CV-ketel kapot? Postume eer voor hulp joodse onderduikster Onze Katinka is echt superawesome Spel al snel populair BESTE VRIENDINNEN VAN ZEELAND 5 Katinka Polderman kamer in Middelburg Delta Gasservice Vanaf 1942 was de boerderij van het echtpaar Bierens het on derduikadres van Martine Co- hen, de 4-jarige dochter van het uit Middelburg afkomstige gezin Cohen-Spruit. Haar vader Emile Cohen was in december 1940 vanwege zijn joodse afkomst ont slagen als leraar in Middelburg. Cohen en zijn vrouw doken in 1942 onder in de buurt van Alk maar. In de zomer van 1945 werd Martine herenigd met haar ouders. De families Bierens en Cohen bleven bevriend. Zoon Cornelis Bierens diende bij Yad Vashem een verzoek in tot erkenning van zijn overleden ouders als niet-joodse helpers van het jood se volk. Hun namen worden bij geschreven op de eremuur van de Tuin der Rechtvaardigen in Jeruzalem en Cornelis Bierens neemt vrijdag uit handen van de de Israëlische ambassadeur de Yad Vashem-onderscheiding in ontvangst in het Bevrijdingsmu seum in Nieuwdorp. sen, maar het slot geeft niet mee. We proberen het een paar keer, maar er gebeurt niks. We beslui ten het maar even zo te laten. Een bons op de deur, er komt een papier onder de deur door. De eerste aanwijzing. „Het sleu teltje past wel. Harder duwen." Hebben wij weer. En inderdaad, met wat geweld lukt het. Dit voelt goed, het eerste succes. Maar niet dat het nu makkelijker wordt. Er staat zoveel, er zijn zo veel dingen die vast aanwijzin gen zijn maar die we absoluut niet kunnen plaatsen. „Misschien moeten we meer samenwerken", stelt Esther voor. Dat is wel een idee. We staan met zijn vieren in het midden van de kamer. Inmid dels hebben we van alles over hoop gehaald, maar we weten niet meer waar we verder moe ten. Misschien iets met die te kens op de muur? We denken en overleggen. Ik begin me zorgen te maken. Heeft de eigenaar net verteld dat het bijna iedereen lukt om binnen een uur naar bui ten te komen, zal je net zien dat wij falen. Weer een bons op de deur en een aanwijzing die ophel dering geeft over de tekens op de muur. Verder maar weer. De spanning loopt steeds meer op. En dan leggen we een belangrijk verband. We kraken een aantal cijfercodes en komen steeds dich terbij de oplossing. Maar dan lo pen we weer vast. In deze kamer moet je heel anders nadenken dan in de gewone wereld. Gabriëlse gooit nog maar een aanwijzing onder de deur door. En dan snappen we het. Een eufo risch gevoel maakt zich van ons meester als we beseffen dat het ons is gelukt: de deur gaat open. Nog steeds doorzien we niet al les, maar het maakt niet uit. We zijn ontsnapt! Ze was 18 jaar en nog geen bekende cabare tière toen de uit Zee land afkomstige Katin ka Polderman (34) haar huidige Bossche hartsvriendinnen Wil- ma van der Ven (42) en Ester van Broekhoven (36) tegen het lijf liep. Het was in de vrienden club van Katinka's technicus en toenmalige geliefde Bart. „Een Zeeuwse in Brabant, dat valt op. Ik had direct een klik. Ze is superlief, grappig en onbe vooroordeeld. De ideale vrien din. Katinka is echt superaweso me", herinnert dramathera peut Wilma zich de eerste in druk van zo'n 15 jaar terug. Sindsdien zijn de drie vriendin nen door dik en dun. Een jaar of drie al ontmoet het trio el kaar op woensdag voor de mid- weekse vriendinnenlunch. Bloemiste Esther: „Toen ik moeder werd, ging ik wat min der werken. Om elkaar weke lijks te blijven zien, besloten we op woensdag samen te ko men. En waar hebben we het dan over? Over van alles. De kleur van mijn wenkbrauwen hahaha. Maar