CULTUUR SHOW 29 Film 'Gilmore Girls' op komst Donald Duck als Van Gogh Internationale belangstelling voor 'De Surprise' Mike van Diem is weer hot. Zijn nieuwste film De Surprise is internationaal in trek. Op weg naar een Academy Award? k Show Entertainment Het tv-programma Gilmore Girls wordt wellicht een film. Acteur Scott Patterson (Luke) hint hierop in een interview met een Ameri kaanse krant. Volgens hem zijn al er al gesprekken gevoerd over die film, maar staat nog niets vast. Donald Duck staat morgen ge schilderd als Vincent van Gogh op de cover van zijn eigen week blad. Dat is een eerbetoon aan de schilder die 125 jaar geleden werd geboren. Het portret is ook te zien in het Van Gogh Museum. Achttien jaar na zijn eer ste bioscoophit Karak ter) staat de Nederland se regisseur Mike van Diem (56) weer promi nent in de spotlights. De filmrechten van zijn romantische komedie De Surprise zijn verkocht aan twaalf landen. Daaronder Rus land, Taiwan, Japan, Indonesië en Zuid-Amerika. „Heel goed nieuws en precies waar we eigenlijk een beetje op gehoopt hadden", reageert de regisseur. „Voor dat we vorige zomer begonnen met de opnames van De Surprise, merkten we al dat er belangstelling uit het bui tenland was. Ik denk dat dat te ma ken heeft met de aantrekkingskracht van het on-Nederlandse verhaal. Nu de film klaar is, blijkt ook de grootse vormgeving van de film kopers uit het buitenland aan te trekken. In Bel gië vergelijken ze De Surprise met goe de Engelse en Franse producties. Dat is een mooi compliment." Intussen wordt er al druk gespecu leerd over Oscarkansen. „Daar vind ik het zelf nog veel te vroeg voor, maar omdat ik de laatste Oscarwin naar ben is dat misschien onvermijde lijk", aldus Van Diem. „Pas in septem ber wordt duidelijk welke film dit jaar de Nederlandse Oscarinzending wordt. De reacties van vakgenoten op De Surprise zijn tot nu toe heel erg goed, dus wie weet." Zelden heeft een Nederlandse re gisseur zo lang met een filmplan rondgelopen als Van Diem. Als film student van begin 20 had hij al plan nen om het korte verhaal De Surprise van Belcampo te verfilmen. Telkens kwam er iets tussen, zoals zijn Oscar winnende speelfilm Karakter uit 1997- Voor die film krijgt de regisseur nog steeds complimenten. Het zijn 'J niet de minsten die hem een schou derklopje geven. Acteur Harvey Keitel schreef hem een lange brief vol lof, Tom Cruise wilde hem per se de hand schudden toen Van Diem een film met zijn toenmalige liefde Katie Holmes zou maken. Een grote Amerikaanse pro ducent viel Van Diem bijna huilend in de armen. „Karakter maakt veel los bij men sen. Vooral mannen die iets bereikt hebben in hun leven herkennen zich in de verstoorde vader-zoonrelatie. Dat was voor mij ook een van de re denen om dat boek te verfilmen. Ik had ook een slechte verhouding met mijn vader. Hij werkte als grossier en bezorgde mij een soort minderwaar digheidscomplex. Hij zei vaak: je bent niets en je kunt niets." Hollywood Die voorspelling van zijn vader is niet uitgekomen. Na het winnen van een Oscar voor Karakter lag Hol lywood aan zijn voeten. Van Diem werd als een groot talent binnenge- 'Hollywood geeft je een Michelinster voor iets uitzonderlijks dat je hebt gemaakt en vervolgens willen ze datje hamburgers gaat bakken' haald en bestookt met aanbiedingen. Grote filmprojecten met bekende ac teurs als Brad Pitt, Robert Redford, Arnold Schwarzenegger of Penélope Cruz kwamen op zijn pad. Maar tel kens ging het niet door. „Het waren ook vaak films waar ik niet echt voor warmliep. Ik noem het de 'Oscarpara dox'. Hollywood geeft je een Miche linster voor iets uitzonderlijks dat je hebt gemaakt en vervolgens willen ze dat je hamburgers gaat bakken." Van frustratie over die afgeblazen films in Hollywood is bij Van Diem totaal geen sprake. „Misschien voelde ik aan mijn water dat die films toch niet zo goed zouden worden. Boven dien had ik het financieel niet nodig. Ik maakte in Nederland veel commer cials waarmee ik goed verdiende. Bo vendien stierf mijn moeder aan een erfelijke ziekte waardoor ik ging na denken. Ik wilde meer van het echte leven genieten. Als je te vuur en te zwaard een film maakt, zoals mijn manier van werken is, trekt het leven aan je voorbij. Niet alleen privé, maar ook wat betreft de grote gebeurtenis sen in de wereld. Ik wilde andere din gen gaan doen, meer uit het leven ha len dan films maken." Wens Toch kreeg Van Diem weer zin in een film. In 2007 nam hij het besluit om het korte verhaal De Surprise van Belcampo eindelijk eens te verfil men. Het verhaal over een man die na de dood van zijn moeder zelf moord wil plegen, sprak hem aan. Weer heeft hij, net als bij Karakter, een persoonlijk raakvlak. Ook hij overwoog weieens in zijn puberteit om 'groots en meeslepend' uit het le ven te stappen. „Maar dan belde mijn moeder precies op het juiste mo ment." Toen het scenario eindelijk klaar was, trok Van Diem naar Hollywood. De Surprise belandde onder meer op het bureau van de moeder van Scar lett Johansson, die ook haar manager was. „Maar zij hadden een producent voor ogen die heel fout was. Echt zo'n man bij wie je, nadat je hem de hand hebt geschud, je vingers moet natellen. Maar Scarlett is een intelli gente meid. Zij had enkele scherpe opmerkingen waar ik wat aan heb ge had." Het plan met Johansson ging niet door. Van Diem maakte de film met Georgina Verbaan en Jeroen van Ko- ningsbrugge. „Jeroen wilde ik heb ben, omdat ik een acteur prefereerde die een gestoorde man met de naïvi teit van een kind kon spelen, zoals Peter Sellers in Being There. En Geor gina is zo goed in haar rol, dat ik het wel van de daken wil schreeuwen." DONDERDAG 28 MEI 2015 Cultuur Mike van Diem op weg naar tweede Oscar door Ab Zagt Mike van Diem. foto Harmen de Jong Mike van Diem filmregisseur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 29