1 Helft over te nemen bedrijven draait verlies Opdracht F Zo COLOFON Oldtimer Lader 2 ZEELAND Geld voor Awards Zondebok failliet Zorginstelling ZorgSaam heeft provincie nog geen hulp gevraagd COMMENTAAR Middelburg en Goes staan op een mooie plaats op de lijst van monumentale steden. Door hun eigen sfeer hebben die een grote aantrekkingskracht. Dat biedt kansen. Zeker voor Middelburg dat meer dan dui zend monumenten telt. Want dit soort binnensteden trekt volk. Toeristen, bewoners, bedrijfjes. De vergrijzing is er minder. In Zeeland bestaat de neiging om veel aandacht te vestigen op de rust en de ruimte. Onderzoek van de Atlas voor Gemeenten en er varingen van Zeeuwse makelaars geven nu aan dat de historische centra van Middelburg en Goes groeimagneten zijn. Dat effect moet Zeeland goed benutten. De conclusies uit de Atlas zetten aan tot vooruitdenken. Als die oude binnensteden het nu zo goed doen, hoe zit het dan in de toe komst? Hebben we dan ook mooie oude binnensteden in Ter- neuzen en Vlissingen? Dat kan, maar dat stelt zeer hoge eisen aan wat daar voortaan wordt ge bouwd. Bovendien zullen die ge meenten al het huidige erfgoed in en rond de stadscentra goed moeten conserveren. Al met al is dat een stevige opdracht. Het zal veel geld kosten. Maar het is een investering in eigenheid en in sfeer die zich terugbetaalt. Eerst met een betere leefomgeving voor de huidige bewoners, later met de kracht die mensen blij vend aan de steden bindt. Zo wordt stedenbouw duurzaam. Zeeland moet de aantrekkingskracht van de historische centra goed benutten T: 0118-43 4050 T: 0113- 31 5670 T: 0115- 64 5740 T: 0111-45 4650 T: 088-0139995 Almanak Opa is trots op zijn nieuwe aan winst. Na jarenlang proletarisch winkelen had hij voldoende geld in de oude sok gestopt om zijn droom te kunnen verwezenlijken: de aan schaf van een oldtimer. Een MG TD, een kort na de oorlog ontwik keld Brits sportwagentje. Het is een cabriolet, dus die rijd je niet door de wasstraat. Op ellebo- genstoom poetste opa het karretje tot het oogverblindend blonk. Tevre den bekeek hij het resultaat, net als de langssjokkende Barry. De oude bouvier lichtte zijn poot op en water de opgewekt een spaakwiel vol. De provincie verleent 50.000 euro subsidie aan de Roosevelt Stichting voor de uitreiking van de Four Freedoms Awards. Die is dit jaar op dinsdag 29 september in New York. Daarbij is iemand van het college van Gede puteerde Staten. In de even jaren worden de prij zen uitgereikt in Middel burg. Het provinciebe stuur verleent de subsi die omdat de uitreiking een evenement is van na tionale allure. Raadsleden die eisten dat Reimerswaal niet meer in zee gaat met Conserf Monumenten zorg in Leiden, werden op hun wenken bediend. Het bedrijf is eind 2014 failliet verklaard. Het is verantwoordelijk voor een kostenoverschrijding van 50.000 euro voor de gemeente. Het stelde een foutief rapport op voor de restauratie van de kerktoren in Waarde. Mensen „Het gaat vaak om familiebe drijven die in eigen kring geen op volger hebben. Ze gaan te lang door. Als het bedrijf niet meer ren dabel is en dus geen winst meer maakt, besluiten ze pas tot ver koop. Dan is het eigenlijk al te laat", zeggen Tonny Veerman en Wim Lukaart van Veerman Lu- kaart BV, een in Goes gevestigde specialist in bedrijfsovernames en bedrij fswaarderingen. Beiden maakten deze week in Dok4i in Vlissingen (potentiële) ondernemers duidelijk hoe je een bestaand bedrijf overneemt en wat er allemaal bij komt kijken. Het tweetal deed dat op uitnodi ging van de Stichting Zigzag, een fonds dat innovatie aanjaagt en in vesteert in veelbelovende, maar fi nancieel risicovolle projecten. Veerman en Lukaart zien bij de helft van de bedrijven waar bin nen de familiekring geen opvolger te vinden is, hetzelfde patroon. De eigenaren zijn op leeftijd geraakt, innoveren onvoldoende of hebben er geen geld voor en willen de tent ook niet zomaar sluiten. „Het gros gaat door omdat het wil voor komen dat personeel op straat komt te staan. Je zet niet zomaar honderd man eruit, met wie je al jarenlang hebt samengewerkt." Dat soort emoties speelt vaak maar niet altijd een rol. Er zijn ra tionale afwegingen. „Het bedrijf opdoeken, betekent dat je voor je medewerkers ontslagvergoedin gen moet betalen. Niet