ook over levens vragen. Relaties, dat soort din gen. Gelukkig gooit er altijd ie mand een vette grap tegenaan als het te zwaarmoedig wordt." Dat Katinka inmiddels een Be kende Nederlander is die op de bühne vrijpostig over geslachts delen zingt, wekt geen jaloezie. Hooguit bewondering. Wilma: „Ik zou dat nooit dur ven. Al zou ik wel een dagje Ka tinka willen zijn om te ervaren hoe dat is op zo'n podium." Esther: „Ik niet hoor, ik heb plankenkoorts." Katinka's beste grap? Wilma: „Tja, ik heb vooral iets met haar nummer 'Ik schrijf je te rug in een liedje'. Dat ontroert me telkens weer." Hun vriendschap kent geen éénrichtingsverkeer. Katinka: „Esther en Wilma zijn wijze vrouwen. Ze kunnen erg goed analyseren. Daarom zijn ze een heerlijk klankbord. Als ik weer eens wordt gevraagd voor een stom tv-programma leg ik dat meestal aan hen voor. Wat zou den zij doen?" Esther: „Dat we zo goed zijn met zijn drietjes komt omdat we tolerant zijn en voor elkaar zorgen. We delen alles, kunnen elkaar alles zeggen. Het voelt veilig. Ik heb Katinka er ook nooit op kunnen betrappen dat ze iets uit onze gesprekken in een show heeft gebruikt." Wilma: „Ook onze interesse voor cultuur bindt ons." Katinka: „Dat klinkt erg se rieus, maar we zitten ook vaak in de kroeg een pot te ouwehoe ren hoor! Als we twee pintjes drinken en dan naar huis gaan, noemen we dat 'lief klein bier tje'. Doorzakken heet bij ons 'het grote boze bier'." Wilma, katerig: „Gisteren boos bier gehad, vrees ik." Wat Katinka doet, zou ik nooit durven. Ik zou haar wel een dagje willen zijn om te ervaren hoe dat is. Escaperooms zijn in 2006 ontstaan in Japan. Het concept: een groep wordt opgesloten in een ka mer en krijgt een uur om daaruit te ontsnap pen door alle aanwezige raadsels en puzzels op te los sen. Vijfjaar later waait het spel over naar Europa en begin 2014 opent de eerste escaperoom in Nederland zijn deuren. In korte tijd wordt het spel populair; het aantal locaties vermeerdert snel. Op dit moment zijn er in Nederland ruim zestig escaperooms, met in to taal 115 kamers. Vaak hebben de kamers een thema, zoals muziek of misdaad. Er is ook een aantal horror kamers, met spanning en schrikeffecten. Sommige es caperooms hebben een leeftijdsgrens. Dat kan zijn omdat het een spannend thema is of omdat de puz zels een bepaald niveau hebben. Op 20 april opende de eerste Zeeuwse escaperoom in Middelburg, Ka mer 51. Bezoekers krijgen hier 51 minuten om te ont snappen. Sinds 13 mei is de tweede kamer in de Zeeuwse hoofdstad geopend: Escaperoom Middel burg. PLflMECq DONDERDAG 28 MEI 2015 011863 52 56 www.deltagasservice.nl Een nieuw plafond in 1 dag! Bezoek onze showroom: Ma - Vrij9.00 -17.00 uur door Ernst Jan Rozendaal NIEUWDORP. Marinus Bierens en Jocamina Johanna Bierens-Bal uit Nieuwdorp krijgen vrijdag pos tuum een onderscheiding van het joodse herdenkingsinstituut Yad Vashem in Jeruzalem. een uitdaging We kennen ze allemaal, maar wie kent ze echt? In deze serie laten we de beste vrien den van Bekende Zeeuwen aan het woord. door Frank Balkenende Wilma van derVen, vriendin Hartsvriendinnen Katinka, Wilma en Esther. Vandaag: Wilma van der Ven (links) en Es ther van Broekhoven leerden Katinka kennen toen ze in Den Bosch kwam wonen. „Super lief, grappig en onbe vooroordeeld. De ideale vriendin." Vanuit de controlekamer krijgen de deelnemers soms aanwijzingen voor hun ontsnapping, foto's Izaak Verkeste Plameco Plafonds Van Gilst v.o.f. Columbusweg 3,4462 HA Goes Tel: 0113-270000 - www.plameco.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 86