t 13.000 documenten verhuisd 6 ZEEUWS-VLAANDEREN Nieuw archief van de gemeente Sluis kan 2,2 kilometer aan informatie kwijt en is staaltje van hoogstaande techniek. Ook het archief bezoeken? In de regio Whiskyproeverij in dorpshuis De Kirke Markt boordevol tweedehands boeken ZorgSaam stelt mortuarium open 112 nieuws Onzekere toekomst voor muziekschool Aparte volksmuziek klinkt in NH-kerk Brandweerwedstrijd en wervingsactie Fietstocht rondom Aardenburg Karaoke en playback met dj in De Hoeve Fietsster (16) overleden door ongeval Chloor vrijgekomen in zwembad hotel Mijn stad, mijn dorp Bijna alle boeken in nieuw archief gemeente Sluis staan op microfiche en alle burgerlijke acten vanaf 1796 worden gedigitaliseerd WESTDORPE In dorpshuis De Kirke in de voor malige rooms-katholieke kerk van Westdorpe begint vanavond een se rie proeverijen onder de titel No sing and Tasting. Whisky komt als eerste aan bod. Mario en Carine van Dam van dran kenhandel 't Sas vertellen alles over het 'goddelijke vocht'. De proeverij begint om 19.30 uur. De inloop is vanaf 19.00 uur. Deelname kost 27,50 euro, waarvoor zeven malt whisky's en hapjes geserveerd wor den. TERNEUZEN De Markt in Terneuzen is morgen, zaterdag 30 mei, van 10.00 tot 17.00 uur het decor voor een grote twee dehands boekenmarkt. Organisator Gert-Jan de Rooij uit Middelburg verwacht éénentwintig verkopers, onder wie een groot aantal uit Zee land, maar ook uit Gent en Antwer pen. Kinder-, kook-, platen- en literaire boeken, atlassen, ze zijn er allemaal te vinden. Ook het aanbod Zeelandi- ca, boeken over Zeeland of van Zeeuwse schrijvers, is groot. OOSTBURC Uitvaartondernemers Monuta en Quataert houden morgen open dag in het ZorgSaam mortuarium in het Antoniusziekenhuis. Het rouw- centrum is geheel vernieuwd en ge moderniseerd en heeft nu onder meer nieuwe 24-uurskamers waar nabestaanden dag en nacht bij hun dierbare terecht kunnen. Bezoekers kunnen tussen 14.00 en 17.00 uur ook de heringerichte aula met nieu we beeld- en geluidsapparatuur zien. Medewerkers van de twee be drijven beantwoorden alle vragen. HULST Nu de gemeente Sluis sterk over weegt om uit de Zeeuwse Muziek school te stappen, moet Hulst ook kijken of er een manier is om zelf standig muziekonderwijs te geven. Die suggestie deed raadslid Jos van Eek (Algemeen Belang Groot Hulst) deze week in de raadscom missie samenleving. Als Hulst als enige Zeeuws-Vlaam- se gemeente - Terneuzen heeft Toonbeeld - bij de Muziekschool blijft, krijgt de gemeente mis schien te maken met hoge over headkosten, vreest Van Eek. Hij stelt voor de plaatselijke muziek verenigingen les te laten geven, als uittreden niet te veel kost. Wethouder Frank van Driessche ziet uittreden niet zitten, omdat deelnemers net bezig zijn met het maken van een beleidsplan. Jos van Eek RETRANCHEMENT La Violetta concerteert morgen vanaf 11.00 uur in de Nederlands Hervormde kerk. Clara Brouwer (viool), An Reusen (bas)klarinet en Annemarie Si- monse (accordeon) spelen sfeer volle, levendige en melancholieke melodieën uit onder meer de lan den Bulgarije, Roemenië en Ier land. Ook klezmermuziek uit Jiddische culturen hebben de drie muzikan ten bewerkt voor hun instrumen ten. Toegang gratis. VOGELWAARDE/SLUISKIL Rond de brandweerposten Vogel waarde en Sluiskil is zaterdag vol op actie. In Vogelwaarde worden brandweerwedstrijden gehouden voor de gewestelijke voorrondes. De wedstrijden vinden plaats van 8.00 tot 16.00 uur aan de Wilgen straat 1. De post Sluiskil houdt zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur in de kazerne aan de Bosjesweg 1 een wervings dag voor vrijwilligers. Alles wat je wilt weten om vrijwilliger (mini mumleeftijd 18 jaar) te worden, krijg je er te horen. AARDENBURG Liefhebbers die een mooie route willen fietsen door het West- Zeeuws-Vlaamse landschap, kun nen morgen een tochtje van 45 kilo meter rondom Aardenburg rijden. Freddy Sport en Rudanna Castra, het restaurant aan de Markt waar tussen 9.30 en 14.00 uur kan wor den ingeschreven, hebben een mooie, enerverende route uitgestip peld. Deelnemers aan de voor jong en oud geschikte fietstocht betalen vier euro. TERNEUZEN Zelf muzikaal bezig zijn, of ge woon genieten van anderen die mu ziek maken en zingen. Buurthuis De Hoeve aan de Edvard Grieghof in Terneuzen biedt er morgen avond, zaterdag, alle ruimte voor. Karaoke, playback en soundmixen staan er op het programma, met dj Dylan. De muziekavond, bestemd voor alle leeftijden, begint om 18.30 uur en duurt tot 23.00 uur. Vooraf aanmelden via emailadres cecilenrudy@zeelandnet.nl of 06- 19563787 SCHERPENISSE NIEUWVLIET Een 16-jarig meisje uit Scherpenisse is donder dagmiddag overleden na dat ze rond 7.50 uur door een automobilist was aan gereden op de Poortvliet- sedijk in