iedere on dernemer kan dat ophoesten." Hun conclusie: veel familiebe drijven gaan te lang door, ook als de omzet en de winst al jaren af kalft. Zo staan er volgens Veer man en Lukaart nu 400 te koop die lastig te slijten zijn. Ze maken immers geen winst. Die categorie ondernemers klopt vaak aan bij het Goese bedrijf. „Wij zijn vaak hun laatste strohalm. Ons advies aan bedrijven, en dan met name familieondernemingen, is om tij dig het roer om te gooien als er geen bedrij fsopvolger is. Verkoop je bedrijf als het nog rendabel is. Dan verdien je er iets aan en de ko per heeft nog mogelijkheden om de overname te financieren. Dat laatste is moeilijk als het bedrijf geen winst maakt, zeker in het huidige economische klimaat." Voor de 400 aangeboden Zeeuwse bedrijven die wel goed draaien, is royale belangstelling, zeggen Veerman en Lukaart. Zij ra den aspirant-ondernemers aan een bedrijfsovername te overwe gen. Vaak is dat een betere keuze, want een gevestigd bedrijf geniet naamsbekendheid en telt een klan tenkring. „Veel starters stoppen na een paar jaar, terwijl 90 procent van de overgenomen bedrijven na vijf jaar nog bestaat." Verkoop je bedrijf als het nog rendabel is. Dan verdien je er iets aan en de koper kan nog de overname financieren MIDDELBURG. Zorginstelling ZorgSaam heeft de provincie nog niet gevraagd om financieel ga rant te staan. Het dagelijks provinciebestuur antwoordt dat op vragen van de Partij voor Zeeland. ZorgSaam en de Zeeuws-Vlaamse gemeenten praten met elkaar over het verle nen van een gemeentelijke finan ciële garantstelling. Met de ge meenten als 'zekerheid' op de ach tergrond kan het voor ZorgSaam gemakkelijker zijn om tot lange- termijnafspraken te komen met banken en zorgverzekeraars. De provincie spreekt niet met ZorgSaam, omdat die er nog niet om heeft gevraagd. Verder is het niet aan de provincie om onder zoek te doen naar hoe ZorgSaam er financieel voor staat, antwoor den Gedeputeerde Staten. Het is GS niet bekend of de overheadkos ten van ZorgSaam in de pas lopen met vergelijkbare instellingen. Plaagdierbestrijding Zeeuws-Vlaanderen Edisonweg 37E, Vlissingen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen 0118-43 4000 www.pzc.nl Uitgever Erik van Gruijthuijsen Hoofdredactie Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Sales manager Marcel Schreur Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/geenkrant U ontvangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Vragen? Bel: 088-0139910 Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitge verij Provinciale Zeeuwse Courant, onder deel van Koninklijke Wegener NV. Publicatie recht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer informatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Weg ener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereen komst. Deze gegevens kunnen gebruikt wor den om u op de hoogte te houden van inte ressante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig gese lecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar ma ken bij PZC Lezersservice. Zie ook het priva cy statement op www.pzc.nl Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG WAARDE Reactie of een tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN Medische staf ADRZ vertrouwt directie De medische staf van het Admiraal De Ruyter Zie kenhuis heeft het vertrou wen uitgesproken in het overgebleven lid van de raad van bestuur, Claudia Brandenburg. Maar de staf wil wel een grotere in vloed op het beleid. De al langer bestaande plannen voor een sterkere rol wor den uitgewerkt. VLISSINGEN Geen Zeeuws succes bij voorleeswedstrijd Soulaiman Aouraghe (fo to) uit Vlissingen is giste ren geen nationaal voor- leeskampioen geworden. Hij deed mee aan de lan delijke finale van De Na tionale Voorleeswedstrijd in Utrecht. Frans van Rei- jen, die de opleiding le raar basisonderwijs doet bij de HZ, greep naast de titel voor pabostudenten. door Frank Balkenende VLISSINGEN. In Zeeland staan zo'n 800 bedrijven te koop, waarvan de helft geen winst meer maakt en daardoor zeer moeilijk verkoop baar is. Tonny Veerman, directeur V&L ongedierte Preventie en bestrijding van De kunst van plaagdierbestrijding 0115 - 530 585 lader@zeelandnet.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 34