Kleine tankautospuit kuststrook Schouwen 7 Alarm over Jacobskruiskruid 6 SCHOUWEN-DUIVELAND Boer Kees Hanse maakt zich zorgen over het gele plantje dat - in hooi verwerkt - dodelijk is voor dieren Mijn regio Excursie streekproduct bij Zeeuwse Vlegel Bloemenkwekerij op tv bij Wist Je Dat? SV Duiveland viert 70-jarig bestaan 112 Nieuws Pontes Pieter Zeeman helpt Nepal Sjef Lommen neemt afscheid van Pontes 'Concert in Blue' in de Nieuwe Kerk De Man naast podium bij WK waterfotografie Solexrace met afterparty Vluchtende 'boeteklant' achterhaald Aanhouding leidt naar hennepkwekerij Mijn dorp, mijn stad ZONNEMAIRE Met een excursie in Zonnemaire wil de Zeeuwse Vlegel haar duur zaam geteelde streekproducten la ten zien aan het publiek. Joop de Koeijer, vanaf het begin als akker bouwer betrokken bij de Zeeuwse Vlegel, nodigt belangstellenden uit op zijn boerderij. De excursie start aan de Noordbosweg 9 en duurt van 10.00 -15.00 uur. Kosten: 10 eu ro per persoon. Leden van Slow Food en kinderen betalen 7,50 euro. Aanmelden vóór 5 juni via zeeuwsevlegel@hetnet.nl. SCHUDDEBEURS Bloemenkwekerij De Tol in Schud- debeurs is zaterdag 6 juni te zien in het programma Wist Je Dat? van RTL. In dit programma komen we kelijks leuke feiten over allerlei on derwerpen aan de orde. Iedere week wordt een bedrijf uitgelicht. De Tol is benaderd om als kwekerij met winkel mee te doen. De uitzen ding is zaterdag om 9.30 uur te zien op RTL 4. Het programma wordt herhaald op zaterdag 13 juni om 16.30 bij RTL 5. DUIVELAND Voetbalvereniging Duiveland be staat dit jaar 70 jaar. Zaterdag is de start van het jubileumjaar met het Schouwen-Duiveland jeugdtoer- nooi. Alle deelnemers betalen 1 eu ro, die toekomt aan het goede doel. Dit jaar is gekozen voor Ojee AD HD. Op 5 en 6 juni is er een feest weekend van de senioren, met on der meer de Wereldregio Cup op za terdag. De club houdt ook een reü nie waar alle (oud-) leden van de af gelopen 70 jaar welkom zijn. Aan vang 14.00 uur. ZIERIKZEE Pontes Pieter Zeeman houdt van daag een actiedag om de slachtof fers van de aardbevingen in Nepal financieel te ondersteunen. De school wil met het geld van hun ei gen actiedag een kleinschalig pro ject (Mountain Child Care) onder steunen. Mountain Child Care zet haar expertise in om na de eerste periode van noodhulp en rouw, kwetsbare jongeren te begeleiden bij het verwerken van de aardbe ving. De actiedag duurt van 11.00 uur tot 16.00 uur. Iedereen die spul len heeft voor een rommelmarkt en/of prijsjes ter beschikking wil stellen, kan deze inleveren bij Ma rijke de Jong, Conny Kloet (ge bouw Noord) Hanneke Zuidgeest (gebouw Zuid) of de receptie. Ouders en andere belangstellenden zijn van harte welkom. ZIERIKZEE Na zes jaar heeft Sjef Lommen (fo to) afscheid genomen als directeur van de Pontes Pieter Zeeman in Zie- rikzee. Lommen was sinds 1 mei 2009 werkzaam als rector van de school. De raad van toezicht en het college van bestuur van de school hebben Lommen bedankt voor zijn jarenlange inzet. Per 1 juni gaat hij aan de slag bij het Gerrit Komrij College in Winterswijk. Zijn taken worden tijdelijk waargenomen door Esther Gelens, die als inte rim-directeur aan de slag gaat. ZIERIKZEE In de Nieuwe Kerk te Zierikzee vindt zaterdag 30 mei een optreden plaats van het harmonie-orkest van Muziekvereniging Apollo Wissen- kerke. Het orkest staat onder lei ding van Cathy Kotoun en