Hit op internet: dansend kubus oplossen NIEUWS 9 Diarree en braken maken boottrip tot beproeving Het norovirus slaat geregeld toe op cruiseschepen. Ditmaal zijn passagiers van de Prinses Christina de klos. Diarree en braaksel al om op het cruise schip Prinses Chris tina. Minstens 25 Ne derlanders zijn tij dens een reisje op de Rijn in Duitsland besmet geraakt met vermoedelijk het norovirus. Dat gedijt op die schepen: mensen op een kluitje en een sudderend buffet. Het cruiseschip van rederij Trans River Line in Den Haag is gisteren stilgelegd bij Boppard in de Duitse deelstaat Rijnland-Palts vanwege de uitbraak van wat alles weg heeft van het norovirus. Een groot deel van de kleine honderd opvarenden is ziek, onder wie 25 Nederlanders. Zij zijn gisteren met de bus naar huis gere den door reisorganisatie Kras. „Het staat nog op kweek, maar ze hebben alle symptomen van het noro virus. Dit zien we wel vaker op dit soort reisjes", meldt een woordvoer der van de rederij. En dat is niet gek, zegt Jaap van Dissel, directeur van het Centrum Infectieziektebestrij- ding van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM): „Dit soort uitbraken komen op crui ses geregeld voor. Het virus is zeer be smettelijk. Als zoveel mensen dicht bij elkaar zitten, is de kans groot dat het merendeel er last van krijgt." Symptomen: buikkramp, diarree en braken. En die lichaamssappen zijn juist een bron van besmetting. „Men sen gebruiken dezelfde deurknop pen, maken gebruik van dezelfde toi letten." En dan is er nog het buffet: een ideale haard. „Mensen gebruiken ach ter elkaar dezelfde lepels om op te scheppen, of raken het voedsel even aan. Het virus sterft alleen als het goed wordt verhit, maar dat is meest al niet het geval in de sudderende schalen en koude saladeschotels", legt Van Dissel uit. Chloor Voorkomen is bijna onmogelijk. Het enige devies: goede hygiëne. „Schoon maken, maar dan wel met producten waar ook chloor inzit. En dat is lang niet altijd voorhanden." En veel han den wassen: met water en zeep. Niet met van die flesjes desinfectiegel: „Daar is het norovirus nou net min der gevoelig voor." Volgens de Duitse arts die het schip op de Rijn bezocht zou het gaan om een milde vorm die na 24 uur over is, maar dat betwijfelt Van Dissel. „Meestal ben je er wel twee a drie dagen zoet mee." Voor ouderen, de voornaamste doelgroep van de Rijnreisjes, komt het virus nog wat harder aan: „Zij hebben vaker last van andere gezond heidskwalen, zoals problemen met hun hart, longen of nieren. Boven dien hebben ze vaak minder dorst, waardoor uitdroging op de loer ligt." Er is maar één persoon nodig om een heel schip te besmetten. „Misschien was het een van de Britse opvaren den die ook al met anderen op een kluitje heeft gezeten op de ferrytocht naar het vasteland", vermoedt de woordvoerder van de rederij. Diegene hoeft dat niet eens door te hebben gehad, zegt Van Dissel. „Je kunt het norovirus best lang bij je dragen nadat je ziek bent geweest, zonder er last van te hebben." Wie het eenmaal heeft gehad, kan het een volgende cruise gewoon weer krijgen, voegt hij toe. „Het vi rus heeft elke twee a drie jaar weer een ander jasje." Begin dit jaar plaatste Justin op YouTube een filmpje van zichzelf, dat in korte tijd over het internet schoot en in de hele wereld werd bekeken. Ook in Nederland bleef de clip niet onopgemerkt. Justin trad op in de tv-show Dat ding van tante Es van Jörgen Raymann. En nu - twee maanden later - is hij ge filmd door de Japanse televisie. „Als je mij dat een paar jaar gele den had gevraagd, had ik dat nooit verwacht. Ze hebben eerst een aantal vragen over school, leef tijd en hobby's gesteld. Daarna hebben ze opnames gemaakt van het moment dat ik de kubus op los, terwijl ik op mijn hoofd draai. Dat was wel even spannend." Het Japanse TV programma It- teQ Let's Challenge the World wordt gepresenteerd door Ayako Imoto, een bekendheid in Japan. Ze is bezig met een wereldtour, waarbij ze buitenlandse culturen bekijkt, en markante en getalen teerde personen in beeld brengt. 150.000 keer De populaire show trekt zo'n twintig miljoen kijkers per afleve ring. Het filmpje op YouTube is in middels bijna 150.000 keer beke ken. „Het geeft een speciaal ge voel dat zoveel mensen naar mijn filmpje kijken. Ik had vooraf geen verwachtingen van het aantal kij kers. Na twee weken waren er zo'n 20.000 views. Dat is het maxi male, dacht ik. Eind maart scho ten de views plotseling omhoog. 'Toen ik hem kon oplossen, wilde ik dat steeds sneller kunnen. Ik los de kubus nu in zo'n veertien seconden op' YouTube vond de video zo bijzon der, dat ze 'm zelf gingen delen." Op het filmpje krijgt Justin tal van leuke reacties. „Dat is kicken. Ik krijg zelfs reacties in andere ta len. Wat ik het meeste hoor is dat mensen zeggen dat ze niet eens één van de twee dingen kunnen doen." Zelf speelt ie sinds zijn tiende met de gekleurde kubus. „Toen ik hem eenmaal kon oplossen, wilde ik dat steeds sneller kunnen. Ik los de kubus nu in zo'n veertien seconden op. Iemand van de B-Boy (breakdancer)-crew kwam met het idee de moeilijkheids graad te verhogen. Zo is het idee voor het filmpje ontstaan." Hoewel hij de tv-aandacht waardeert, focust Justin zich op het breakdancen. „Daar ligt mijn passie. Toch vind ik de tv-shows leuk om te doen. Het zijn unieke ervaringen." pTT/JMGSDI VRIJDAG 29 MEI 2015 Rijnreisje ideaal broeinest voor zeer besmettelijk virus door Francine Wildenborg Leden van het Duitse Rode Kruis wachten op de kade op passagiers van cruiseschip Prinses Christina. foto EPA/Thomas Frey Justin lost een kubus op. foto Marieke Henry AMERSFOORT. Een Rubik's kubus oplossen terwijl je op je hoofd draait: de 15-jarige Justin Stomp uit Leusden kan het. Dat hij daar mee zelfs op de Japanse tv komt, had-ie niet verwacht. Justin Stomp 4Deutsches Rotes Kreuz Rettungsdienst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 10