16 NIEUWS Vrouwen in het Syrische leger Achthonderd vrouwen maken deel uit van het elitekorps van de Syrische president Assad Ze worden 'de leeu winnen van As sad' genoemd: een groep van achthonderd vrou wen, die er niet voor terugdeinzen om zware wapens te gebruiken tegen re bellen en IS. Ze vechten als kerels, maar zelfs in hun uniform blijven ze op en top vrouw met paarden staarten en geëpileerde wenk brauwen. Een paar jaar gele den was het nog ondenkbaar: vrouwen die deel uitmaken van het Syrische leger. Maar het gebeurt steeds vaker, bewij zen de foto's. De voornaamste taak van de ze 'leeuwinnen' is het patrouil leren in de buitenwijken van Damascus, waar de rebellen nog niet zijn doorgedrongen. Ook fouilleren zij gesluierde vrouwen op straat. De Syrische president Assad rekruteerde de eerste vijfhonderd vrouwen in 20t3. Inmiddels zijn dit er achthonderd. Ze maken deel uit van een elitekorps dat als enige in de hoofdstad Damas cus opereert.De 'leeuwinnen' nemen de plaats in van solda ten die elders in het land vech ten tegen de oprukkende rebel lentroepen. Volgens critici zet Assad dat middel bewust vrouwen in als propagandamiddel. Wanneer een vrouwelijke strijder ge dood wordt, kan hij de rest van de wereld laten zien tot welke gruwelijkheden zijn te genstanders in staat zijn. Assad is niet de eerste die vrouwen inzet in het leger. Zo breidde de overleden Libische dictator Khadaffi zijn leger uit met vrouwen. Tegenstanders beweerden dat hij bij voorkeur jonge vrouwen selecteerde om Arabische mannen te verwar ren. Bovendien bestaat de le gende dat jihadisten geloven dat zij niet tot het paradijs wor den toegelaten als zij worden gedood door een vrouw. Koer dische vrouwen, die in Noord-Irak meestrijden met de peshmerga, koesteren dit verhaal. De leeuwinnen van Assad door Hanneke van Houwelingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 16