Wel een of meer instinkers ZEELAND 9 Laatste loodjes voor havo-leerlingen uit Terneuzen Voor havisten Dennis en Dorian zit het er op. Natuurkunde was de laatste horde om te gaan genieten van hun vrije tijd: vissen en racen op de racegrasmaaier Eindexamens Ze gingen vol zelfver trouwen hun laatste examen in. Dorian van Leeuwen (18) uit Terneuzen en Den nis Verdurmen (17) uit Hulst hadden respectievelijk een 6,8 en een 7,4 als eindcijfer voor natuurkunde. „Als het een vak is waar je redelijk goed in bent, dan kan er eigenlijk al niet veel meer misgaan", aldus Dorian. De twee leerlingen van stedelij ke scholengemeenschap De Rede in Terneuzen hadden zich ieder op hun eigen manier voorbereid op het eindexamen. Dennis had, voor zijn doen, nog flink zitten blokken („Vier dagen lang, vier uur per dag voornamelijk proefexa- mens maken."), terwijl Dorian ei genlijk bijna niks had gedaan. „Tja, een paar samenvattingen ge lezen en er dan maar op vertrou wen dat het allemaal weer bij me naar boven komt op het moment dat je de opgaves ziet. En dat was ook wel zo, gelukkig." Dennis vond het eindexamen redelijk goed te doen. „Af en toe zaten er wel wat moeilijke dingen tussen, maar al met al denk ik dat ik toch wel iets tussen een 6,5 en een 7,5 zou moeten kunnen ha len." Dorian zou niet zeggen dat het een makkelijk examen was, maar ook hij had geen tot weinig proble men. Dennis had het even moei lijk met een opgave over de bereke ning van hefboomkrachten. „Ik was even vergeten hoe dat ook al weer werkte." Dorian brak het spreekwoordelijke zweet even uit bij de opgave over het berekenen van het rendement van een pomp. „Maar achteraf gezien, denk ik dat ik hem nog goed heb gemaakt ook." Zou het bij de meeste men sen gaan duizelen bij het woord atoomfysica, Dennis vond juist die vraag uit het examen het mak kelijkst, terwijl Dorian eigenlijk al le meerkeuzevragen wel een eitje vond. Dennis gaat nu genieten van zijn vakantie en begint daarna aan de hbo-opleiding Automotive aan de Fontys Hogeschool in Eindho ven. Het is een betrekkelijk nieu we opleiding, maar wel helemaal in zijn straatje. „Ik leer er motor onderdelen te ontwerpen, met be- 'Een paar samenvattingen gelezen en er dan maar op vertrouwen dat het allemaal weer bij me naar boven komt' houd van aërodynamica enzo." In zijn vrije tijd heeft Dennis een ra cegrasmaaier gebouwd, dus de op leiding lijkt hem op het lijf ge schreven." Dorian ziet voor zich zelf een toekomst als wateringe nieur weggelegd. „Je controleert dan de waterkwaliteit en de vis stand. Dat kun je doen voor Rijks waterstaat, een waterschap of een particulier bedrijf." Dorian wil ei genlijk van zijn hobby (vissen) zijn beroep maken. En wat gaat hij doen om te ontspannen? Juist, vissen. Natuurkundedocent Jack Sprenkels van stedelij ke scholengemeen schap De Rede in Ter neuzen vond het havo-natuurkun- de eindexamen 'goed te doen'. Volgens Sprenkels sloten de op gaven goed aan bij de in de les be handelde stof. „Dan is het uitein delijk dus de vraag of het allemaal is blijven hangen in de bovenka mer van mijn leerlingen." Vorig jaar werd door havo-leer lingen geklaagd dat het eindexa men natuurkunde te lang was. Ook nu hadden de meeste leerlin gen hun tijd echt wel nodig, maar volgens Sprenkels hadden de eind examenkandidaten van dit jaar het wel wat makkelijker dan die van vorig jaar. „Ik vond slechts een paar opgaven echt lastig. Ik vond er dit jaar ook opvallend veel doordenkers tussen zitten, er was weinig stevig rekenwerk bij. Er za ten wel een aantal instinkertjes tussen de vragen, maar leerlingen die gewoon goed hebben opgelet endie logisch nadenken, zouden daar niet in moeten trappen." Het is Sprenkels opgevallen dat een zowat traditionele opgave, over het meten van trillingen in golven, er dit jaar niet bij zat. „Ik vind dus niet dat mijn leerlingen mogen klagen." DONDERDAG 28 MEI 2015 Natuurkunde wel 'te doen' Dennis Verdurmen uit Hulst foto's Ronald den Dekker Dorian van Leeuwen uit Terneuzen door Sheila van Doorsselaer Dorian van Leeuwen „Om te ontspannen tussen de examens en het leren door eet ik graag een lekker broodje gezond of speel ik klarinet", schrijft examenleerling Dorien van Dijke uit Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 90