Zeeuwse bedrijven zien het zonnig in Xblocs weer over water Bakker Joop uit Clinge maakt al twee jaar de beste bolus Styreenfabriek weer up to date Technisch hoogstandje uit Vlissingen Victor Slenter werkt aan toekomst Zeeuwse zorg r Trinseo steekt veertien miljoen euro in van Dow, in 2010 overgenomen sty reenfabriek op Industriepark Terneuzen. TERNEUZEN. De spanning stijgt. Ie dereen die in de styreenfabriek van Trinseo op het Industriepark Terneuzen (het terrein van Dow) aan het werk is, moet donderdag middag om half drie verplicht pau ze nemen. De onderhoudsstop waarmee Trinseo sinds 2 mei be zig is, bereikt letterlijk een hoogte punt. Een vijftien meter lange warm tewisselaar van 80.000 kilo moet over de torenhoge installaties van de fabriek worden gehesen in een ruimte waarin het gevaarte een speling heeft van slechts vijftien centimeter. Ruud van Beelen, directeur Trinseo Netherlands, kan niet an ders dan toekijken. Hij heeft er al le vertrouwen in. „Van te voren is Schelde Exotech was de beste aanbieder, wat des te mooier was, omdat de order daarmee in de regio bleef. een hijsplan gemaakt en vanmid dag zijn alle betrokken mensen nog bij elkaar geweest om de actu ele situatie uit en te na te bespre ken." De machinist in de enorme tele scoopkraan van Mammoet neemt plaats in zijn cabine. Hij zit er zeer relaxt bij, met het éne been over het andere. 'Het komt goed', lijkt hij uit te willen stralen. Zo is het ook. De klus is binnen een halfuur geklaard. Van Beelen is op gelucht. Trinseo plaatst tijdens deze on derhoudsstop twee grote warmte wisselaars in de styreenfabriek; vo rige week de eerste, donderdag de tweede. Ze zijn gebouwd bij Schel de Exotech in Vlissingen, van een staalsoort met een hoog nikkelge halte. Van Beelen: „Dat vraagt vak manschap. In China kunnen ze dit niet." De warmtewisselaars moeten temperaturen tot 850 graden Cel sius doorstaan, wat dankzij de ge bruikte staalsoort beter mogelijk is. De nieuwe wisselaars - de oude waren van de bouw van de fabriek in 1991 - stellen Trinseo in staat ef ficiënter te produceren en vijftien procent op energie (gas) te bespa ren. Van Beelen spreekt van een in vestering voor vijfentwintig jaar. „We zitten weer in de top vijf we reldwijd." Trinseo moet 22 juni weer styreen, een basisstof voor tal van kunststoffen, produceren. Voor veertien miljoen euro is dan verspijkerd, waarvan vijf miljoen in de wisselaars. Bedrijven zien de markt duide lijk verbeteren, blijkt uit de conjunctuurenquête van de Ka mer van Koophandel, die in beeld brengt hoe ondernemers in het tweede kwartaal de ont wikkeling van de economie zien. Met name in de bouw, de in dustrie en de handel wordt een flinke omzetgroei verwacht. Ook de export, die in Zeeland ruim eenderde van de economie gaan de houdt, trekt fors aan. Een meerderheid van de bevraagde ondernemers denkt volgend kwartaal meer te investeren. Hoewel het algemene econo mische klimaat nog als matig wordt beoordeeld, denken onder nemers dat ze meer personeel zullen aanstellen. De verwachte banengroei is volgens het rap port nergens zo groot als in Zee land. Dat wijkt af van het eerste kwartaal, toen nog werd gerept van personeelsreductie. Zeeuwse ondernemers zijn nog wel som ber over de winstmarges. RETRANCHEMENT. Het vervoer van Xblocs over het land richting Cad- zand-Bad was tijdelijk en gebeur de wegens de bomruimingen in zee. Vanaf nu worden de beton nen blokken weer over het water getransporteerd. Dat zegt dijk graaf Toine Poppelaars van water schap Scheldestromen. Hij reageert op opmerkingen van de SP Sluis. Die was verbaasd dat de betonnen Xblocs - die ge bruikt worden voor de aanleg van strekdammen bij Cadzand- Bad - vanuit Zeebrugge met vrachtau to's via Sluis en Retranchement werden vervoerd. „Dat was tijde lijk en gebeurde omdat vorige week bij Cadzand-Bad drie explo sieven geruimd moesten worden", zegt Poppelaars. „We wilden het transport daar niet dagenlang voor stilleggen, dus zijn vrachtau to's ingezet." www.pzc.ni zeeuws-vlaanderen@pzc.nl VRIJDAG 29 mei 2015 Zeeland PAGINA 13 Investering voor kwart eeuw door Harmen van der Werf Ruud van Beelen, directeur Trinseo Nederland door Frank Balkenende MIDDELBURG. Zeeuwse onderne mers zien het economisch zonni ger in dan hun collega's elders in het land. Alleen in Friesland is de stemming net zo optimistisch. Hijswerk van hoog niveau: de nieuwe warmtewisselaar wordt richting zijn plaats gehesen, foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 103