Zusjes uit Burg-Haamstede hebben nog steeds last van dronken spookrijder in de mist op basisschool De Springplank was niet te voorkomen GGD Zeeland zit er kort op ZEELAND 3 (350 VOORTENTEN y UIT fflORRMü" SÖ 0E0C Ik ben gerustgesteld' sen, dus ook de besmette leerlin gen van de school, behandelen we preventief, zodat zij nooit open tbc zullen krijgen. Je kunt tbc krij gen als je de pech hebt in de buurt van iemand met open tbc te zijn. Vaak worden de symptomen in eerste instantie verward met verkoudheid of griep. Iemand met open tuberculose kan zo veel an dere besmetten. Onbehandelde pa tiënten of patiënten met een zwakke afweer, kunnen uiteinde- Vaak worden de symptomen in eerste instantie verward met verkoudheid of griep' lijk sterven door uitputting. Maar de ziekte is tegenwoordig goed en redelijk eenvoudig te behande len." De reacties op het tbc-geval op De Springplank variëren van nuchtere bezorgdheid tot woede. Op Facebook spuien boze ouders en taxichauffeurs (die de leerlin gen van buiten Terneuzen vervoe ren) hun gal. Ze klagen over slech te en late voorlichting door de school, waardoor hun kinderen 'gevaar', lopen. Taxichauffeurs dreigen niet meer te rijden als blijkt dat een besmet kind in hun busje heeft meegereden. Andere ouders, die zich vaak via internet, de school en de GGD extra hebben geïnformeerd, reage ren gelaten. „Mijn zoontje van ze ven is uitgerekend deze week op De Springplank begonnen", zegt Aysel Durgun. „Natuurlijk ben ik geschrokken, maar ik heb wat rondgebeld en er veel over gelezen en ik ben gerustgesteld. Wat som mige ouders en chauffeurs de school nu in de schoenen willen schuiven, vind ik niet tof." Dat vind ook moeder Alexan dra van Rijn. „Mijn dochtertje van elf kent en speelt ook met de kin deren die nu besmet zijn. En dat moet ze ook vooral blijven doen. Sommige ouders maken van een mug een grote olifant en maken een enorme heisa. En waarom? Niemand kon dit voorkomen." Sam van der Waal (it) is een van de leerlingen die zich dinsdag moet laten testen. Hij zit er niet mee. Zijn ouders ook niet. „Als hij het heeft, dan is dat zo. En dan wordt hij gewoon behandeld." Waar het patiëntje met open tbc besmet is geraakt, is niet be kend. Het gaat goed met haar. Na haar behandeling moet ze aanster ken en kan ze weer naar school. Het ongeluk gebeurde op 16 fe bruari 2013 op de afrit van de A58 naar de N57 bij Middelburg. De nu 21-jarige Nadine gilde nog dat er een auto aankwam, maar de botsing kon niet meer worden voorkomen. Nadine raakte even buiten bewustzijn. Haar 16-jarige zusje Demi en een vriendin za ten op de achterbank en werden gelanceerd. Gisteren zaten ze weer bij een rechter. Nu omdat De B. in hoger beroep was gegaan, want hij is bang voor zijn baan als hij zijn rij bewijs weer kwijtraakt. De man had 240 uur werkstraf gekregen, 2 maanden voorwaardelijk cel en hij moest een halfjaar zijn rijbe wijs inleveren. Vij'f dagen lang lag de bestuurster in het ziekenhuis. Negen weken droeg ze een corset en heeft nog pijn. De zusjes lijden nog altijd on der de gevolgen van het ongeval. De bestuurster brak twee rugwer vels. Nadine: „Ik heb vijf dagen in het ziekenhuis gelegen en moest negen weken een gipscorset dra gen. Bukken, tillen, huishoude lijk werk of lang zitten kan ik nauwelijks meer." En ook Demi houdt veel last. „Ik heb nu nog steeds pijn aan mijn been en ik weet niet of dat ooit nog over gaat." Ze brak haar bovenbeen. Daaraan moest ze een paar keer worden geopereerd. En de vijf littekens op haar been van haar heup tot haar knie zul len waarchijnlijk voor altijd zicht baar blijven. Het is maar de vraag hoe onzichtbaar een plastisch chi rurg dat