Federer weigert steun aan Nadal in strijd tegen arbiter SPORT 21 Wankelende gravelkoning gaat op jacht naar zijn tiende titel op Roland Garros Drie Nederlandse tennisexperts geloven niet dat het tijdperk Rafael Nadal op Roland Garros voorbij is. Roger Federer, die gisteren ten koste van Marcel Granol- lers met soepele tred de der de ronde binnenwandelde op Roland Garros, weigert collega Rafael Nadal te steu nen in zijn twist met arbi ter Carlos Bernardes. De Spanjaard wil dat de Brazili aan verbannen wordt bij zijn partijen. Eerder dit jaar berispte de arbiter Nadal bij de (verlo ren) halve finale van het Rio de Janeiro Open tegen Fabio Fognini twee keer vanwege tijdsoverschrij ding tussen de punten. Volgens Nadal toonde Ber nardes 'niet genoeg respect' voor hem, nadat hij tijdens de wedstrijd verzocht van broek te mogen wisselen. De Spanjaard kwam er te laat achter dat hij die ver keerd om had aangetrok ken. De arbiter weigerde, verklaarde dat Nadal nog een berisping zou kunnen krijgen. „Ik vind dat er een zekere mate van flexibiliteit in de regels moet zitten", zo reageerde Federer gisteren op het thema. „Maar dat mag niet afhangen van de spelers die erbij betrokken zijn. Ik wil niet anders wor den behandeld dan ande ren." Volgens de Zwitser voelen arbiters doorgaans haarfijn aan wanneer spelers ruimte nodig hebben om emoties te tonen. „Als je boos wordt of een racket kapot slaat, hoeft dat niet meteen een waarschuwing op te leve ren. Het is heel persoonlijk, met sommige scheidsrech ters ben je beter af Daarom let ik er niet op wie in de scheidsrechtersstoel zit. Maar iedereen moet wel ge lijk worden behandeld." Het Bois de Boulog ne, waar Roland Garros in ligt, is zijn natuurlijk ha bitat. Rafael Na dal (28) her schreef er sinds begin deze eeuw de geschiedenisboeken van het tennis, maar op zoek naar zijn tiende titel in Parijs wankelde hij de afgelopen maanden. Is het tijd perk van de gravelkoning, die van daag in de tweede ronde zijn land genoot Nicolas Almagro ontmoet, voorbij? „Ik denk niet dat het tijdperk van Nadal in Parijs voorbij is. Vorig jaar heeft hij er nog gewonnen... Het is wel zo dat Djokovic erg goed staat te spelen en Nadal juist iets minder dan in andere jaren. Maar ik geloof nog steeds dat hij een rol van betekenis kan spelen. Nadal is in Parijs niet geplaatst bij de eerste vier, komt daarom in de kwartfinale waarschijnlijk Djoko vic al tegen. Maar als hij zonder veel zware wedstrijden verder komt, heb ik er wel vertrouwen in dat hij een stunt je kan uithalen. Djokovic heeft Roland Garros nog nooit gewonnen, hè. Ik denk dat Nadal de enige is die hem, de gro te favoriet, kan stoppen. Federer of Murray zie ik het niet doen.'" „Voorbij zou ik niet willen zeg gen. Want deze jongen is een feno meen en qua wilskracht heel bij zonder. Als iemand tegenslagen en teleurstellingen kan overwin nen, dan is het Nadal wel. Je mag hem niet onderschatten. Het zal in Parijs tussen hem en Djokovic gaan, al zal het me ook niet verba zen als Nadal een keer voortijdig verliest. Het zal wel lastig worden om zijn tiende titel op Roland Gar ros te veroveren. Op dit moment heeft hij niet het dominante spel zoals hij dat in voorgaande jaren had. Toen kon je een miljoen op hem inzetten en kreeg je nog niets uitbetaald, want stond er bij voorbaat al vast dat hij ging win nen. Voor het eerst sinds jaren is Nadal vooraf niet de favoriet. Voor mij is dat nu Djokovic, dat maakt het toernooi voor de kijkers extra 'De helft van mijn geld zou ik op Nadal zetten' leuk. Maar als Nadal zijn vorm en vertrouwen kan vinden, is hij op het Court Central met die grote uitloop in het voordeel. En als hij dat ergens kan oppikken, is het hier." „Lastige vraag. Maar ik zeg: nee, zijn tijdperk is nog niet voorbij tot het tegendeel is bewezen. Zijn cijfers op Roland Garros zijn zo fe nomenaal, zo belachelijk... Als ik op iemand geld zou zetten dan zou het op Djokovic zijn. Maar de helft zou ik ook op Nadal inzet ten. Er staat veel druk op Djoko vic, hè. Hij heeft die titel nog niet. Ik verwacht niet dat iemand an ders er met de hoofdprijs vandoor gaat. Het is een grandslamtoer- nooi, je moet steeds drie sets win nen. Alleen Wawrinka en Cilic hebben de laatste jaren naast de grote vier (Djokovic, Nadal, Fede rer en Murray, red.) een grand- slamtitel gewonnen. Het kan, maar ik zie het op Roland Garros niet zo snel gebeuren. Ik zie tot de kwartfinale geen speler die in een best-of-five van Nadal kan win nen. En als je ergens in een toer nooi kunt groeien, is het wel in een grand slam. Ik moet nog zien of zijn tijdperk in Parijs voorbij is. Twee jaar geleden dacht ik dat met Federer. Maar ik heb daarvan wel geleerd dat je grote kampioe nen dus nooit moet afschrijven voor het zover is." 2007 2008 2010 2012 2013 2014 2011 DONDERDAG 28 MEI 2015 2009 De enige nederlaag van Rafael Nadal op Roland Garros dateert uit 2009. In de achtste finale verloor hij van de Zweed Robin Söderling in vier sets: 2-6, 7-6 (2), 4-6 en 6-7 (2). 2005 2006 'Schrijf Nadal nooit te vroeg af door André Venema Paul Haarhuis, voormalig topspeler en captain van het Fed Cup-team: Marcella Mesker, ex-prof en com mentator voor de NOS: Raemon Sluiter Raemon Sluiter, oud-prof en jeugd- coach bij de KNLTB:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 21