Hof dwingt V&D en bonden weer tot gesprek EU-onderzoeker Lamassoure pakt voordeeltjes multinationals aan ECONOMIE 23 'De tijd van verstoppertje spelen is voorbij', zegt Brussel over de Nederlandse fiscale douceurtjes. heen." Of Nederland de grootste boef is? „In elk geval prominent lid van de boevenbende", lacht Römgens, die morgen als expert ook door Lamassoure wordt ge hoord. „Het is heel makkelijk om hier een BV op te richten, je be steedt dat gewoon uit aan één van de trustkantoren. En vervolgens pak je alle belastingvoordelen die Nederland je biedt." Een officiële instantie als de Al gemene Rekenkamer geeft haar ge lijk. Bedrijven betalen in Neder land geen bronbelasting op rente en royalty's en minder dan 1 pro cent dividendbelasting in plaats van 15, aldus de rekenmeesters, die Nederland eind vorig jaar prompt in het fiscaal minder fris se rijtje Groot-Brittannië, Zwitser land, Luxemburg indeelden. Maar Lamassoure haalt over zulke rij tjes zijn schouders op. „In belas tingzaken is niemand perfect. In Europa is iedereen voor de ander wel een belastingparadijs. Ik wil concurrentie op basis van transpa rantie en eerlijkheid. Het is nu transparant noch eerlijk." De gewone burger betaalt het gelag. Elk jaar, zo berekende Brus sel al eerder, gaat in Europa door belastingontduiking (illegaal) en -ontwijking (legaal) t.ooo miljard euro verloren. Dat is zeven keer de hele Europese begroting. Lamassoure is heel benieuwd wat staatssecretaris Wiebes (Fi nanciën) hem daarover morgen te zeggen heeft. „Zelfs Luxemburg noemt wat daar is gebeurd nu mo reel en politiek onaanvaardbaar. Luxemburg wordt per 1 juli Euro pees voorzitter, na Luxemburg is Nederland aan de beurt. Een voor zitter kan zich niet zomaar achter anderen verbergen. De tijd van verstoppertje spelen is voorbij." Dat is meteen het antwoord op de positie van premier Mark Rut- te, die altijd zegt dat hij de fiscale achterdeurtjes wel wil aanpakken, maar dan samen en tegelijkertijd met alle anderen. Lamassoure: „Natuurlijk schiet je er niks mee op als wij onze belastingparadij zen opruimen en ze gaan een paar deuren verder vrolijk door." BRUSSEL. Belastingparadijzen bin nen Europa komen steeds verder in de knel. Na Luxemburg, België en Ierland krijgt morgen ook Nederland bezoek van de speciale onderzoekscommissie uit het Eu ropese Parlement. Nederland is met gunstige be- lastingvoorwaarden voor multina tionals en, afhankelijk van de defi nitie, 12.000 tot 24.000 brievenbus firma's één van de grotere belas tingparadijzen. De Franse oud-mi- nister van Begroting en voorzitter van de onderzoekscommissie Alain Lamassoure is van plan ze al lemaal aan te pakken. Eind vorig jaar, kort na het aan treden van het nieuwe Europese dagelijks bestuur met oud-pre mier Jean-Claude Juncker aan het hoofd, brak LuxLeaks uit. In zijn 19 jaar als Luxemburgs premier hielp Juncker 343 multinationals, waaronder reuzen als Ikea, Apple en Deutsche Bank, aan miljarden belastingvoordeel. Op misschien een enkel geval na was dit alle maal legaal, maar moreel - vindt nu ook Juncker - is het in elk ge val niet aanvaardbaar dat gewone werknemers zich blauw betalen en grote bedrijven bijna niets hoe ven af te rekenen bij de fiscus. „LuxLeaks was een schok", zegt Lamassoure. „We moeten het poli tieke moment en de publieke druk gebruiken om eindelijk af te rekenen met belastingpraktijken die ook door de burger niet langer meer worden gepikt." Indra Römgens hoort het graag. Al jaren kaarten zij en haar Stichting Onderzoek Multinatio- 'In Europa is iedereen voor de ander wel een belastingparadijs' nale Ondernemingen (SOMO) de belastingontwijking aan. Grote be drijven