FC Volendam weet hoe dat moet, promoveren Pijntjes zijn snel verdwenen bij Heerenveen 1 20 SPORT Brunei gelooft door etappezege ook weer in de eindoverwinning De Nederlandse zeilboot Team Brunei heeft de zevende etappe in de vermaarde Volvo Ocean Race gewonnen. Het schip onder lei ding van schipper Bouwe Bekking vertrok op 17 mei uit het Ameri kaanse Newport en arriveerde gis termorgen als eerste in de haven van Lissabon. Bekking kijkt alvast uit naar het vervolg van de race. „Alles is nog mogelijk! Er zijn nog twee etappes te gaan", meldde hij op Twitter. Team Brunei staat na zeven etappes op de derde plaats in het algemeen klassement. Het verschil met nummers een en twee Abu Dhabi Ocean Racing en Dongfeng werd door de overwin ning flink kleiner. Brandle neemt revanche op Dennis Matthias Brandle heeft de proloog van de Ronde van België gewon nen en is daarmee automatisch de eerste leider in de wedstrijd. Op het parcours van 6,8 kilometer klokte de Oostenrijkse specialist van IAM Cycling gisteren een tijd van 7 minuten en 54 seconden. Daarmee liet hij de Australiër Ro han Dennis twee seconden achter zich. Brandle nam zo een soort re vanche op Dennis, die eerder dit jaar het werelduurrecord afpakte van hem. Beste Nederlander was Mathieu van der Poel (BKCP-Po- werplus) op de elfde plaats. De Weert hangt fiets aan de wilgen Team LottoNL-Jumbo-renner Ke vin de Weert stopt per direct met wielrennen. Het lukt de 33-jarige Belg niet om op zijn oude niveau te komen en dus beëindigt hij zijn carrière. „Na onderling overleg met het team is besloten om per direct te stoppen als professioneel wielrenner. Ik ben blij met de be slissing, ook al komt deze eerder dan gepland", aldus De Weert. In het shirt van de Belgische Quick Step-ploeg boekte bij zijn grootste successen. In 2010 werd hij zestien de in de Tour de France, in 2011 werd hij twaalfde. MW slaagt in zoektocht naar nieuwe preses MW Maastricht heeft oud-gedeputeer de Bert Kersten gepre senteerd als nieuwe voorzitter. Begin mei liet de huidige voor zitter Paul Rinkens weten zijn functie na zijn huidige termijn neer te leggen, waar na MW op zoek ging naar een opvolger. De club uit Maas tricht eindigde dit seizoen als elfde in de eerste divisie. MW is al sinds 2000 actief op het tweede niveau van Nederland. Oranje is koel op cruciale momenten De Nederlandse vol- leybalsters zijn de Montreux Masters gis teren begonnen met een knappe zege op China: 3-0. De ploeg van bondscoach Gio vanni Guidetti was op de beslissende mo menten een stuk koe ler dan de Aziatische opponent: 25-18 26-24 29-27. Passer-loper Lonneke Slöetjes was met 22 punten topsco rer. Oranje moet nog tegen Rusland en de Dominicaanse Repu bliek. Krajicek en Rojer door op Roland Garros Jean-Julien Rojer en Michaëlla Krajicek hebben gisteren in het dubbelspel op Ro land Garros de twee de ronde bereikt. Ro jer rekende met zijn Roemeense partner Horia Tecau af met de Australiër Rameez Junais en de Cana dees Adil Shamasdin: 6-4 7-6 (5). Krajicek en de Tsjechische Bar- bora Stycova versloe gen de Franchises Julie Coin en Pauline Parmentier: 7-6 (3) 6-0. Tijdens de training, een dag voor de belangrijkste wedstrijd voor de club in twee jaar, ste ken zeven mannen van middel bare leeftijd met grijze t-shirts het veld over. „We zijn wel aan het trainen hoor", probeert trai ner Hans de Koning nog. De mannen trekken zich er weinig van aan en voorzitter Henk Kras al helemaal niet. Hij is na melijk een van die mannen en hij heeft net daarvoor gevoet bald met zijn maten van de Vo lendam Old Stars op het veld naast het stadion. In omlopen heeft de hevig transpirerende preses weinig zin. Zo snel mo gelijk naar de douche. Op zijn gezicht geen spoor van spanning zo aan de voor avond van de tweeluik tegen De Graafschap. Kras heeft dat wel vaker meegemaakt zo'n pro motiewedstrijd en hij slaapt er geen nacht slechter door. Pro moveren is heel mooi, dat vindt hij ook wel, misschien dat hij er nog een keer een hoek in het stadion door laat dichtbouwen, maar meer ook niet. „Geen gekke dingen hier hoor." Eigenlijk heeft iedereen dat wel een keer meegemaakt bij Volendam, een promotie. Johan Steur (53) nog het meest. De huidige assistent-trainer speel de van 1981 tot en met 1998 in het eerste elftal behoudens een FC Volendam heeft in Nederland de meeste promoties achter zijn naam: liefst negen keer seizoen bij Feyenoord en een bij Sparta. Hoeveel keer hij gepromo veerd is? „Ja dat weet ik allemaal niet zo exact hoor", zegt de voor malige middenvelder met de fa belachtige traptechniek. „Heel vaak." Na zijn spelerscarrière was hij bij Volendam assistent en soms interim-hoofdtrainer. Een uitstapje naar de Armeense club Puynik Erevan was kortstondig. „Dat was voor een halfjaar. Daar na wilden ze me langer hebben. Maar ik wilde wel weer terug ei