Zelfs Griffioen heeft nog wensen Verhalen over heling en historie in Stadhuis Audities voor podia Vlissings wijkenfeest Vier symposia over historie van Vlissingen 'Hulp uitgeprocedeerde asielzoeker gaat door* WALCHEREN 7 Later is allang begonnen. Dus denken overal wij ken en dorpen na over de toekomst. De Middelburg se wijk Griffioen houdt zaterdag een themamiddag over 'de wijk van de toekomst'. „Je hoeft niet overal alles zelf te bedenken. We kunnen leren van elkaar." Dat zal buurtbewoner Remco van den Berg zaterdag graag nog een keer zeggen. Neem nou Speel hof Hoogerzael, waar hij vrijwilli ger is. „Dat is er gekomen dankzij initiatief van de bewoners. Wat wij hier gedaan hebben, daar kun nen anderen van leren. En omge keerd zijn er elders ideeën die wij kunnen overnemen." Het is het eerste symposium in een reeks van vier, waarin ge renommeerde deskundigen ze ven eeuwen Vlissingen bespre ken. Bij het eerste symposium, over de middeleeuwen zijn dat de hoogleraren Peter Henderikx en Arjan van Dixhoorn en de schrijvers Peter van Druenen en Jan Kuijpers. De drie andere sym posia gaan over bouwen, onder nemen en oorlog. Ook daar ne men kenners het woord. Niet de dure hotemetoten uit het land, aldus organisator Ad Tramper, Weinig wijken hebben zo'n ac tieve buurtvereniging. En weinig wijken beschikken over zo'n breed aanbod van voorzieningen om het jong en oud naar de zin te maken. Van scholen tot zorgap- partementen, van winkels tot een een speelhof tot een Beweegpad voor stramme senioren. De Griffi oen lijkt allang klaar voor de toe komst. „We hebben hier inderdaad wel een participatiesamenleving in het klein", erkent Van den Berg. „Met een grote groep en thousiaste mensen. Veel mensen kennen elkaar. Dan zorg je ook sneller voor elkaar als het even iets minder gaat." Marien Boonman behoort tot die groep actieve buurtbewoners. Bovenaan zijn wensenlijst voor de toekomst prijkt een wijkcen trum annex zorgcentrum met een dokter, een tandarts. „Eender de van de wijkbewoners is 65 jaar of ouder. Dat zal alleen maar toe nemen." Hij maakt zich boven dien zorgen over de inzet van vrij willigers. „Jongeren willen dat niet meer. Zij moeten langer wer ken én meer doen als mantelzor gen Dan houdt het een keer op. Ook met de voorzieningen." Clarina Vuijk is met haar kin deren vaak in Speelhof Hooger zael te vinden. „Dit is een belang rijke ontmoetingsplek voor men sen uit de wijk." Ze zou later best vrijwilliger willen worden, als haar kinderen van 3 en 6 wat ouder zijn. „De Griffioen is een De SP wilde weten hoe de ge meente omgaat met uitgeproce deerde asielzoekers nu de rege ring heeft besloten dat zij alleen opgevangen mogen worden in vijf steden in het land. De lande lijke bed-, bad- en broodregeling is 'strijdig met artikel 1 van de Grondwet', stelde fractievoorzit ter Jeroen van Dijen. „Daarin staat dat iedereen die zich in Ne derland bevindt, in gelijke geval len gelijk behandeld wordt. De gemeente moet de Grondwet handhaven en als landelijke be- prima wijk, rustig en vriendelijk. Er zijn wel te weinig winkels. En buiten de Speelhof ook te weinig speelplekjes." Mensen zijn eigenlijk nog be langrijker dan voorzieningen voor een toekomstbestendige wijk of dorp, vindt Van den Berg. „Voor de Griffioen geldt dat we kunnen doorgaan op de ingesla gen weg. Dat is gemakkelijk, maar juist ook moeilijk. Want daar heb je mensen voor nodig. Continuïteit is van wezenlijk be lang. Vrijblijvendheid hoort bij vrijwilligerswerk, maar je mag best ook een soort verplichting opleggen: mensen mede verant woordelijk maken. Als je zo'n Speelhof echt zo leuk vindt, nou, help dan mee." sluitvorming daarop haaks staat, moet zij die niet uitvoeren." Szarafinski (PvdA) wees erop dat de Vereniging van Nederland se Gemeente van de regering tot 1 november de tijd heeft gekre gen om te bezien hoe de bed-, bad- en broodregeling ingevuld kan worden. „Zolang dat overleg loopt, dus tot 1 november, gaan wij bij de opvang van uitgeproce deerde asielzoekers door op de huidige manier. Wij bieden in el ke afzonderlijke situatie maat