A 10 ZEELAND VIJFTIG JAAR CHEMIE IN TERNEUZEN Dow Terneuzen, de op één na grootste vestiging van het Amerikaanse chemieconcern, viert feest. En terecht. Twitter Derk Sauer @derksauer Als de #KNVB enige ballen heeft weigert ze nu aan herverkie- zings poppenkast #Fifa mee te doen. Online Top 5 Examens Likes rnd Thomas is sinds 2013 siteleader van Dow Terneuzen. Bij zijn aantreden plaatste hij kritische kantteke- ningen bij de in zijn ogen (te) hoge energieprijzen in Ne derland. Hij heeft het daar nu even niet over. Niet alleen omdat er iets te vieren valt, maar ook omdat Dow Ter neuzen het goed doet. Het Amerikaanse moederbedrijf gaf daarvoor onlangs een niet mis te verstaan positief signaal af. Dow wil om kosten te besparen en de organisa tie opnieuw te stroomlijnen wereld wijd 1500 tot 1750 banen schrappen, zo'n drie procent van het personeels bestand. Terneuzen ontspringt de dans grotendeels, met het verlies van tien a twintig banen. Het tekent de positie van Dow Ter neuzen. „Visionair", noemt Thomas terugkijkend de keuze voor de pro ductielocatie aan de Westerschelde. Voor de hand liggend was die niet. In de Kanaalzone was voor Zeeuwse be grippen al veel industrie, maar Dow speelt eredivisie. „De zon scheen op de dag dat de Dow-delegatie hier kwam kijken in 1961", weet Thomas uit de overleve ring, „terwijl het een paar dagen later in Antwerpen pijpenstelen regende." Het zal geholpen hebben, maar door slaggevender was dat Dow in Terneu zen grond kon kopen en in Rotter dam en in Antwerpen alleen in erf pacht kon krijgen. Thomas: „En Ter neuzen ligt aan diep vaarwater. Daar om getuigde deze keuze ook zo van visie." De bouw van de eerste fabrieken in de nog maagdelijke Nieuw Neuzen- polder begon in 1962. Prins Bernhard verrichtte 24 mei 1965 de officiële opening van de site, door een telex te sturen naar het Dow-hoofdkantoor in Midland. Die datum, 24 mei 1965, wordt nu aangegrepen voor het halve eeuw-feest. Zaterdag is er een groot personeelsfeest - met 2500 bezoekers - in een megatent op het parkeerter rein bij de toegang tot de Dow-site. De rokers die daar anders staan te paf fen, moeten tijdelijk wijken. Zaterdag 10 oktober volgt een groot publieks- feest in Terneuzen. Dow Terneuzen manifesteert zich, zoals het bedrijf dat al vijftig jaar doet. „Waar wij produceren, nemen we ook deel aan de samenleving", geeft Thomas de missie weer. Dow stak niet minder dan 3,6 miljoen dol lar in het Scheldetheater in Terneu zen, investeert in technisch onder wijs en schenkt jaarlijks aan maat schappelijke doelen. Thomas is voor zitter van de Zeeuwse tak van de Zeeuws-Brabants Werkgeversvereni ging (BZW) om Dows betrokkenheid te tonen. Die betrokkenheid getuigt van ver trouwen in de toekomst. Thomas staat daar nuchter in. „Honderd pro cent garantie kun je nooit geven", blikt hij vooruit. „We plukken nu de vruchten van de relatief lage olieprij zen, maar hoe dan ook, je moet conti nu aan jezelf blijven sleutelen. Als je denkt dat je je doel hebt bereikt, wordt het gevaarlijk. We produceren heel efficiënt. De uitval van fabrieken is extreem laag. Maar we zijn nog lang niet klaar met automatiseren, met het verbeteren van onze werkpro cessen, met het nog zuiniger omsprin gen met energie, met meer waarde 'Als je denkt dat je je doel hebt bereikt, wordt het gevaarlijk' halen uit grondstoffen. Continuous im provement is