Oude steden hebben een jongere bevolking m ZEELAND 3 Monumentensteden hebben grote aantrekkingskracht ii Monumentale steden zijn erg in trek Onderneemsters verkiezen sfeer van oude binnenstad boven moderne meubelboulevard. Het is jammer dat huizen niet kun nen praten, want het statige huis op de hoek van de Londensekaai en de Segeerstraat in Middelburg heeft vast heel wat meegemaakt. Dat is precies wat Emma Ver beek zo leuk vindt aan het monu- mentenpand, waar ze samen met compagnon Judith Dalman woon accessoire-winkel 'Lievelings' heeft gevestigd. Het winkelpand wordt volgens de website www. middelburgdronk.nl al in 1570 ge noemd. Toen was het een herberg. Nog altijd herinnert het opschrift 'Biercomptoir' boven de monu mentale voordeur aan dat verle den. Anno 2015 is het een winkel waar kleurijke, enigszins nostal gische hebbedingetjes te koop zijn. „Vandaar ook de winkel- naam: Lievelings. Omdat het stuk voor stuk dingen zijn waar we blij van worden", verklaart Verbeek. Van achter de kassa kijkt ze uit over de gracht met woonboten. Die vóór de winkel is kunstig om getoverd tot drijvende tuin, met beplante wc-potten en alles waar verder maar een plant in kan. Verbeek en haar compagnon vielen allereerst op de locatie en het aanzicht van het pand. „We zijn allebei dol op oude pandjes. Ze hebben een karakter. Het is net als wanneer je iemand leert ken nen: het klikt of het klikt niet." De eerste keer dat ze binnen stapten, waren de gordijnen dicht en was het donker. Op de vloer la gen resten tapijt. „Het zag er niet erg aantrekkelijk uit. Maar toen we de gordijnen openden en het licht binnenstroomde, waren we verkocht." Op de balie bij de kassa ligt de 'kleinestraatjesfolder'. Middel burg, zie je door de folder blade rend, hééft het: een stadshart van kronkelende straatjes waarin je te gen verrassende winkeltjes en woonhuizen aanloopt, veelal ge vestigd in een monumentaal pand. Het zijn stuk voor stuk ver borgen schatten, wachtend op ont dekking. Dat is wat mensen leuk vinden, zegt Emma Verbeek: „Winkelen in zo'n onpersoonlijk ABC-complex of De Mortiere - nee, voor mij niet. Ik zoek sfeer." De uit Keulen afkomstige Ben Budda, op vakantie in Zeeland, zegt het ook: „Ik verafschuw wa renhuizen en winkelcentra. Te veel licht, te veel lawaai, geen ka rakter." Verbeek woont zelf in een huis uit 1937. Nog geen monument, maar het heeft wel die zo gewaar deerde sfeer. „Comfort is natuur lijk ook belangrijk, maar sfeer staat toch bovenaan mijn prioritei tenlijstje. Oude panden, zeker mo numentenpanden, zijn allemaal uniek. Ze hebben afgesleten trap pen waar van alles is gebeurd. Ze hebben een verhaal. Dat vind ik mooi." De absolute koploper is Am sterdam. Middelburg en Goes worden wel genoemd in het lijst met de 25 monumentale steden in Nederland, maar omdat ze niet tot de vijftig grootste gemeenten behoren zijn de ontwikkelingen in deze Zeeuwse steden niet mee genomen in de Atlas. Mark Faasse, voorzitter van de afdeling Zeeland van de make laarsvereniging NVM, zegt dat het landelijke beeld ook voor Zee land opgaat. Middelburg en Goes doen het op de onroerendgoed markt beter dan Vlissingen en Terneuzen. Die stijging geldt niet Na Amsterdam, Maastricht, Leiden en Utrecht heeft Middelburg de binnen stad met de meeste rijksmonumenten, namelijk 1144. alleen voor monumentenpanden. Ook nieuwe panden in een histo risch centrum en de wijken erom heen doen het relatief goed. „Het heeft te maken met authentici teit. Bovendien spelen ook zachte factoren bij de keuze van een wo ning een rol", zegt Faasse. Het gaat niet alleen om hoeveel vier kante meter je krijgt voor je eu ro's, maar ook om de omgeving, de culturele meerwaarde die een stad kan bieden. „En dan zijn Goes en Middelburg in het voor deel ten opzichte van Terneuzen en Vlissingen." Oude steden met een karakter vol historisch hart hebben juist een jongere bevolking, blijkt uit de cijfers in de Atlas voor Ge meenten. Op Zeeuwse schaal geldt dat ook al zijn de verschil len minder groot. Het aandeel 65-plussers bedroeg in 2024 in (de gemeente) Middelburg 20,1 procent, in Goes, Vlissingen en Terneuzen was dat één of twee procent meer. Ook wonen in Middelburg relatief veel kinde ren. In 2014 was in de gemeente Middelburg 20,1 procent van de mensen ouder dan 65. In Terneuzen was dat 22,7 procent van de bevolking. DORDRECHT. Elk jaar legt de Atlas voor Gemeenten de maatlat langs de vijftig grootste gemeenten. Het onderzoek werd gisteren gepresen teerd. Dit jaar ligt de focus op erf goed. Monumentale binnenste den zijn vergeleken met steden die slecht bedeeld zijn met histori sche panden. De conclusie is dat monumentele steden erg in trek zijn. De bevolking groeit er snel ler en de steden vergrijzen min der snel. Dat heeft gevolgen voor de onroerendgoedmarkt. De waar de van woningen steeg er de afge lopen tien jaar met gemiddeld 8 procent, terwijl die in 'nieuwe' ste den daalde met 1,6 procent. DONDERDAG 28 MEI 2015 Dol op pandjes vol karakter door Ondine van der Vleuten Uitzicht vanuit de winkel Lievelings in Middelburg foto's Ruben Oreel Emma Verbeek: „Comfort is belangrijk, maar sfeer staat bovenaan." door Theo Ciele MIDDELBURG. Het blijft een indruk wekkend aantal: 1144 rijksmonu menten telt de stad Middelburg. De historische binnenstad is een toeristenmagneet van formaat. Maar dat niet alleen. Monumenta le steden doen het is veel opzich ten beter dan steden zonder die status, meldt de jaarlijkse Atlas voor Gemeenten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 35