genlijk." Steur kwam snel weer terug zoals bijna elke voetballer ooit weer terugkomt bij FC Vo lendam. Neem nou Kees Kwakman. Of Jack Tuyp. Het duo bekeek giste ren de laatste training van hun club voor de wedstrijd van de waarheid in een goed humeur. Volgend seizoen zijn ze weer te bewonderen bij de club die hen aan het hart ligt. Ze dachten te recht te komen in de eerste divi sie, maar voorzien plots een toe komst op het hoogste niveau. „Ra zend knap", zegt Kwakman, die het op zich naar zijn zin had bij het Zuid-Afrikaanse Bidvest Wits maar toch ook weer niet bij Volendam wilde terugkeren op zijn 34e. Nu is hij 31 en nog fit. Op een fiets met een kinderzitje is Kwakman naar de training ge komen. Steur staart in de nok van het stadion naar een wand met Vo- lendam-legendes in de zoge noemde Volendam-experience. En soort van museum. Met ron kende teksten over Jack Tuyp bij voorbeeld. In het Engels zodat toeristen ook weten hoe goed hij is: 'On the list of topscorers Jack Tuyp is second after his mother's uncle Dick Tol. And so he joined the ranks of extraordinary players.' Verder nog op de wand: Tuyp, Mtihren, Molenaar, Jonk, Pier Tol. „En verrek ja, daar sta ik ook", zegt Steur als hij zijn eigen naam aanwijst met de omschrij ving daaronder. Hij ziet even la ter een plaat van de Dijk, de lan ge strook winkels en cafés bij het water, domein van toeristen in elk jaargetijde. Maar niet als Vo lendam straks is gepromoveerd. „Dan rijden we op een platte kar van de ene naar de andere kant." Traditiegetrouw moet dat feest di rect na de promotie plaatsvin den. „Dus toen we een keer 's nachts uit Venlo kwamen, ston den we daar ook 's nachts te fees ten. We hebben er een filmpje van laten zien voor de huidige spelersgroep. Dat ze weten waar ze het voor doen." e heroïsche overwin ning op Feyenoord heeft onvermoede krachten losgemaakt bij Heerenveen dat na de 120 mi nuten krachtvoetbal in de benen weer helemaal fit lijkt voor de fi nale tegen Vitesse. Sam Larsson bijvoorbeeld liep in Rotterdam nog op zijn laatste benen. Gisteren deed hij weer vol op mee in de laatste groepstrai ning. Andere twijfelgevallen als Joost van Aken en Simon Thern ook waardoor Dwight Lodeweges constateerde dat de wedstrijd te gen Feyenoord in de Kuip zijn se lectie niet alleen kracht heeft ge kost maar ook gegeven. Of Van Aken en Thern ook daadwerkelijk aan de aftrap verschijnen van avond is overigens nog de vraag. De pijntjes mogen dan zijn ver dwenen als sneeuw voor de zon, tegen opponent Vitesse is Heeren veen volgens Lodeweges nog al tijd underdog. „Maar we maken ze ker een kans tegen ze", aldus de oefenmeester die weet dat zijn club in de reguliere competitie on geslagen is gebleven tegen Vitesse. 'In vier dagen tijd wordt beslist waar we het hele jaar voor hebben hebben gevoetbald. We willen deze finale winnen' In september werd het 1-1 in Arn hem, eind januari van dit jaar werd het in eigen huis 4-1 voor de Friezen. Geen Ibarra Vitesse-trainer Peter Bosz kan van avond in Heerenveen niet beschik ken over Renato Ibarra. De vleugel speler uit Ecuador kampt met klachten aan de hamstrings en wordt vervangen door de Brazili aan Wallace. Bosz hoopt dat hij Ibarra zon dag wel kan inzetten tijdens de re turn tegen Heerenveen in de Gel- redome. De coach heeft verder de beschikking over een volledige se lectie. Bosz: „We hebben dit jaar geen Europees voetbal gespeeld, dus moeten de spelers het nog wel twee duels vol kunnen hou den. De focus is er nog steeds." Ook Zakaria Labyad is gewoon in zetbaar. Hij miste dinsdag de trai ning vanwege persoonlijke om standigheden - zijn broer raakte ernstig gewond bij een auto ongeluk - maar de aanvaller train de gisteren weer mee. „Heerenveen heeft Feyenoord verslagen, dan moet je wat in je mars hebben", sprak Bosz. „En wij wonnen van PEC Zwolle, dat is geen slechte ploeg. Dus zijn in de play-offs de twee ploegen overge bleven die er het meeste recht op hebben. In vier dagen tijd wordt beslist waar we het hele jaar voor hebben hebben gevoetbald. Het leeft ook enorm bij de spelers. We willen deze finale winnen." 'intvfc^ ZEILEN WIELRENNEN Bouwe Bekking: optimistisch. foto Miguel A. Lopes/EPA WIELRENNEN VOETBAL VOLLEYBAL TENNIS door Nik Kok VOLENDAM. FC Volendam staat weer eens op het punt om te promoveren naar de eredivisie. Vanavond speelt de club in Doet- inchem tegen De Graafschap. Volendam is het inmiddels ge wend en assistent-trainer Johan Steur ook. „Maar als we het de ze keer halen, zou dat wel onge lofelijk knap zijn." Mocht FC Volendam promoveren naar de eredivisie, dan scherpt de club een eigen record aan. Geen club promoveerde vaker, foto Jan Kok/ANP Simon Thern (rechts) lijkt weer fit. foto Henk Jan Dijks/ANP door Nik Kok en Gerard Borgman Peter Bosz, trainer Vitesse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 20