haar woon plaats. Het meisje raakte zwaargewond bij de aan rijding. Ze moest ter plaatse door hulpdien sten worden gereani meerd. Het meisje is met de traumahelikopter naar het Erasmus Ziekenhuis in Rotterdam vervoerd. Haar toestand was op dat moment zorgwekkend. Ze is aan het eind van de middag overleden. Bij het zwembad van een hotel aan de Zouterik in Nieuwvliet-Bad is gister avond een kleine hoeveel heid chloor vrijgekomen. De eerste melding kwam even voor zeven uur. De Veiligheidsregio sprak eerst van 'een gevaarlijke stof, later van een plas chloor. De brandweer heeft de boel geventi leerd en de plas chloor la ten uitdampen. Twee per sonen zijn nagekeken door ambulanceperso neel. Ze bleken niks te mankeren. De hotelmana ger sprak van 'een storm in een glas water'. AXE. Gregoriuscentrum, 13.15 uur: Vrij kaar ten, biljarten, kaart jes maken; De Halle, 13.30 uur; Creatief, schilderen, bingo; 16.00 uur: Zit- gym; CLINGE. Zaal Malpertuus, 13.00 uur; KBO biljar ten; 13.30 uur: KBO koersbal, wandelen; GRAAUW. Gemeen schapshuis, 14.00 uur: KBO koersbal; HOEK. De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljarten; 13.30 uur: Volks-solodan- sen; 19.30 uur: Gezel schapsdansen; HULST. De Blaauwe Hoeve, 10.00 uur: Handwer ken; De Lieve, 9.00 uur: Biljarten, fysio gym; 10.15 uur: Nia dans; 13.00 uur: Biljarten Kanaalzone; 13.30 uur: Jeu de boules, bridge; Rode Kruisgebouw 't Kruispunt, 19.15 uur: Avondvierdaagse 5 en 10 km; SAS VAN GENT. St. Albert, 13.00 uur: Kaarten; SINT JANSTEEN. Café de Kroon, 14.00 uur: Kaarten; De Warande, 13.00 uur: Biljarten Kanaal zone; SLUISKIL. 't Meulengat, 9.30 uur: Taiji; 13.30 uur: Biljarten; SPUL De Drie Gehughten, 20.00 uur: Kaarten; TERNEUZEN. De Veste, 12.00 uur: Biljarten; 13.30 uur:i3.30 uur: Klaver jassen, soos; Techniekstraat tegen over skihal, 19.00-01.00 uur: Structure-dancefesti- val met o.m. What ever en Spank; Porgy Bess, 21.30 uur: Band of Friends, in kader van Scheldejazz; VOGELWAARDE. Dorpscentrum, 19.00-22.00 uur: Jeugddisco; WATERLANDKERKJE. Feesttent, 19.00 uur: Meerminnefeesten met opening en 538 dj's on tour; WESTDORPE. Verenigingsgebouw De Kirke (voorm. rk-kerk), 19.00 uur: Whiskyproeverij. Verleden herleeft in modem archief door Sophie Stockman SLUIS. Het is zes meter hoog, heeft een industriële look en her bergt een schat aan informatie. Het nieuwe archief van de ge meente Sluis wordt morgen offi cieel geopend voor publiek. Afgelopen weken zijn er 13.000 dozen met archiefstukken verhuisd vanuit de oude bewaar plaatsen in Oostburg en Aarden burg. Het nieuwe archief is be reikbaar vanuit het Klant Con tact Centrum van de gemeente Sluis in Oostburg en ziet er aan de buitenkant uit als een rijtje ordners. „De verhuizing is goed en vlot verlopen", zegt wethou der Jack Werkman trots. De ruimte ruikt zelfs nog nieuw. Er is een bezoekersruimte in gericht waar laptops ingeplugd kunnen worden en bezoekers kunnen rondneuzen in oude do cumenten. Bijna alle boeken staan op microfiche en alle bur gerlijke akten vanaf 1796 worden mettertijd digitaal gemaakt. On derzoeken van amateurs, veelal familiestambomen, staan er ter inzage en inspiratie. Een extra dikke deur scheidt het daadwerkelijke archief van de rest. De koele lucht is onder deel van de klimaatbeheersing. „De temperatuur moet tussen de zestien en achttien graden zijn en de luchtvochtigheid rond de vijftig procent", legt archiefmede werker Erik van Hengel uit. „Dat is het beste voor het papier, an ders worden schimmels actief. Ie dereen heeft altijd wel iets aan zijn handen zitten. Bij een te ho ge temperatuur komt er een schimmelexplosie." De archief kasten kunnen 2,2 strekkende ki lometer aan informatie kwijt en zijn een staaltje moderne tech niek: ze worden elektronisch ver schoven. „Het licht gaat automa tisch aan en uit als je een kast verschuift. Ook zijn de kasten be veiligd: zodra het systeem weer stand voelt, stopt het", zegt Erik van Hengel terwijl hij ter demon stratie tussen twee verschuiven de kasten gaat staan. Het oudste document dat in het archief te vinden is, dateert van 1201. Veel oude documenten zijn gerestaureerd. In de oorlog heeft het archief namelijk letter lijk op straat gelegen door bom bardementen. Van Hengel: „Veel is kwijtgeraakt of verbrand. Daar om is de gemeente Sluis zuinig en trots op wat er nog is." De archiefbewaarplaats wordt morgenochtend officieel voor ge nodigden geopend, 's Middags tussen 13.30 en 16.30 uur gaan de deuren voor alle belangstellen den open. Om 13.30 uur wordt de presentatie 'Wie is die Zeeuws-Vlaming nu eigenlijk?' gegeven. Medewerkers leiden de bezoekers rond. Archivist Erik van Hengel (midden) leidt geïnteresseerden rond in het nieuwe archief, foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 108