'Roundup niet verbieden om onderbuikgevoel' 4 VANDAAG Clandestiene handel in sigaretten floreert De productie van namaaksigaretten is big business. Semi-professionele fabriekjes hebben vrij spel. ROTTERDAM. De productie van ille gale sigaretten is geen hobby van amateurs die wat aanrommelen in tochtige schuurtjes. Dat valt wel op te maken uit de fabriekjes die afgelopen jaren in Nederland zijn opgerold. In 2014 waren dat er drie: in Giessen, Aalsmeer en Gonsveld. In loodsen bleken com plete productielijnen met moder ne machines te staan. Sigaretten zijn kwetsbare pro ducten, dus luistert de klimaatbe heersing nauw. Om de tempera tuur en luchtvochtigheid op peil te houden, waren de wanden in een van de opgerolde fabrieken volgestapeld met pakken zaagsel. Aan het plafond hingen ventilato ren. Bij een ander fabriekje was boven het bedrijfspand zelfs een slaapruimte voor het personeel. Het gros van de 84,9 miljoen si garetten die vorig jaar in beslag ge nomen zijn, was volgens de FIOD bestemd voor Groot-Brittanië, waar voor een legaal pakje Marl boro 12 euro neergeteld moet wor den. Verstokte rokers die ze voor de helft van de prijs bij een straat handelaar of onder de toonbank van een nachtwinkel kopen, we ten zo heel wat geld uit te sparen. Nederland is voor criminele bendes altijd al een aantrekkelijk doorvoerland voor illegaal rook waar geweest. Net als België trou wens, zegt Luk Joossens, tabaksex pert van de Belgische Stichting te gen Kanker. „Via de havens van Rotterdam en Antwerpen worden sigaretten van buiten Europa door gevoerd naar landen met nog ho gere accijnzen, zoals Engeland. Omdat de controles aan de buiten grenzen van de EU zijn ver scherpt, verschuift de productie naar landen binnen Europa." In de haven werden afgelopen jaar slechts drie partijen sigaret ten in beslag genomen, elders in het land waren dat er (inclusief de vangsten bij de drie opgerolde fa briekjes) 23. Fors meer dan de ja ren ervoor, toen opsporingsdien sten 15 (2013) en 6 (2012) partijen in beslag namen. Het aantal siga- BW 4.4-jsUïn 1-4 i4i i'i Het is een allesdoder, ontwikkeld om gewassen in de landbouw te verlossen van ongewenst groen. Maar Roundup doet het ook goed als verdelger van mos en ander on kruid in tuinen en op terrassen. Er is alleen één probleem: er hangt al jaren een zweem van ge vaar rond het middel. De werkza me stof glyfosaat zou mogelijk kanker kunnen veroorzaken. Maar: dat is nooit bewezen, stel len WD en CDA aan de voor avond van een debat over het mid del. „De VS deed al onderzoek, net als de Wereldgezondheidsorgani satie en de Europese Unie. Nooit kwam onomstotelijk vast te staan dat het schadelijk is", stelt WD-Kamerlid Helma Lodders, zelf ook regelmatig in de weer met een gietertje Roundup. „Gaan we nou op basis van onderbuikge voel een middel verbieden? On kruid moeten we aanpakken, maar betutteling tot achter de voordeur ook." Staatssecretaris Wilma Mansveld (Milieu, PvdA) is volgens CDA'er Jaco Geurts 'de weg kwijt'. „Te veel augurken kun nen volgens het Internationaal Agentschap voor Kankeronder zoek ook kanker veroorzaken. Dat ligt aan de hoeveelheid. Je moet er wel verstandig mee omgaan", vindt hij. „Vele honderden publi caties vinden geen bewijs dat gly fosaat kanker veroorzaakt. Natuur lijk moeten we zo min mogelijk van dit middel gebruiken. Maar wat zijn de alternatieven? Daar over geeft Mansveld niet thuis." Een verbod is er nog niet, wel moet de verkoop aan particulieren eind 2016 gehalveerd zijn, besloot Mansveld vorig