schuiven hun winsten net zo lang heen en weer tot ze er nau welijks nog belasting over beta len, de brievenbusfirma's zitten er - zoals de naam al zegt - met en kel een brievenbus, gedeelde tele foon en dito secretaresse. „Daar al leen stroomt al 4.000 miljard door- 'lk wil concurrentie op transparantie en eerlijkheid' AMSTERDAM V&D en de vakbon den gaan weer met elkaar onder handelen over de salarisverlaging die de warenhuisketen wil door voeren. Dat besloten ze gisteren op aandringen van het gerechts hof in Amsterdam. De bonden en de warenhuiske ten zegden toe om komende maand weer 'serieus' met elkaar te gaan praten. Mochten ze er dan niet uitkomen, dan willen ze hun standpunten opnieuw bepleiten in de rechtszaal. Bij het hoger beroep tussen bei de stelde het hof ook voor om de zaak geheel te laten vallen. Maar zover wilden de partijen nog niet gaan. Ze spraken met het hof af dat ze 30 juni laten weten welke vorderingen ze hebben gemaakt. Voor woensdag 8 juli staat een ver- volgzitting gepland. V&D en de bonden praatten al een hele tijd niet meer met elkaar. Maar de belangen en de risico's zijn daarvoor veel te groot, vond het hof. Het kwam ook met het idee om een bemiddelaar aan te stellen. Dat gaan V&D en de bon den nu bespreken. In februari verbood een rechter V&D in een kort geding om een kleine 6 procent te snijden in de lonen van zijn personeel. Het in zwaar weer verkerende winkelbe drijf legde zich daar niet bij neer en ging in beroep. Maar volgens het hof schieten zowel V&D als de bonden niet veel op met een nieuwe uitspraak. Die lost het pro bleem niet op, aldus het hof. De rechters opperden om te kijken of niet te onderhandelen is over bij voorbeeld het tijdsverloop van het loonoffer of een combinatie met een andere besparing. Of de twistende partijen er snel uit zullen komen, valt overi gens te betwijfelen. De standpun- De bonden en V&D gaan weer met elkaar in gesprek. De vraag is of dat succes zal hebben. ten liggen nog mijlen ver uit el kaar. Ook op een eerder al door V&D gedaan voorstel, waarbij de salarissen tweemaal met 2 procent worden gekort en ruim 200 men sen worden ontslagen, hebben de bonden aanmerkingen. V&D lijdt al zeker twintig jaar verlies, maar het concern, dat in handen is van het Amerikaanse Sun Capital denkt met de nieuwe strategie die onlangs is gepresen teerd toch weer financieel gezond te worden. Onderdeel van de her stelplannen is alleen dat er nog 10 miljoen euro aan loonkosten wordt bespaard. Dat is ook als uit gangspunt genomen bij het voor lopige reddingsplan dat V&D eer der dit jaar overeenkwam met ver huurders, eigenaar Sun Capital en de banken. De keten is overigens nog in een juridische strijd ver wikkeld met enkele verhuurders die niet akkoord willen gaan met het verlagen van de huur voor de winkelpanden. Overigens is het merendeel van de verhuurders wel akkoord gegaan met een sub stantiële huurverlaging. De crisis bij V&D - dat nog al tijd 63 warenhuizen heeft in heel Nederland - wordt sinds begin dit jaar op straat en in de rechtszaal uitgevochten. Enkele weken gele den maakte topman John van der Ent - afkomstig van de Etam groep - de nieuwe strategie van het warenhuis bekend. Hij stelt de Nederlandse vrouw centraal, net als de succesvolle restaurantdoch ter La Place. DONDERDAG 28 MEI 2015 Europa wil afrekenen met belastingparadijs Nederland door Frans Bogaard De Rolling Stones worden veelvuldig genoemd als een van de vele postbusfirma's, die van belastingvoordeel profi teren via Nederland, foto James Elsby/EPA Europees inspecteur Alain Lamassoure Alain Lamassoure Europees inspecteur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 23