werk. Dus soms is dat opvang of woonruimte, soms gaat het om het brood-aspect en dan kan het gaan om een regeling met de Voedselbank Walcheren." Verder gebruikt Middelburg collectieve voorzieningen om uit geprocedeerde asielzoekers te helpen, zei Szarafinski. „Dit vin den wij de enig juiste en meest humane manier." Verhalen over de levensveran- derende medische zorg die Vlis- singse specialisten en verpleeg kundigen naar Ambon brengen, maar ook over de levens die de Vlissingers en de Molukkers de af gelopen decennia hebben gedeeld. In de Praethoek kan vrijdagavond iedereen met zijn fotoboek en her inneringen terecht. Rasvertellers Jos Broeke en Theo de Badts, de weerman en de stadsgids, nemen het voortouw. In de voorhal wordt in foto's het verhaal van de Molukkers in Vlissingen vanaf 1951 verteld. Nog een expositie laat iets zien van het werk dat de SSVA mogelijk maakt op Ambon; drieduizend operaties op het gebied van urologie, oog heelkunde en plastische chirurgie en heel veel kennisoverdracht. Er is een modeshow, gitarist Rudi de Queljoe van de bands Dra gonfly, Massada en Brainbox speelt, er wordt gedanst, gegeten en gedronken. Het feest duurt van 19.00 tot 23.00 uur. Toegang is gra tis; donaties zijn welkom. Tot vorig jaar was het feest op het schoolplein van De Houttuyn, maar dat ging niet meer, vertelt Jerry de Keirsmaker van de wijk- vereniging. „We rekenden op dui zend bezoekers, het werden er drieduizend." Het feest opent met het thema Vlissingen 700: op de mountainbi- kebaan bij het CSW-college wordt een stadsmuur gebouwd. In de school richt het Gemeentearchief een expositie in en stichting Alde- gonde geeft lezingen. Buiten zijn kinderspelen, een roofvogelshow, foodtrucks, straattheater en een draaimolen. Er zijn twee podia: één voor lokale artiesten, het ande re voor nieuwe talenten uit de Vlissingse wijken. Die kunnen vrijdag 19 juni auditie doen in po dium De Piek. De winnaar wordt VIP op de festivaldag. maar deskundigen die allemaal wel wat met Zeeland hebben. „Ie dereen haalt voorbeelden aan die voor alle bezoekers herkenbaar zullen zijn. Het van Dishoeck- huis, de boulevard, de mariniers kazerne." Volgens de stadsarchivaris, die zich als rechtgeaarde Zeeuw zelden uitdrukt in superlatieven, is de viering van 700 jaar Vlissin gen tot nu toe 'best aardig ge lukt'. „De aftrap op 2 april was heel mooi en ik ben blij met het geschiedenisboek van Peter van Druenen. Vlissingen heeft toch een geschiedenis waar je u tegen zegt, met hoofdletter U zelfs, maar dan moet je daar wel wat mee doen." DONDERDAG 28 MEI 2015 Speelhof Hoogerzael omvat een droge en natte speeltuin, moestuintjes en een kas met horeca. Het is een geliefde plek voor buurtbewoners, jong en oud, en draagt daardoor bij aan de saamhorigheid in de wijk. Ook Middelburgers uit andere wijken komen er graag, foto Ruben Oreel door Maurits Sep door Wendy Wagenmakers VLISSINGEN. De middeleeuwen waren wel meer dan een tijdvak waarin ridders eikaars koppen af hakten. Zeker in Vlissingen. Dat wordt vrijdag uitgelegd tijdens een symposium in het kader van Vlissingen 700. door Maurits Sep MIDDELBURG. Uitgeprocedeerde asielzoekers kunnen in Middel burg vooralsnog blijven rekenen op passende steun en opvang. Dat heeft wethouder Saskia Szara- finski gisteravond gezegd in ant woord op vragen van de SP. VLISSINGEN. Het draait allemaal om verhalen, vrijdagavond in de Stad huishal in Vlissingen, bij het evene ment dat de Stichting Samenwer king Vlissingen Ambon (SSVA) de jarige stad aanbiedt. door Claudia Sondervan VLISSINGEN. De Burendag van wijk- vereniging Bossenburgh groeit dit najaar uit tot een Festival der Cultu ren. Het feest, zaterdag 26 septem ber op het Weijevlietplein, moet in woners van de wijken Bossen burgh, Westerzicht, Papegaaien burg, Lammerenburg en West-Sou burg een gevoel van verbonden heid geven. www.festivalderculturen.nl De symposia zijn op 29 mei, 26 juni, 25 september en 28 oktober in het stadhuis van Vlissingen. Entree: vijf euro. Aanmelden: activiteit@spui.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 39