kan gaan maken. Twee mooie, jonge vrouwen, toegetakeld door iemand die nog geen half jaar eerder was veroor deeld voor rijden onder invloed. Een vrachtwagenchauffeur die be ter moest weten. „Ik ben ongelofe lijk stom geweest", zei hij giste ren schuldbewust tegen het ge rechtshof in Den Bosch. Maar voor de zusjes leek die schuldbe kentenis niet veel te betekenen. Vorig jaar - bij behandeling van de zaak in Breda - klonk niets van die spijt. De aanklager eiste dezelfde straf als de rechtbank oplegde. Het hof doet 11 juni uitspraak. Meer nieuws zie: www.pzc.nl Eï Stadionweg33 Ro Niet. Je kunt het oplopen door alleen al in de nabijheid te zijn van iemand die open tbc heeft. En die persoon weet het vaak zelf nog, niet in eerste instantie. Het is slechts wijs uit de buurt te blijven van gekende patiënten tot ze niet meer besmettelijk zijn. Symptomen van verkoudheid en griep verergeren, de patiënt krijgt koorts en gaat vaak bloed op geven. Op longfoto's, uit kweekjes van slijm en/of de mantouxtest komt de besmetting naar voren. Nee. Als de diagnose bij de bron is gesteld, dan kan er ruim voor die tijd al besmetting zijn op getreden. Niemand loopt een acuut gevaar. Met een antibioticakuur van zes maanden. Zowel bij mensen met open als gesloten (niet be smettelijke) tbc. Het is een prikje onderhuids op de bovenarm, waarbij wordt ge keken of iemand met tbc binnen drie dagen een reactie op de prik vertoont. Het is een prikje, dus ja, dat doet een beetje pijn. In Zeeland zijn in 2013 vijftien gevallen opgetekend. In 2014 wa ren dat er slechts een paar. TUBERCULOSE Besmetting VRIJDAG 29 MEI 2015 school is pech' aSS Aysel Durgun: „Natuurlijk ben ik geschrokken, maar ik heb wat rondgebeld en er veel over gelezen en ik ben ge rustgesteld." foto's Camile Schelstraete Dian Dijkema, tbc-deskundige GGD door Pieter van Klinken DEN BOSCH. De zussen Nadine en Demi de Hoog uit Burgh-Haamste- de lijden nog steeds onder de ge volgen van het ongeluk dat Wou ter Jan de B. uit Sint-Annaland ver oorzaakte door met alcohol op te gaan spookrijden in de mist. ^ortinS Doréma Lugano 240/270/300 Seizoengeschikt bijv. 270 maat 6 van 1.398,- voor 699) Stadionweg 33 Rotterdam 010-482 27 81 Check aanbiedingen op vervat.nl) Hoe voorkom je een tbc-besmetting? Hoe weet je dat je besmet bent? Moeten kinderen/volwassenen weg blijven van school of werk als er een geval van open tbc is geconstateerd? Hoe wordt tbc behandeld? Mijn kind wordt dinsdag getest met de mantouxtest. Doet dat pijn? Komt tbc nog veel voor? Tuberkel bacterie Verloop B. In longblaasjes worden bacteriën ingekapseld door afweercellen. Deze vormen zogenoemde tuberkels, knobbeltjes om bacteriën heen. Geen gevaar voor besmetting. C. Bij verminderde weerstand ontsnappen bacteriën, vermenig vuldigen zich en verspreiden zich via bloed-en lymfevaten naar andere Amerika Europa ogen lymfeklieren wervelkolom keel nieren botten plaatsen in het lichaam waar ze ernstige ontstekingen veroorzaken. Bij ongeveer 10% van de besmette personen veroorzaken de bacteriën na enige tijd of pas na jaren een ontsteking in (meestal) de longen. Iemand kan besmet zijn met tbc zonder dat hij er iets van merkt. Onbehandelde tbc is vaak dodelijk. Verspreiding Verdeling tbc-gevallen naar regio (in Midden- Oosten Zuidoost-Azië Westelijk deel Stille Oceaan Tbc buiten de longen komt o.a. voor in: A. Als patiënt met 'open tbc' hoest of niest, komen druppels vrij in de lucht. Bij inademing kan iemand geïnfecteerd raken. Tbc-bacteriën komen dan via luchtwegen in longen terecht. Long-tbc hersens Mycobacterium tuberculosis, de tuberkel- bacterie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 105