solist Erik Hoogenboom. Entreekosten zijn 7,50 per persoon. Ook is het mogelijk om een familiepakket aan te schaffen, voor twee volwassenen en kinderen tot 16 jaar. Dat kost in totaal 20 euro. Het optreden begint om 20.00 uur. Reserveren via: 0113-302346 of reserveren@apollowissenkerke.nl NIEUWERKERK Het Nederlands team, met daarin Arco de Man uit Nieuwerkerk, heeft op het WK Onderwaterfoto grafie een gedeelde vierde plaats behaald. De Man eindigde in 2 van de 5 fotocategorieën in de top tien en dat geldt ook voor teamgenoot Marco Heesbeen uit Roosendaal. Veel deelnemers hadden kritiek op de jury. Het WK werd gewonnen door Kroatië. Frankrijk en Spanje werden tweede en derde. OVEZAND Vierentwintig teams hebben zich ingeschreven voor de zes uur duren de solexrace in Ovezande, die ko mende zaterdag plaatsvindt. De ra ce start om 16.30 en duurt tot 22.30 uur. Het parcours van circa 1,5 kilo meter door Ovezande bevat een aantal obstakels. Na de solexrace is er in Café de Zak een solexparty. Hier zullen de Dikdakkers en Rob Ronalds zorgen voor de muzikale invulling. Een groot deel van de op brengst van de race zal naar Stich ting Kika gaan. SLUISKIL Een 24-jarige Sluiskillen- aar die nog meer dan tweeduizend euro aan boetes had uitstaan en vijftien dagen celstraf moest uitzitten, is dins dagmiddag in zijn woon plaats aangehouden. Daar ging wel wat aan vooraf. De politie kreeg eerst een tip dat hij in een woning aan de Ha venstraat was. Bij aan komst van de politie was hij echter gevlogen. Een opsporingsbericht via Burgernet bood hulp. De politie kreeg een telefoon tje, waarop de man op Ka- naalzicht is opgepakt. TERNEUZEN Het zag er dinsdagavond laat nogal verdacht uit op de Guido Gezellelaan in Terneuzen. De politie hield een automobilist (46) uit Terneuzen aan. In zijn auto lagen acht tien vuilniszakken met potgrond. Dat moest haast wel iets met hen nepteelt te maken heb ben. De man gaf na enige drang toe een hennep kwekerij te hebben in zijn woning in de Regge- straat. Op zolder is de kwekerij later die avond nog ontruimd. De ver dachte is vastgezet voor verder onderzoek. Heb je een reactie of tip? Mail naar redactie@pzc.nl BRUINISSE Oudheidskamer: Ex positie Schilderijen Annie Scheerme- ijer; BURCH-HAAMSTEDE Dorpshuis de Schut- se, 10.30 uur: Yoga; 19.30 uur: Zangver eniging Zilt; 19.30 uur: Bridge; BURCHSLUIS Passagierschip De Onrust, 13.30 uur: Natuurvaartocht; DREISCHOR Trefpunt de Dors vloer, 18.30 uur: Mu ziekvereniging Cres cendo KERKWERVE Dorpshuis 't Zuudènde, 13.00 uur - 17.00 uur: 't Wienkeltje; 13.30 uur: Meer be wegen voor oude ren; 17.30 uur: Zumba Kidz; 18.00 uur: Bel- lydance; NIEUWERKERK Ons Dorpshuis, 18.00 uur - 21.00 uur: Zumba; NOORDCOUWE Dorpshuis,19.30 uur: Klaverjas/ jokeravond; RENESSE Dorpshuis 9.00-12.00 uur: schil derclub; 13.30 uur Biodanza voor se nioren; 19.30 uur: Biljarten; SIRJANSLAND Natuurgebied Dijk- water, 19.30 uur: Staatsbosbeheer, ex cursie over Orchi deeën van Dijkwa- ter; SCHARENDIJKE Port Zélande, 12.00 uur: Rondvaart Gre- velingen Rederij De- nick ZIERIKZEE Pontes Pieter Zee man, 11.00-16.00 uur: Actie 'Pontes Pieter Zeeman helpt Nepal'; Sint Lievensmon- stertoren: Expositie Silhouetten tegen het licht; Pleingoed pop-up architec tuurproject; Havenplein, 9.00-16.00 uur: Weekmarkt. Giftige plant rukt snel op door Esme Soesman ZIERIKZEE. Boer Kees Hanse uit Zierikzee luidt de noodklok