'Het is hier niet van jasje-dasje, maar heel casual, dat spreekt me wel aan' Kerkendag Zeeland zet in op muziek en inhoud In juni 's nachts en in weekend werk aan A58 Tem* J ZEELAND 11 TERNEUZEN. Dow was voor Anne- lies Hermans (27) altijd al een be kende. Haar vader werkte er, haar twee ooms ook. „Als kind be zocht ik ook al de Sinterklaasfees ten van Dow", zegt ze met een veelzeggende glimlach op haar gezicht. Toch was het niet vanzelfspre kend dat Annelies na haar studie Master in Process Engineering in Eindhoven voor Dow Terneuzen zou kiezen. „Ik heb bij een ander bedrijf stage gelopen", vertelt ze. „'Zo meisje, leg het ons maar eens uit', zei een man toen. Dat nooit, dacht ik." Bij Dow Terneuzen gaat het er volgens de geboren Vogelwaardse heel anders aan toe. Ze trad 1 april 2011 in dienst en werkt nu als engineer binnen het kraker complex. Annelies prijst de open cultuur, waarbinnen vrouwen en mannen op gelijke hoogte staan. „Het is hier niet van jasje-dasje, 'Dankzij de Westerscheldetun- nel kan ik bij Dow werken, ik was hier anders niet gekomen' maar heel casual. Je wordt beoor deeld op wat je doet. Ik hoop nog heel lang bij Dow te kunnen wer ken." De geschiedenis van Annelies tekent hoe Dow in een halve eeuw verweven is geraakt met Zeeuws-Vlaanderen. De éne na de andere generatie volgt elkaar op. Jérome Schipper (40) die als procesoperator werkt in de rela tiefkleine Amines-fabriek, verte genwoordigt een nieuwe catego rie Dow-medewerkers. Hij komt van 'de overkant', uit Veere. „Als de Westerscheldetunnel er niet was geweest, was ik hier niet ge komen." De tunnel heeft het wer- vingsgebied voor Dow veel gro ter gemaakt. Jéröme is er het le vende bewijs van. Hij heeft bij verschillende chemische bedrij ven gewerkt, maar nog nooit zo lang als bij Dow in Terneuzen; sinds januari 2006. „De arbeids voorwaarden zijn goed", steekt hij niet onder stoelen of banken, „en Dow heeft een goede naam wat betreft veiligheid. Het belang rijkste is toch dat je na je werk weer gezond naar huis kan." De standaards van Dow liggen hoog, maar, geven Jéröme en An nelies aan, dat biedt ook mogelijk heden. Jéröme heeft bij Dow zijn Vapro B-diploma kunnen halen, als aanvulling op zijn mbo-diplo- ma werktuigbouw. Nu is hij be zig met een hbo-opleiding techni sche bedrijfskunde, wat de weg opent naar een logistieke functie. „Dat je jezelf ontwikkelt, wordt gestimuleerd. Dat heb je niet overal." In Goes speelt de dag zich af in beide tegenover elkaar staande Magdalenakerken, de Doopsgezin de Kerk op de Westwal, het Korps gebouw van het Leger des Heils aan Ravelijn de Groene Jager en de Manhuistuin aan de Zuster straat. Tientallen Zeeuwse kerken en daaraan gelieerde organisaties presenteren zich op een markt in de protestantse Grote of Maria Magdalenakerk. Daar wordt de ker kendag om 10.00 uur ook geopend door commissaris van de koning Han Polman. Koor De Vlis-singers zet deze viering luister bij. Er zit nog veel meer muziek in de kerkendag. In de rooms-katho- lieke Maria Magdalenakerk treden koren op uit alle hoeken van Zee land. Voor wie graag zelf zingt ver zorgt dominee/dichter Sytze de Vries, van 11.00-12.30 uur in het ge bouw van het Leger des Heils de presentatie kerklied en spirituali teit. Meer dan honderd nummers van zijn hand zijn opgenomen in het mei 2013 verschenen nieuwe Liedboek van de Kerken. Marius Roeting verzorgt in hetzelfde ge bouw van 13.00-15.00 uur een pre sentatie over popmuziek en spiri tualiteit. In de Manhuistuin zijn de Zeeuwse Muzikanten te horen, jongerenkoor U2 en het muziek korps van het Leger des Heils. Van zelfsprekend wordt er gepraat over actuele vraagstukken. In het gebouw van het Leger staat van Karin van de Broeke, synodepreses van de PKN, behoort tot de prominente gasten op de kerkendag 11.00-12.00 uur de participatiesa menleving op de agenda en van 13.00-14.00 