jaar. Ook is vanaf 2016 een verbruiksverbod inge steld; dan mag het niet meer wor den toegepast om het terras on- kruidvrij te maken. Lodders: „Hoe gaat ze dat handhaven?" Teveel aurgurken eten kan ook kanker veroorzaken, relativeert CDA-Kamerlid Geurts de risico's van Roundup Webshops bieden het middel nog volop aan, met de wervende tekst 'veilig voor mens en dier'. Het gaat voor de partijen die juist vóór een verbod zijn allemaal niet snel genoeg. „Laten we die troep verbieden", zegt Groen- Links-Kamerlid Rik Grashoff. Vol gens hem verschuilt Mansveld zich achter juridische regels. Ook gemeenten mogen vol gend voorjaar onkruid niet langer bestrijden met Roundup. De ge meente Purmerend becijferde al dat het wegborstelen van onkruid 370.000 euro extra gaat kosten. Wegbranden kost 478.000 euro meer. De rekening voor die kosten van gemeenten komt uiteindelijk op het bordje van de belastingbeta ler, vreest de VVD. "l ViditiHJhES rettenvangsten in de haven daalt juist licht. Binnen de Europese grenzen hebben clandestiene fabrikanten volgens Joossens vrij spel. Met een bak geld kunnen criminelen ma chines bemachtigen - soms afdan kertjes van tabaksfabrikanten die afgelopen jaren fabrieken hebben moeten sluiten. Op de invoer van ruwe tabak en andere grondstof fen, zoals ingrediënten voor fil- ters, is geen controle. De FIOD durft op basis van de inbeslagnames niet te bevestigen dat in ons land een verschuiving plaatsvindt van doorvoer naar clandestiene sigarettenproductie. „We zien alleen wat in beslag wordt genomen, niet wat buiten ons zicht illegaal wordt geprodu ceerd en verhandeld", aldus een woordvoerster. Het is niet zo dat recent strenger op illegale produc tie van peuken is gecontroleerd dan daarvoor, zegt ze. Nederland is beslist niet de eni ge thuishaven van illegale roker tjes in Europa. In Oost-Europese landen zijn veel meer clandestie ne fabriekjes, zegt Joossens. „In Po len is het een bekend probleem. Hoe zwakker het rechtssysteem en hoe groter de corruptie, des te meer illegale sigarettenhandel er plaatsvindt. Om de illegale produc tie aan te pakken, heeft Polen ac cijns ingevoerd op ruwe tabak. Dat zou ook de EU moeten doen." Dankzij de illegale handel lo- pen overheden inkomsten mis. Voor elk legaal verkocht pakje peu ken belandt in Nederland pakweg 4,50 euro aan belasting en accijns in de schatkist. De tabaksbranche heeft zoveel last van goedkope illegale concur rentie dat ze zelf meewerkt aan de bestrijding ervan. Zo traint Philip Morris douaneambtenaren hoe zij illegale Marlboro van echte kun nen onderscheiden. Bij die rol zijn wel vraagtekens te stellen. In het verleden bleken verschillende gro te fabrikanten zelf betrokken bij smokkel. Zo trof Philip Morris in 2004 een schikking van 1 miljard euro met de Europese Unie om een rechtszaak te ontlopen over het ontduiken van accijnzen. door Annemieke van Dongen :»-M 't" door Hanneke Keultjes DEN HAAG. Roundup, het tovermid del dat zo snel en makkelijk zelfs het meest hardnekkige onkruid ver delgt, moet volgens een Kamer meerderheid worden verboden. On zin, vinden VVD en CDA. Ze noe men het 'betutteling tot achter de voordeur.' "o 6un| e\ b isneo 'MO LUS Goedkope peuk goudmijn voor illegale producent De douane deed in september een recordvangst van zestien miljoen namaak- ■merksigaretten. foto ANP/Robin Utrecht Vorig jaar werden in ons miljoen namaaksigaretten genomen. Het grootste daarvan was bestemd voor Groot-Brittannië.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4