over het op Schouwen-Duiveland in snel tempo oprukkende plantje Ja cobskruiskruid. Enkele van die plantjes in het hooi kunnen al do delijk zijn voor dieren. Nadat het jaren geleden voor het eerst in Plan Tureluur opdook, is de plant steeds vaker ook elders te zien. Staat de gele plant in de wei te bloeien, dan grazen dieren er om heen. „Maar als het afgemaaid en gedroogd in het hooi terechtkomt dan eten ze het gewoon op." De plant verliest dan zijn geur, kleur en smaak waardoor dieren het niet meer als giftig herken nen. „Vorig jaar heb ik het zelf met een hobbygeit meegemaakt. Dat beest was op sterven na dood. Daar schrok ik zo van dat ik dacht: dat moet breder bekend worden. Want landbouwers worden er wel op geattendeerd, maar er zijn ook veel mensen met hobbydieren." Ook in het verleden kwam je her en der weieens Jacobskruiskruid tegen. „Maar dan in kleine aantal len", weet Hanse. De plant moet snel worden bestreden omdat de zaadjes zich via de wind makke lijk verspreiden. Hanse, die voor de Partij voor Zeeland in het waterschap zit, heeft de kwestie namens zijn par tij ook bij het waterschap aan de orde gesteld. Voor boeren die dij ken pachten van het schap is het bestrijden van het Jacobs Kruis- kruid met een rugbus 'ondoenlijk' geworden. „Je vindt het plantje echt over al." Als er niet met een spuitkar ge spoten mag worden, vreest Hanse dat boeren de dijken terug gaan ge ven aan het waterschap. Eén be spuiting per jaar is volgens hem af doende. „Ik vind dat je de omge ving niet met zo'n woekerend plantje kunt belasten." Wat Hanse betreft, wordt ook ingegrepen in Plan Tureluur om dat 'de biodiversiteit van dit ge bied van een heleboel plantjes naar nog één plant verandert'. „Dit zou kunnen door te spuiten met groeistof, maar dit in een na tuurgebied! Het kan ook door te schoffelen. Ik ben benieuwd hoe veel mensen hierop reageren als er een oproep van Natuurmonu menten komt." P Jacobskruiskruid door Annemarie Zevenbergen ZIERIKEE De Veiligheidsregio Zee land wil in de kuststrook van Schouwen-Duiveland een kleine tankautospuit, een zogenoemde TS 2, inzetten tijdens het toeris tisch seizoen. Het voertuig, bemand door twee manschappen, kan snel uit rukken op 112-meldingen (first responder). Veiligheidsregio Zee land (VRZ) wil er twee aanschaf fen, speciaal 'samengesteld' voor Zeeland. De tweede komt in de kazerne van Domburg te staan. Die post sluit door samenvoe ging met Oostkapelle. Schouws burgemeester Ge rard Rabelink wil nog niet te veel ingaan op de plannen van de VRZ op Schouwen Duive land. „De situatie hier is heel an ders dan in de gemeente Veere. Het wordt hier een mobiele post." Woensdag 3 juni licht de RVZ de gemeenteraad in tijdens een informatiebijeenkomst. Een dag later buigt de commissie sa menleving en bestuur zich over 'Maatwerk in Brandweerzorg' van de VRZ. Die is al geruime tijd bezig bezig met een reorgani satie van de brandweer in Zee land. Het totale plan moet een blauwdruk worden voor de hulp verlening in de provincie de ko mende decennia. Woordvoerder André Willem- stein van de VRZ: „Die TS wordt van het voorjaar tot het najaar in gezet in de Schouwse kust strook, die moet de eerste slag kracht vormen. Voor Zeeland wordt een eigen TS 2 ontwik keld." In juli neemt het alge meen bestuur van de VRZ een besluit over het Maatwerk in Brandweerzorg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 70