Reimerswaal wil dat regering wacht Kies het mooiste met plannen voor hoogspanningslijn gebouw van Zeeland 4 ZEELAND Raad van State geeft Hulst gelijk Ontsnappen uit een grote, lichte en vooral verwarrende Een kamervol aanwijzingen, hangsloten en objecten die te maken hebben met muziek. Het doel: binnen zestig minuten ontsnappen uit de afgesloten kamer. Uitspraak van Raad van State maakt definitief einde aan dreigende bouw van twee grote varkensstallen bij Hengstdijk. Samen met mijn vriend, zusje en haar vriend waag ik me aan een nieuwe hy pe: een escaperoom. In het centrum van Middelburg opende twee weken geleden de tweede es cape room van Zeeland, en ook de tweede in Middelburg. Daar zitten we dan, achter slot en grendel. Vijf minuten geleden deed eigenaar Patrick Gabriëlse de deur achter ons dicht. Een dui delijke uitleg kon hij niet geven, de bedoeling is namelijk om zélf verbanden te leggen en de codes te kraken. Moet je hier dan echt slim voor zijn, vroeg ik nog. Maar nee, een reken- of talenknobbel is niet nodig. Het komt aan op lo gisch nadenken en verbanden leg gen tussen alle voorwerpen en op lossingen. Gabriëlse en een medewerker van de escaperoom houden ons in een naastgelegen ruimte conti nu in de gaten. In de escaperoom hangen verschillende camera's en een microfoon. Als zij zien dat we helemaal vastlopen, zullen ze aan wijzingen geven. „Maar je snapt: hoe minder aanwijzingen, hoe be ter." De eerste vijf minuten is het vooral oriënteren. Het thema van deze kamer is muziek. In totaal zijn er achttien opdrachten in de kamer. Er staan elpees, er is een cd-speler, overal hangen klokken en er staan koffertjes met cijferslo ten. In de hoek ontdek ik een prul lenbak. Dit is geen gewone ka mer, dus ook die wordt uitge breid onderzocht. Overal kunnen zich aanwijzingen bevinden. Dan vinden we een sleuteltje. Ja! Hij lijkt ergens op te pas- ESCAPEROOMS HULST Inwoners van Hulst hoe ven niet langer bang te zijn voor een roze invasie. De Raad van Sta te bekrachtigde gisteren een eer der besluit van de rechtbank, waardoor de bouw van twee grote varkensstallen in de buurt van Hengstdijk en Vogelwaarde defini tief niet doorgaat. Van wethouder Diana van Dam me mocht de vlag gisteren wel uit. „Ik ben heel blij dat de zaak na 21 jaar tot een goed einde is ge bracht. Dat we er met zijn allen - actiegroep, raadsleden, college en advocaten - in zijn geslaagd om de roze invasie tegen te houden." Van Damme had dinsdagavond tijdens de vergadering van de com missie Ruimte nog gemeld dat de Raad van State nog zes weken de tijd nam om tot een oordeel te ko men. Maar woensdagmorgen stond de uitspraak onverwachts op de site van het Haagse rechtscol lege. De drie rechters waren eind maart nog uiterst kri tisch naar zo wel de raadslie den van de ge meente als die van de varkens- boeren. De Bra bantse varkensboe- ren meenden dat zij met in 1994 afge geven bouwvergun ningen nog steeds een stal mochten bou wen. Zij tekenden dan ook bezwaar aan tegen be sluiten van het Hulster gemeente bestuur om aanvragen voor (nieu we) milieuvergunningen niet in behandeling te nemen en de oude bouwvergunningen in te trekken. De Raad van State oordeelt nu dat de gemeente de juiste beslui ten heeft genomen. Advocaat Jo- han van Groningen van de var kensbedrijven Welvaarts en Lavrij- sen betoogde dat de bouwvergun ningen van 1994 niet alleen goed waren voor het bouwen van twee varkensstallen aan de Rummers- dijk en de Campensedijk, maar ook het 'beoogd gebruik' van de stallen betrof. De varkensboeren zouden dus, volgens het pleidooi van Van Groningen, geen extra verguningen nodig hebben voor een spoel- en laadplaats, opslag van bluswater en een installatie voor het afzuigen van mest. De advocaat won de Raad van State niet voor zijn betoog. De Raad stelt dat het 