Stop of flop 'Wild' een echte vrouwenfilm? Batsashvili opent klassieke zomerreeks 2 Muziekpodium Zeeland Paul en >lemio de Nootjer De ernstige ziekte van Paul de Nooijer was liet vertrekpunt van Half the horizon. Toch reikt het resultaat veel verder dan dat. En het is zeker geen zware of trieste voorstelling geworden. &D00R ROLF BOSBOOM Wekelijks vraagt de redactie aan bezoekers wat zij vonden van een voorstelling of concert. In deze film werd zoveel gezegd dat ik nog eens wilde horen Uitgezaaide prostaatkan ker, luidde de onheilstij ding die Paul de Nooijer (71) ontving. Gezien het persoonlijke karakter van het indrukwekkende oeuvre dat hij samen met zoon Menno (48) heeft opgebouwd, was het bijna onvermijde lijk dat dat gegeven ook in een van hun projecten zou opduiken. Dat gebeurt in de voorstelling Half the horizon, die het in Baarsdorp geves tigde kunstenaarsduo samen met blok- fluitist Erik Bosgraaf, gitarist Izhar Elias en de Zeeuwse geluidskunste naar Jorrit Tamminga heeft gemaakt. Ze oogstten daarmee al grote waarde ring elders in het land. De opvoering morgen in Goes is vooralsnog de enige in Zeeland. „De ziekte van Paul was in zekere zin wel de aanleiding, maar het is ze ker niet zo dat je naar een zware of trieste voorstelling gaat", zegt Menno de Nooijer. „Eigenlijk gaat deze vooral over verschillende vormen van reali teit." Als voorbeeld noemt hij dat te zien is hoe een specialist 'meneer Adams' (Paul de Nooijer) het slechte nieuws vertelt. „Paul staat dan in het licht. Als hij daaruit stapt, is hij niet meer me neer Adams. Het publiek vraagt zich In de Grote Kerk in Veere begint zondag de nieuwe klassieke zomerreeks van Muziekpo- dium Zeeland. Volgens directeur Willem Kni- knie één van de betere zomerseries in Neder land. „Er is veel variatie in stij len, van barok tot en met moderne klassieke muziek", aldus Willem Kniknie. „Een soort Ro- beco-serie op zijn Zeeuws, verzorgd door topmusici en op één van de mooiste locaties in Zeeland. De bezoekers, Zeeuwen en toeristen, kunnen van mei tot half oktober genieten van symfonische muziek en vooral kamermuziek. Er is ruimte voor gevestig de namen, maar ook voor jonge talenten. De kwaliteit staat voorop, maar ik weet dat het pu bliek ook houdt van di versiteit en avontuur." Kniknie is er van over tuigd dat dit seizoen één van de betere wordt. „Er musiceren musici die al eerder in Veere optra den en een terugkeer dubbel en dwars ver diend hebben, maar op het programma staan ook enkele opvallende nieuwe namen. Ik denk dan aan het openings concert door Mariam Bat sashvili, het duo Rosier/ Würtz, de broers Jussen, het Van Baerle Trio, Ca- pella Amsterdam, Dor- othée Oberlinger met Ensemble 1700 en Dana Zemstov. De Georgische Mariam Batsashvili is pas 22 jaar en werd vorig jaar de winnares van het tiende Franz Liszt Piano concours in Utrecht." Dat Batsashvili vooral werken van Liszt speelt, zal niemand verwonde ren. Batsashvili won eer der al prestigieuze prij zen en heeft volgens de kenners een weergaloos toucher. Ze was de eer ste vrouw die het Liszt- concours won. Liszt schreef razend moeilijke pianomuziek. De techni sche vaardigheid die violist/componist Paga- nini eiste van de uitvoer ders, eist Liszt van de pianisten. Maar naast de enorme techniek wordt ook verwacht dat er mu zikaal correct en met emotie wordt geïnterpre teerd. Mariam Batsashvi li studeerde aan de E. Mi- keladze Central Music School in Tbilisi en aan de Hochschule fur Mu- sik Franz Liszt in Wei- mar. Zondag speelt zij Sarabande en Chaconne, gebaseerd op thema's uit Almira van Handel en bewerkt door Liszt. Daar na vertolkt zij Bénédic- tion de Dieu dans la soli tude, Tarantella, de Hon gaarse rapsodie nr. 13 en de Sonate in b van Liszt. -> Mariam Batsashvili, zondag 31 mei, Grote Kerk in Veere. Aanvang: 15.30 uur. -> Marieke van Dijk (40) Middelburg, docent drama en zang WAT: Film 'Wild'. WAAR: Cinema Middelburg in Kloveniersdoelen. WANNEER: vrijdag 22 mei. Film binnenkort in 't Beest, Goes. Marieke van Dijk: „Ik kwam voor de tweede keer. Ik heb de film vorige week ook al ge zien. Ik vond hem heel aangrijpend. Er werd zoveel in gezegd dat ik nog eens wilde ho ren... En ik wilde hem graag aan andere la ten zien; die heb ik nu meegenomen. De film gaat over rouwen om je moeder en over andere onderwerpen die in mijn leven spelen. Het is een uitnodigende film, niet sentimenteel, met mijn favoriete actrice. Ik hou ook van wandelen. Ik zou zo'n tocht ook wel een keer willen lopen, in m'n eentje." IETS DRAMATISCH LEIDT Mariam Batsashvili

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 54