ww Voetballiefhebber hoopt dat er iets gevonden wordt waardoor zijn zicht verbetert iiatswi 16 SPORT Terneuzenaar Bas Dingenouts, die een ernstige oogziekte heeft, wil overal waar hij komt weten of er gevoetbald wordt. Hij is net terug van een reis naar onder meer Denemarken, Zweden en IJsland. TERNEUZEN. Via Duitsland naar Zweden, door naar Denemarken en de Faeröer Eilanden, een prach tig uitstapje in Alaska en vervol gens via IJsland weer terug naar huis. Bas Dingenouts plande on langs een drie weken durende va kantie, waarin het zien van bijzon dere plekken en het bezoeken van voetbalwedstrijden hand in hand gingen. Nu het nog kan, probeert de Terneuzenaar zo veel mogelijk te zien. „Als ik ergens kom, wil ik weten of er gevoetbald wordt." Dingenouts heeft mooie maan den achter zich liggen. Eerst was er die vakantie, met wedstrijden in Kopenhagen, Malmö, Helsing- borg, Tórshavn en Reykjavik. En vervolgens werd zijn favoriete club ook nog eens voor de aller eerste keer in de clubhistorie landskampioen. Nog geen week ge leden liep Dingenouts met een ge lukzalig gevoel door Gent, waar de kampioen door zo'n 125.000 men sen werd gehuldigd. „Elf jaar lang bezocht ik elke thuiswedstrijd van RBC Roosendaal, tot ze ophielden te bestaan. In die tijd bezocht ik ook al regelmatig een thuiswed strijd van AA Gent", legt hij uit. „Sinds een jaar of vier heb ik daar een seizoenkaart. Van begin af aan voel ik me echt thuis bij de club. De sfeer in en rond het stadion is erg mooi. Drie jaar geleden heb ik me ook aangesloten bij de suppor- tersverening uit Ertvelde, d'Augus- tijntjes." Dat hij onlangs een reis vol af wisseling plande, heeft indirect ook weer met AA Gent te maken, vertelt Dingenouts: „Ik had twee maanden verkering met mijn vriendin Eline, toen AA Gent in de zomer van 2012 voorronde Euro pa League ging spelen. De eerste Het is een genetische afwijking. De doktoren weten al welke puzzelstukjes ik in mijn DNA mis uitwedstrijd in Luxemburg be zocht ik samen met mijn zus Leon- tine. Voordat duidelijk was waar de volgende ronde ons zou breng en, vroeg ik aan mijn vriendin of ze mee wilde. Dat wilde Eline wel, maar ze hoefde niet te weten waar we dan naartoe gingen. AA Gent lootte het Hongaarse Videoton en zo kwamen we in Székesfehérvar terecht. Van de reis die we onlangs hebben gemaakt, wist ze vooraf ook niet waar we allemaal naartoe zouden gaan." Dingenouts is een voetballief hebber pur sang, die al vele sta dions van binnen heeft gezien. „Ik heb even geteld hoeveel wedstrij den ik in een stadion heb gezien. Het zijn er nu 421." En als het aan Dingenouts ligt, worden dat er nog veel meer. De Terneuzenaar, die vandaag zijn 31e verjaardag viert, kampt al van kleins af aan met slechthorendheid en slecht ziendheid. „Sinds mijn vierde heb ik al gehoorapparaatjes. Mijn ge hoor blijft hetzelfde, maar mijn ogen gaan achteruit. Ik heb tunnel- zicht en naarmate ik ouder word, wordt die tunnel nauwer. Je kunt het zo uitleggen: de koker waar door ik kijk, wordt steeds iets klei ner. Daardoor kan ik niet autorij den en ben ik ook gestopt met voetballen. Het beïnvloedt mijn le ven verder niet enorm, maar het zit wel altijd in mijn achterhoofd." Dingenouts heeft goede hoop dat het niet zover komt dat hij op den duur helemaal niets meer kan zien. De kans is aanwezig dat er op tijd iets wordt ontwikkeld waar door zijn zicht verbeterd kan wor den. „Het is een genetische afwij king. De doktoren weten al welke puzzelstukjes ik in mijn DNA mis. Nu is het zaak om een manier te vinden om deze puzzelstukjes in mijn lichaam te krijgen. Daarnaast heb je al zoiets als elektronisch zien. Dan wordt een chip achter het netvlies geplaatst. Sinds mijn 25e weet ik dat ik deze aandoening heb. Door deze wetenschap is mijn wereld eigenlijk veel groter geworden. Zelf zeg ik altijd dat ik de figuurlijk tunnelvisie heb inge ruild voor de letterlijke variant. Als ik een kans op een mooie wed strijd zie, dan probeer ik die te pak ken. Niet op een obsessieve ma nier, maar nu het nog kan grijp ik iedere mogelijkheid aan om een wedstrijd te bezoeken." In augustus staat al een trip naar Polen gepland, naar een wed strijd van Legia Warschau. Bij Wis- la Krakow is Dingenouts al ge weest en Borussia Dortmund, zijn favoriete club in Duitsland, pro beert hij een keer of zes per sei zoen te bezoeken. „Het is alleen vaak moeilijk om aan kaarten te komen." Hij deelt zijn passie met meerdere vrienden, met zijn zus Leontine en ook met zijn vriendin Eline. In het verleden had hij sa men met zijn vader Jack een sei zoenkaart bij RBC. „Mijn vader kwam uit Roosendaal, we zaten bij ieder thuisduel op de tribune." Wat is in al die jaren eigenlijk de mooiste wedstrijd geweest die hij heeft gezien? „RBC tegen FC Dordrecht in mei 2011. Ze moesten winnen om niet uit de Jupiler Lea gue te degraderen en dat lukte, met 3-2. Op dat moment wisten we niet dat het de allerlaatste wed strijd van RBC was. Twee maan den later bestond de club niet meer. Stomtoevallig was het ook de allerlaatste wedstrijd van mijn vader in een stadion, want hij over leed in september 2011. RBC-FC Dordrecht heeft voor mij dus ook een emotionele waarde." De wedstrijd waar Dingenouts vorige week bij aanwezig was, schaart hij inmiddels ook onder zijn favorieten. AA Gent won in de eigen Ghelamco Arena met 2-0 van Standard Luik en stelde zo de landstitel veilig. „Daar had ik een paar maanden geleden niet echt re kening mee gehouden. Toch had ik onze vakantie deels wel aange past op de data van de play-offs." Het beïnvloedt mijn leven verder niet enorm, maar het zit wel altijd in mijn achterhoofd Bij zijn werkgever, Waterschap Scheldestromen in Middelburg, heeft hij verschillende data al in de agenda gezet. „AA Gent gaat de Champions League in en ik wil al le zes die wedstrijden zien. De lo ting is op 27 augustus en ik hoop op Zenit St. Petersburg, FC Basel en een absolute topclub. Voor de uitwedstrijden neem ik iedere keer drie dagen vrij. Of AA Gent moet PSV loten, al hoop ik daar eerlijk gezegd niet op. Want in Eindhoven ben ik al geweest. Met tunnelvisie naar het stadion door Barry van der Hooft Bas Dingenouts in het oude stadion van AA Gent, de club die onlangs voor het eerst in de historie de landstitel greep. De Zeeuws- Vlaming was bij de kampioenswedstrijd aanwezig. Bas Dingenouts met zijn zus Leontine bij een wedstrijd van Borussia Dortmund, de favoriete club van de Terneuzenaar in Duits land. rocM POTCRONDEH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 102