nodig." Concurrentie ligt altijd op de loer, zowel extern, van andere chemiebe drijven, als intern. Dow Terneuzen moet zich ook constant binnen het ei gen bedrijf waarmaken. In de VS in vesteert Dow fors in nieuwe capaci teit. In Saudi-Arabië werkt Dow mee aan de opbouw van een gigantisch chemiecomplex. Thomas laat zich er niet door van de wijs brengen. Hij kijkt liever naar wat er bij Dow Ter neuzen gebeurt. Hij noemt de komst, in 2010, van servicecentrum BPSC dat diensten verleent aan Dow-vesti- gingen in Europa, het Midden-Oos ten en Afrika, waar nu ruim vijfhon derd mensen werken. Hij tipt de ont wikkeling van het Maintenance Va- luepark aan, waar the top of the bill in onderhoudswerk in de procesindus trie een plek moet krijgen. Maar het belangrijkste is, volgens Thomas, de inzet van de medewer kers in Terneuzen. „Ze werken hard, zetten er de schouders onder, als er problemen zijn. Ze gaan er altijd voor. Dat valt op." Het zal ook één van de redenen zijn geweest, waarom Dow een halve eeuw geleden voor het toen nog dorpse Terneuzen koos. PERSONEEL DOW TERNEUZEN 1897 1955 1958 1961 1962 1964 1965 1969-1975 1978 1979 1983 1988 De verkiezing van een nieuwe voorzitter van de Fifa gaat vrij dag gewoon door, ook al wer den woensdag zeven kopstuk ken van de wereldvoetbalbond gearresteerd op verdenking van corruptie. Volg de PZC ook op Twitter: @pzcredactie 1 Medische staf Admiraal De Ruyter Ziekenhuis heeft ver trouwen in overgebleven di recteur 2 'We willen de zorgboerderij nog niet opgeven' 3 Nachtwerk aan de A58 in juni 4 Twee onbekende bedrijven gaan zich in Hulst vestigen 5 24 helden krijgen pluim van politie De laatste loodjes: vandaag nog één dagje, dan zitten de eind examens erop. „Om te ontspan nen tussen de examens en het leren door eet ik graag een lek ker broodje gezond of speel ik klarinet", schrijft examenleer ling Dorien van Dijke uit Middel burg bij de foto die ze naar de PZC stuurde. www.pzc.nl/eindexamen Meest geliked op onze Face- book-pagina: '12 jaar en nu al een held. Wil lem Jan uit Middelburg hielp een vrouw die met haar auto in de sloot was beland. Hij kreeg daarvoor - samen met andere Zeeuwse helden - een pluim van de politie.' Kijk op www.pzc.nl of O @pzcredactie facebook.com/depzc ©pzcredactie Dow denkt vooruit door Harmen van der Werf Prins Bernhard verricht 24 mei 1965 de officiële opening van Dow Terneuzen. foto Dow Arnd Thomas, siteleader Dow Het aantal persooneelsleden bij Dow Terneuzen van 1965 tot nu Exclusief 478 inleenkrachten bij Dow, 419 bij servicecentrum BPSC en 385 mede werkers Trinseo 1965 1975 1980 1995 2005 2015 infographic MdS bron Dow Benelux Oprichting Dow in de Verenigde Staten Opening op—en overslagterminal Botlek bij Rotterdam Aankoop 86 hectare landbouwgrond in Nieuw Neuzenpolder Officiële opening Dow-site Terneuzen door Prins Bernhard Opening Braakmanhaven en nieuw bedrijventerrein De Moselbanken Ingebruikname twee grootste LPC-tanks in Europa Opening verkoop kantoor Dow in Rotterdam Dow-delegatie verkent locatie in Terneuzen Start productie styrofoamfabriek in Terneuzen Bouw eerste en tweede naftakraker, start eigen opleiding operators, eerste computers Dow vervangt collectieve arbeids overeenkomst (cao) door individu ele arbeidsovereenkomsten Nachtarbeid door vrouwen in de industrie toegestaan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 74