vorig jaar een op stootje plaats. Eén man moet daar voor voor de rechter komen. Hij wordt verdacht van het mishande len van een agent en verzet bij aanhouding. 24 verdachten wor den niet vervolgd. De dierenbescherming in Wenen heeft in een zwaar vervuilde wo ning in de Oostenrijkse hoofdstad zo'n tweehonderd duiven aange troffen. De vogels werden onder erbarmelijke omstandigheden vastgehouden door een man die een ziekelijke dwang had om meer dieren te houden dan hij aan kon. In de woning kwam nauwe lijks licht binnen door de bevuil de ramen, aldus de dierenbescher ming gisteren. Buren hadden on danks de stank niets gemerkt. De treurigheid werd ontdekt door een arts die langskwam omdat de man ziek geworden was. Als het alcoholslot in het straf recht komt, moet de veroordeelde ook voor de kosten opdraaien. Die voorwaarde stelde minister Van der Steur (Veiligheid en Justitie) gisteren in de Tweede Kamer. Zijn ministerie kan het niet beta len. Het alcoholslot kost 5.000 eu ro en werd opgelegd aan mensen die te veel hebben gedronken. De startonderbreker viel onder het be stuursrecht, tot de Hoge Raad en de Raad van State er een streep doorzetten. Onder het bestuurs recht was het slot een keuze. In het scenario van Van der Steur is die keuze er niet meer. „Ik ben een alleenstaande moe der, heb een kindje van anderhalf. Maar het geld is op", vertelt ver pleegkundige Jacqueline Wouden berg uit Eindhoven. Doordat ze lange tijd geen salaris kreeg, heeft ze een schuld van 2.000 euro bij haar vader. „En ik weet van een an dere moeder, dat ze haar kind al leen nog maar tomaten en rijst kan geven door deze situatie." Woudenberg is niet het enige slachtoffer van de pgb-chaos dat gisteren een gezicht kreeg tijdens een rondetafelgesprek in de Twee de Kamer. Kleine ondernemer Pa trick van Boeijen moest een erfe nis gebruiken om zijn zorghuis overeind te houden. Elisabeth Buijtelaar van een particuliere zorginstelling zegt 'op haar laatste benen te lopen', doordat ze zoveel werk moet doen om te zorgen dat haar werknemers salaris krijgen. De zorgverleners bereiden een schadeclaim voor. Het gaat wel iets beter, zegt de uitvoerende Sociale Verzekerings bank (SVB). Binnenkomende de claraties worden nu binnen een week betaald. Ook de achterstand van betalingen is bijna ingehaald, er liggen nog 18.226 bonnetjes te wachten die binnen drie dagen worden voldaan. Maar het slechte nieuws is: de chaos is nog lang niet voorbij. Om te zorgen dat mensen in elk geval Er liggen nog 18.226 bonnetjes te wachten bij de Sociale Verzekeringsbank die binnen drie dagen worden voldaan iets op hun bankrekening krijgen, wordt er massaal geld uitgekeerd. Later kan blijken dat er te veel of te weinig is betaald en dat zal per individu rechtgezet moeten wor den. Bovendien heeft in de grote ste den ongeveer één op de drie pa tiënten nog geen declaratie inge diend voor de zorg die ze ontvan gen. „Een flink aantal budgethou ders weet gewoon de weg niet meer", zegt de Rotterdamse wet houder Hugo de Jonge. „We zijn er nog lang niet", ver zucht zijn collega Ton Schroor uit Groningen. „We zijn pleisters aan het plakken op een open wond. Die pleisters helpen wel, maar de wond is nog niet geheeld. Dat gaat etteren de komende tijd." De SVB, een uitvoeringsinstan tie die tot voor kort nooit in op spraak kwam, zit zichtbaar met al le problemen in de maag. Geëmo tioneerd bood bestuursvoorzitter Nicoly Vermeulen alle gedupeer den 'oprechte excuses' aan voor de chaos. Waar het nu precies mis is ge gaan, is na het gesprek met belang hebbenden en deskundigen niet veel duidelijker geworden. De SVB wijst erop dat gemeentes de verkeerde gegevens aanleveren. Gemeentes verwijten op hun beurt de Tweede Kamer de nieu we regels heel laat te hebben inge voerd, terwijl ze het al zo druk hadden met de andere zorgtaken die ze erbij kregen. Staatssecretaris Martin van Rijn zal zich volgende week voor alle chaos moeten verantwoorden tegenover een uiterst kritische op positie. VVD en PvdA staan voor alsnog vierkant achter hem. „Hem wegsturen is geen oplossing." ISTANBUL ERMELO NEW DELHI BOURGOIN-JALLIEU Op school AMSTERDAM Bij een royal garden party bij Buckingham Palace in Londen, sprak de Britse koningin Elizabeth II gisteren met de 92-jarige genodigde Gena Turgel (in rolstoel), die drie concentratiekampen van de nazi's heeft overleefd, foto John Stillwell/AFP WENEN DEN HAAG door Deborah Jongejan DEN HAAG. De chaos met de per soonsgebonden budgetten gaat nog zeker de rest van het jaar du ren. Daarvoor waarschuwen ge meenten en belangenorganisaties. De gevolgen voor de zorgverleners zijn schrijnend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 13