uur de dialoog tussen christenen en moslims. In de Doopsgezinde kerk zijn inleidingen/workshops. Van 11.00-12.00 uur en van 14.00-15.00 uur gaat dominee Pim Steenber gen uit Vlissingen in op het the ma meditatie. Daarna volgt op de zelfde plek van 12.30-13.00 uur een Taizéviering onder leiding van ds. Philippe Beukenhorst uit Oostka- pelle en van 13.15-13.45 uur het the ma mediteren met Vincent van Gogh, onder leiding van de doops gezinde predikant Leuny de Kam. Prominente gast is dominee Karin van den Broeke uit Wissen- kerke. Zij leidt als synodepreses van de Protestantse Kerk in Neder land (PKN) de slotviering, die om 15.30 uur begint in de Grote Kerk. Bisschop Jan Liesen van Breda zal die bijeenkomst bijwonen, maar niet het woord voeren zoals eer der was aangekondigd. Het complete programma staat op www.pzc.nl/monnikenwerk. VIERINGEN AAN START EN SLOT Op vrijdag 5 juni wordt vanaf 20.00 uur tot maandag 8 juni om 6.00 uur gewerkt aan het baanvak van Middelburg richting Goes, van knooppunt de Roode Leeuw tot en met de afrit Heinkenszand. Ook de verbindingsweg van de N57 naar de A58 is dan afgesloten. In de nacht van maandag 15 op dinsdag 16 juni (20.00 - 6.00 uur) wordt in de richting van Middel burg naar Bergen op Zoom ge werkt tussen de afrit 's-Gravenpol- der en de oprit (33) naar Yerseke. Dan wordt ook de Vlaketunnel af gesloten. Later die week, in de nachten van woensdag 17 en don derdag 18 juni, is de A58 van Goes richting Bergen op Zoom tussen de oprit Yerseke en de afrit Ril land tussen 20.00 en 6.00 uur afge sloten. Daarna volgt een weekend met stremmingen tussen 's-Gra- venpolder en Kapelle (in de rich ting van Bergen op Zoom): vrijdag 19 juni van 20.30 tot zaterdag 9.00 uur, zaterdag 20 juni van 18.30 tot zondag 10.00 uur en zondag 21 juni van 20.30 tot maandag 6.00 uur. Overdag is er één rijstrook be schikbaar en is afrit 35 naar 's Gra venpolder dicht. De laatste werknacht is die van maandag 29 juni (20.00 - 6.00 uur) van Goes naar Vlissingen, tus sen knooppunt De Poel en de afrit Heinkenszand. Omleidingen worden aangege ven met gele borden langs de weg en via www.vananaarbeter.nl of 0800-8002. DONDERDAG 28 MEI 2015 Het bedrijfsterrein van Dow Terneuzen, met vooraan De Mosselbanken met de tanks van Oiltanking (links), ver volgens de Braakmanhaven en de fabrieken van Dow. Jéröme Schipper, werknemer Annelies Hermans en Jérome Schipper, foto Peter Nicolai 1994-1997 1995 1998 2001 2010 2009-2015 2015 Grote reorganisatie met verlies van enkele honderden arbeidsplaatsen Opening t Opening warmte krachtcentrale Elsta Zologische Ingebruikn; Verkoop styreenfabrieken aan Trinseo start servicecentrum Dow-vestigingen in Europa, Midden-Oosten en Afrika ame derde Ontwikkelin Bouw fabriek Musim Mas,door Indone sische palmolie producent g Maintenance afvalwaterzuivering Biox naftakraker, Dow Terneuzen grootste van Europa Value Park, krachtenbundeling onderhoudsbedrijven en Dow door Willem Staat GOES. Het wordt zaterdag druk in Goes. Daar wordt de tweede oecu menische provinciale kerkendag ge houden onder het motto Zeeuwse Spirit. De eerste editie was in 2010 in Middelburg. Dat de tweede is ge concentreerd in hartje Goes komt volgens kerkendagwoordvoerder Peter Vrancken tegemoet aan het bezwaar van mensen die vonden dat het in Middelburg wel erg veel van het goede was door het grote aantal activiteitenlocaties. Karin van de Broeke Commissaris van de koning Han Polman opent de Zeeuwse Kerken dag om 10.00 uur in de Grote of Maria Magdalenakerk in Goes. De slotviering begint om 15.30 uur. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG. De A58 gaat twee weekenden in juni op de schop, waardoor een gedeelte van de weg wordt afgesloten. Daarnaast zijn er volgende maand nog vier nachten waarin aan de weg wordt gewerkt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 75