'gebruiksover- gangsrecht' alleen geldt als er ook daadwerkelijk stallen waren gebouwd toen het oude bestemmingsplan nog gold. In het huidi ge bestemmingsplan is er geen enkele mogelijkheid voor intensieve veehou derij. Advocaat Van Groningen noem de het 'slecht nieuws' voor zijn cliënten. Bestude ring van de uitspraak moet uitwijzen of er nog een 'grondslag' is om een schadeclaim in te die nen. SlHTfllSlYOD In een motie die dinsdagavond unaniem is aangenomen staat dat eerst de Energienota die eind dit jaar verschijnt, moet worden afge wacht. Daarin wordt duidelijk hoe de energiebehoefte zich ontwik kelt en of alle opgewekte stroom goed kan worden afgevoerd. Ook stelt Reimerswaal dat alle mogelijke alternatieven om de stroom van het nieuwe windpark voor de kust van Walcheren (windpark Borssele) moeten wor den onderzocht. De motie van CDA, PvdA en Christenunie werd ingediend bij de behandeling van een inspraakreactie van de Zeeuw se gemeenten waar de nieuwe stroomsnelweg is gepland. Pas na veel overleg en aanpas singen konden ook de andere par tijen zich vinden in de oproep. Zo vonden VVD en SGP het eigenlijk nog te vroeg om nu al stelling te nemen. Leefbaar Reimerswaal vond te tekst te zwak en voegde er aan toe dat behalve een stroomka bel door de bodem van de Wester- schelde ook de mogelijkheid moet worden onderzocht om de opge wekte elektriciteit via het bestaan de windpark Zeebrugge af te voe ren. Dit omdat het grootste deel van de elektriciteit toch al naar België zou worden geëxporteerd. Wethouder Jaap Sinke atten deerde de raad erop dat de ge meente vier a vijf ton aan leges misloopt als ze niet besluiten mee te werken aan het project. Dat le verde hem kritiek op van raadsle den die de gezondheid van bur gers belangrijker vinden dan het geld. Daar was Sinke het mee eens. „Als we dit project met een half miljoen euro konden afko pen, deden we dat vandaag nog." GOES. Doe mee aan de verkiezing van het mooiste gebouw van Zee land 2015! U kunt dat doen door op de site www.pzc.nl/mooistegebouw een stem uit te brengen op één van de vijf genomineerde gebouwen. U kunt stemmen tot zaterdag 20 juni, 12.00 uur. Op de Zeeuwse Dag van de Ar chitectuur 2015, zaterdag 20 juni, wordt de winnaar bekendge maakt. Dat gebeurt in Goes, in de voormalige Chryslergarage aan de Amundsenweg 37. Naast eeuwige roem en een trofee heeft Logus Bouwmaterialen een geldbedrag beschikbaar gesteld voor de geluk kige winnaar. De volgende in 2014 opgelever de gebouwen komen voor de uit verkiezing in aanmerking: - Meekrapstoof aan de Oost straat in Kapelle, gebouwd in 1871; het complex heeft vorig jaar een metamorfose ondergaan. - Brasserie BLVD op de boule vard in Vlissingen. - Duinvilla met rieten kap in Oostkapelle. - Langhuis: vrijstaande woning in Kattendijke. - Clubgebouw HSD/Sportclub in Zierikzee. De prijsuitreiking in Goes wordt gecombineerd met een pre sentatie van Zeeuwse architecten en bouwbedrijven. Geen grote stallen voor varkens Escaperoom is door Joanne Karkdijk Escaperoom Middelburg vind je aan de Stroopoortgang 3 in Middelburg. Boekingen voor 2 tot 9 personen en meer informatie: www.escaperoom- middelburg.nl. Voor vier personen betaal je 74 euro. Kamer 51 is gevestigd aan Nederstraat 31 in Middelburg. Boeken voor 3 tot 8 personen en meer informatie: www.escaperoom-zeeland.nl. Voor vier personen betaal je 76 euro. Op www.all-escaperooms.nl staat een overzicht van alle escaperooms in Nederland. door René Hoonhorst De deelnemers verlaten na hun ontsnapping de Escaperoom. door Joeri Wisse KRUININGEN. Reimerswaal roept mi nister Kamp, Tennet, de Tweede Ka mer en alle andere betrokken be stuurders op om de plannen voor een nieuwe 380kV-hoogspannings- leiding tussen Borssele en Rilland even in de ijskast te zetten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 36